“Her şeyin başı sürat”

banner37

Ciklos’ta önceki gün bir aracın orta refüjdeki çelik bariyerleri aşarak karşı şeride geçmesi beraberinde ‘bariyerlerin yeterli yükseklikte olmadığı’ tartışmalarını getirirken, İnşaat Mühendisi Engin Ömer Kunt, en iyi yöntemin yol ortasına yapılacak geniş toprak refüjler olduğunu söyledi

banner87
“Her şeyin başı sürat”
banner90
banner99

“İÇİ TOPRAK DOLU GENİŞ REFÜJLER ÇÖZÜM”… Çelik ya da beton bariyerde, çarpma durumunda aracın betonu deviremeyeceği için kendi şeridinde kalarak arkadan gelen araçla çarpışacağını ifade eden Kunt, çelik ya da beton hiçbir bariyerin kesin çözüm olmadığını savundu. Kunt, ortada veya yanda bulunan bariyerlerin kazalara engel olmadığını yineleyerek, en güzel yöntemin ortada bulunan içi toprak dolu geniş refüjler olduğunu söyledi.

Serap ŞAHİN

Ciklos’ta önceki gün meydana gelen trafik kazasında, bir aracın yol ortasındaki çelik bariyeri aşarak karşı şeride geçmesi ve bir başka araçla çarpışması beraberinde ‘oradaki çelik bariyerin yüksekliğinin yeterli olup olmadığı’ tartışmasını getirdi.


İnşaat Mühendisi Engin Ömer Kunt, çelik ya da beton bariyerlerin kesin çözüm olmadığını belirterek, en iyi yöntemin yol ortasında yapılacak geniş toprak refüjler olacağını savundu.


Bariyerlerin aracın hızını azalttığını ancak kazalara engel olamadığını söyleyen Kunt, Türkiye’de yollarda bulunan geniş, içi toprak dolu refüjleri örnek göstererek en iyi yöntemin bu olduğunu kaydetti.


İnsanların bölünmüş yollarda kendilerini otobanda zannedip hız yaptıklarını ifade eden Kunt, “Her şeyin başı sürattir” dedi.

“Asıl olan sürat ve dikkattir”

banner134

Ciklos bölgesinde çok fazla kamera olmadığına dikkat çeken Kunt, “Asıl olan sürat ve dikkattir. İnsanlar bölünmüş yollarda kendini otobanda zannedip hızlarını artırıyorlar” dedi.


Bölgede bulunan çelik bariyerlerin yerine beton bariyer olsa dahi, herhangi bir aracın çarpması durumunda betonu deviremeyeceği için kendi şeridinde kalarak arkadan gelen araçla çarpışacağını ifade eden Kunt, çelik ya da beton hiçbir bariyerin kesin çözüm olmadığını savundu.


Ortada veya yanda bulunan bariyerlerin kazalara engel olmadığını yineleyen Kunt, en güzel yöntemin ortada bulunan içi toprak dolu refüjler olduğunu söyledi.


Kunt, geniş ve içi toprak dolu refüjlerin, yoldan çıkan aracın içine düşüp toprağa saplanıp kalmasını sağladığı için kullanılabilecek bir alternatif olduğuna dikkat çekti.

“Çelik bariyer aracın şiddetini azaltır”


Çelik bariyerlerin de aracın hızını azaltacağına işaret eden Kunt, “Bu işlerin bir standardı yok” dedi.
Türkiye’de ortada 15 metrelik olan toprak refüjler olduğuna işaret eden Kunt, “Çemberlerin içine çiçek toprak ekilir ki yoldan kaçan araç toprağa saplanıp kalsın. Geniş ve içi toprak olan refüjler çözümdür” dedi.


Her türlü tedbirin alınabileceğine dikkat çeken Kunt, yeni alternatif olarak çelik gergi tellerinin de çözüm olabileceğini söyledi.


Çelik gergi tellerinin kalın olduğunu ve hızlı bir aracın çarpması durumunda hızı yumuşatacağını ifade eden Kunt, “Aracın basıncını emer ve hızını azaltır. Dünya devamlı bir arayış içindedir. Bence en güzel yöntem ortada geniş toprak refüj. Her şeyin başı da sonuçta süratten kaynaklanıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75