Her şey yedekli olmak zorunda

banner37

BTHK Yönetim Kurulu Üyesi Feridun Üstün, Girne’de yaşanan ve online eğitimi aksatan son ‘internet krizi’ ile tekrar gündeme gelen ‘fiber internet altyapısı’ tartışmalarını değerlendirdi:

Her şey yedekli olmak zorunda
banner99

“KABLO KIT KAYNAK DEĞİLDİR”… Feridun Üstün, Haberleşme Yasası’na uygun hareket edilmemesinin, şu an yaşanılan sorunların temelini teşkil ettiğini söyleyerek, Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir karar doğrultusunda, fiber optik kablonun ‘kıt kaynak’ kabul edildiğini belirtti. Üstün, sadece frekans ve telefon numarası gibi unsurların ‘kıt kaynak’ kategorisinde değerlendirilebileceğini vurgulayarak, fiber optik kablo çekmek isteyen şirketlerin ‘ulusal politika belirlenene kadar’ beklemek zorunda bırakıldığını aktardı.

“ALTERNATİF HAT ELZEM”… Feridun Üstün, ‘ana omurga’ diye bahsedilen ve kentleri önce birbirlerine, ardından kırsala, ardından da baz istasyonlarına bağlayan yapıda birtakım sıkıntıların olduğunu kaydederek, internet erişiminde her şeyin yedekli olması gerektiğini, aksi takdirde bu tarz sorunların kaçınılmaz olduğunu belirtti. Üstün, “Lefkoşa-Girne hattında yaşanan kopma, başka bir güzergah üzerinden verilecek internet erişimiyle absorbe edilmek zorunda, fakat böyle bir yapıya sahip değiliz” şeklinde konuştu.

Ali ÇATAL

   Girne’de kopan internet nedeniyle online eğitimin aksamasıyla bir kez daha gündeme gelen ‘KKTC’nin internet bağlantı kalitesi’ tartışmaları, fiber optik bağlantı ihtiyacını da tartışmaların merkezine koydu.

   Girne’de geçtiğimiz hafta yapılan yol çalışması sırasında yeraltı kablolarının kopması nedeniyle Girne’de internet hizmetinde kesinti yaşanmış; online eğitim de aksamıştı.

   Telekomünikasyon Dairesi’nden yapılan açıklamada ise ekiplerin, internet hizmetinin kısa sürede yeniden tesis edilmesi için acil olarak duruma müdahale ettiği kaydedilmişti.

   Fiber optik kablolar üzerinden sağlanan internet erişimi ülkemizde yaygınlaşamadığından, internet bağlantılarında kopma ve hız sorunları sıklıkla yaşanıyor.

   Eski bir internet ağına sahip olmamız, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatımıza giren ‘online eğitim’ konseptine de darbe vururken; öğrenci ve velilerden gelen tepkinin şiddeti de artıyor.

   Konuya yönelik görüşlerini aldığımız internet servis sağlayıcılarının üst düzey yöneticileri, bahse konu sorunun ‘tek’ çözümünün fiber optik erişime geçmek olduğunu kaydederken; bu konudaki altyapı çalışmalarının Telefon Dairesi’nin uhdesinde olduğunu ve servis sağlayıcıları olarak kendilerinden gelen yatırım yapma ve ‘masrafa ortak olma’ taleplerinin ise reddedildiği iddiasında.

   Telekomünikasyon Dairesi eski Müdürü ve Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) Yönetim Kurulu Üyesi Feridun Üstün ise ‘ana omurga’ diye bahsedilen ve kentleri önce birbirlerine, ardından kırsala, ardından da baz istasyonlarına bağlayan yapıda birtakım sıkıntıların olduğunu kaydederken; internet erişiminde her şeyi yedekli olması gerektiğini, aksi takdirde bu tarz sorunların kaçınılmaz olduğunu belirtti.

   “Lefkoşa-Girne hattında yaşanan kopma, başka bir güzergah üzerinden verilecek internet erişimiyle absorbe edilmek zorunda fakat böyle bir yapıya sahip değiliz” şeklinde konuşan Üstün, alternatif hatlara sahip bir internet erişiminin şart olduğunu vurguladı.

Üstün: Yasanın ruhuna uyulmadı

   Feridun Üstün, 2012’de yürürlüğe giren Haberleşme Yasası’nın, özü itibarıyla ‘kablo, internet sağlayıcılarından; altyapı, Telekomünikasyon Dairesi’nden’ prensibini taşıdığını aktararak, iktidara gelen hükümetlerin bu yaklaşıma uymamalarının, bugünkü sorunların temel nedeni olduğunu söyledi.

