Her yer çöp pislik içinde

banner37

Çevreye duyarsız kişiler, ülkemizin birçok bölgesinde yeni çöplük alanları yarattı… Ülkenin en müstesna yerlerinden olan Karpaz’da ve mis gibi narenciye kokusuyla bizi cezbeden Güzelyurt’ta karşımıza çıkan bu görüntüler, oldukça üzüntü verici

Her yer çöp pislik içinde
banner90
banner8

Ayşe BULUT-Güren TİLKİ

Ülkemizde ne yazık ki çevre felaketlerinin önüne geçilemiyor. Her gün farklı bölgelerde yaratılan çöp alanları, güzelim ülkemize gölge düşürmeye devam ediyor.


Kafamızı çevirdiğimiz her yerde çöp yığınları gördüğümüzde utanç duyuyoruz ancak bu çevre duyarsızlığına son verilmesi için maalesef çok da bir şey yapmıyoruz.


Karpaz ve Güzelyurt bölgelerinin farklı noktalarından çekilen fotoğraflar, çevremize değer vermediğimizi ortaya koydu.


 

Eski Balalan yoluna şilte bile attılar


Karpaz’ın birçok yeri çöplük oldu. Eski Balalan yolu da çöplük olan yerlerden biri haline geldi.

Ziyamet köyünün kuzeyindeki eski Balalan yolu, gelişi güzel atılan çöplerle kirletildi. Yol güzergahı, çöp kokusundan geçilmiyor.


Yol üzerine dökülen çöpler, hem çevreyi kirletiyor, hem de çirkin bir görüntüye neden oluyor.


Burada, eski şilteler, kıyafetler, koltuklar, naylon poşetler, plastik hortumlar, plastik şişeler, bidonlar, cam şişeler, ne ararsanız var.


Bu güzergahta yürüyüş yapan bazı vatandaşlar, gördükleri manzara karşısında çok büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Vatandaşlar, çevrenin acımasızca kirletilmesine tepki göstererek, insanları daha duyarlı olmaya çağırdı.


 

Güzelim orman çöplük oldu


Derince – Adaçay anayolu arasındaki ormanlık alan da aynı durumda.


Derince köyünün kuzeyindeki ormanlık alana dökülen çöpler, yol kenarından yaklaşık 150 – 200 metre içeride.


Burada, plastik hortumlar, pet şişeleri, cam şişeleri, eski halılar, eski ayakkabılar, plastik kasalar, doğada çözülmeyen naylon ve plastikler atılmış.

banner134

Çok yazık


Güzelyurt ilçesine bağlı Bostancı köyünde dere yatağına atılan çöpler, büyük bir çevre kirliliği yaratıyor. Yukarı Bostancı’da kırsal kesim arsası olarak verilen arazi içerisinden geçen dere yatağında ne ararsanız var.


Dere yatağı, eski giysiler, ev eşyaları, inşaat atıkları, molozlar, hatta hayvan leşleri ile dolu.


Havaların da ısınmasıyla hayvan leşlerinden etrafa pis kokular ve sinekler yayılıyor.


Güzelyurt Belediye ekiplerinin bölgeyi defalarca temizlemesine rağmen bazı duyarsız vatandaşlar, çevreyi kirletmekten yorulmuyor!


Bu çirkin manzara karşısında tepki gösteren vatandaşlar, şunları söyledi:


“Özellikle dere yatağına atılan çocuk giysileri ve hayvan leşlerinin başına şapka, boynuna kemer ve yastık konulması oldukça manidar. Sanki de bu pislikler çevreye ‘inadına atılıyor’ gibi bir durum söz konusu. Çok yazık. Çevreye zerre kadar saygısı olmayan bu kişilerin bulunup cezalandırılması gerekir. Caydırıcı cezalar verilsin ki başkalarına da ders olsun”.


 

Toprak yolu çöp ve molozla doldurdular


Lefke ilçesine bağlı Gemikonağı’nda ise, dere yatağı yakınındaki toprak yol, çöp ve molozlarla dolduruldu. Vatandaşlar, çöplerden dolayı bölgedeki mandıralarına gidemediklerini belirterek, yetkilileri göreve çağırdı.


Geçtiğimiz aylardaki şiddetli yağışlar sonrası deredeki su seviyesi yükselmiş ve mandıralara ulaşım sağlayan toprak yol kullanılamaz hale gelmişti.


Geçen sürede su taşkınları yüzünden zarar gören toprak yola dolgu yapıldı ancak bazı duyarsız kişiler, burayı çöplük olarak kullanmaya başladı.


İnşaat atıkları, molozlar, naylon poşet ve kutularla doldurulan bölgedeki görüntü çok çirkin.


Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Derenin yeniden şiddetli akması halinde buradaki pislikler denize kadar taşınacak. Yola dolgu yapılması da tehlikeli. Çünkü ağır iş araçları buradan geçerse yol çökebilir ve tehlike yaratabilir” dedi.


Vatandaşlar, çöp ve moloz engeli yüzünden mandıralarına gidememekten de çok şikayetçi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75