   Üstün, söz konusu yasa uyarınca, haberleşme sağlayıcısı şirketin BTHK’ye başvurması ve ‘A noktasından B noktasına’ internet götürmek için izin talep etmesi ve kurumun da şirketi Telekomünikasyon Dairesi’ne yönlendirmesi şeklinde işlemesi gereken sürecin akamete uğratıldığını belirtti.

   “BTHK, başvuruları ‘gereksiz masraftan kaçınmak için’ inceler ve uygun bulduğu talepleri de Telekomünikasyon Dairesi’ne yönlendirir. Süreç sonunda ise ya şirket mevcut internet altyapısını kiralar ya da hat için para ödeyerek kabloyu ‘bir sonraki kiralama faaliyetinde mal sahibi gibi işlem görmek üzere’ kendisi çeker” diyen Üstün, son derece işlevsel görünen bu yaklaşıma aykırı davranıldığını kaydetti.

   Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir karar doğrultusunda, fiber optik kablonun ‘kıt kaynak’ kabul edildiğini ve bunun da ‘akla mantığa sığar bir yanının olmadığını’ söyleyen Üstün, böylesi bir eylemi, yabancı bir telekomünikasyon uzmanına anlatamayacağımızı belirtti.

   Üstün, sadece frekans ve telefon numarası gibi unsurların ‘kıt kaynak’ kategorisinde değerlendirilebileceğini vurgulayarak, “Söz gelimi, KIBRIS FM için tahsis edilen frekans, bir kıt kaynaktır çünkü ondan ‘bir tane daha’ yoktur. Keza, telefon numaranız da bir kıt kaynaktır. Televizyonlara verilen bant da öyledir fakat fiber optik kablo kıt kaynak ‘kesinlikle’ değildir” ifadelerini kullandı.

   Söz konusu kararla, fiber optik kablo çekmek isteyen şirketlerin ‘ulusal politika belirlenene kadar’ beklemek zorunda bırakıldığını söyleyen Üstün, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

   “Ulusal politikaları ancak kıt kaynaklar bekler ve fiber optik kablo da kıt kaynak değildir. Bu kadar trajikomik bir karar yürürlükte olduğu sürece, daha ‘çok 10 sene’ bekleriz ve ufacık bir arızada internetsiz kalırız.”

Fiber internet nedir?

   Fiber internet, fiber optik kablolarla sağlanan erişim sistemine verilen bir ad. Bu sistemde veriler, elektrik yerine ‘ışığı ileten’ cam veya plastik tellerden oluşan fiber optik kablolar üzerinden taşınıyor ve bu kablolar sayesinde internet hızı da diğer internet bağlantılarına göre çok daha yüksek hale geliyor.

   ‘Dünyanın en yüksek internet hızı’ olarak kabul edilen fiber internet, fiber optiğin içerisinde bilgilerin çok hızlı hareket etmesinden dolayı ‘ışık hızında internet’ olarak da nitelendiriliyor.

   Fiber optik kablolar ile veri aktarımında teoride bir sınır söz konusu değil çünkü veri, bu düzenekte ‘ışık hızında’ iletiliyor fakat internet paketleri ancak anlık bant genişliği sınırı ile hizmete sokulabiliyor.

   Çok miktarda veri taşıyan fiber kabloların hızı ise ortalama hız 1 gigabit (Gbps) civarında.

Avantajları neler?

   Fiber internet, diğer internet bağlantı türlerine göre çok daha hızlı olmasının yanı sıra fiber kablo altyapısı nedeniyle diğer internet bağlantı türlerine göre çok daha güvenli ve kesintisiz.

   Fiber internet sahibi olmak için telefon hattına da ihtiyaç duyulmazken, sabit telefon hattı olmadan da fiber internet hizmeti alınabiliyor.

   Ayrıca, fiber optik kablolar, ısınıp soğutma sistemlerine ihtiyaç duyan bakır kablolara nazaran çevreye çok daha duyarlı ve bu özellik de günümüzde bir diğer tercih sebebi.

   ‘Yeni dijital dünya düzeni’ adı verilen günümüz teknolojisinde de bakır ya da daha farklı bir kablo sistemi yerine, daha ziyade ‘ışığın kablolardan geçiş şekliyle’ ilgilenildiğinden, verilere göre, fiber internet kullanımı da dünyada her geçen gün hızla artıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75