Her yer çöp, yollar delik deşik

banner37

Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren sanayiciler çöp, alt yapı, aydınlatma ve yol gibi birçok sorundan şikayetçi.

Her yer çöp, yollar delik deşik
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’nde çöp, aydınlatma, alt yapı ve yol sorunu sanayicilere büyük zorluklar yaşatıyor.
Bölgede çöp konteynerlerinin yeterli sayıda olmaması nedeniyle çöplerin etrafa saçıldığını belirten sanayiciler, aydınlatma olmaması nedeniyle milyon TL’lik mallarını bıraktıkları sanayi bölgesinin zifiri karanlığa büründüğünden yakındı.
Sanayiciler, yolların yılların getirdiği bakımsızlıktan delik deşik hale geldiğini, yağmur suyu drenaj hatlarının tıkalı olmasından dolayı her yağmur yağdığında yolların havuz olduğundan şikâyet etti.
Ne belediyeden ne de Sanayi Dairesi’nden gerekli hizmet görmediklerini ifade eden sanayiciler, Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’nde geçmişte yerlerin torpille dağıtılması nedeniyle ne yeşil alan ne de oto park kaldığını ifade etti.
 

Oza: Sanayide temizlik yok
Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi İş Adamaları Derneği Başkanı Ergün Oza, Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’nin özellikle de temizlik konusunda hiç yeterli olmadığını söyledi.
Ergün Oza, geçmişte haftada 3 kez de olsa belediye tarafından temizlik yapıldığını ancak son dönemde belediyenin de temizlik yapmadığını kaydetti.
Sanayi Bölgesi’nde çöp konteynerlerinin yetersiz kaldığını belirten Oza, konteynerlerin dolduktan sonra çöplerin yerlere saçıldığını oradan da tüm bölgeye yayıldığını bildirdi.
Ergün Oza, çöplerle ilgili belediyeyi aradıklarında, belediyenin sorumluluk kabul etmediğini ancak belediyenin kendilerinden temizlik, meslek vergisi, işyeri vergisi ve sağlık vergisi gibi ücretleri aldığını ifade etti.
Sanayi Bölgesi’nin havanın kararmasıyla tamamen karanlığa büründüğünü, aydınlatmanın neredeyse hiç olmadığından yakınan Oza, yağmur suyu drenaj hatlarının da tamamen tıkalı olduğunu, her yağmur sonrası yolların havuza döndüğünü açıkladı.
Ergün Oza, Büyük Sanayi Bölgesi’nin yollarının yıllardır yenilenmediğinden de şikâyet etti. Yolların dev çukurlarla dolu olduğunu ifade eden Oza, kanalizasyon olmadığı için de pis suların çevreye aktığını dile getirdi.

 

Kanatlı: Torpille yerler verildi
Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi İş Adamaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mubin Kanatlı, en büyük sorunlarından birinin sanayi bölgesinin güvenlik açısından yeterli olmaması olduğunu söyledi.
Mubin Kanatlı, her sanayicinin sanayi bölgesindeki işyerlerinde milyon TL’lik malları olduğunu kaydetti. Sanayi Bölgesi’nin etrafının tellerle çevrilmiş ve giriş çıkışının belli olması gerektiğini belirten Kanatlı, devlete ödedikleri verginin sanayi bölgesine harcamasını istediklerini bildirdi.
Mubin Kanatlı, sanayi bölgesinin bir diğer önemli eksikliğinin kanalizasyon olmaması olduğunu dile getirdi. Yine Büyük Sanayi Bölgesi’nin havanın kararmasının ardından karanlığa büründüğünü ifade eden Kanatlı, her şeylerini bırakıp evlerine gittikleri sanayi bölgesinin aydınlatmasının neredeyse hiç olmadığını ifade etti.

banner134
Mubin Kanatlı, sanayi bölgesinde çöp konteynerlerinin sayısının çok yetersiz olduğuna değinirken, Sanayi Dairesi’nin konteyner sayısını artırması gerektiğini aktardı. Kanatlı, çöp konteynerlerinin yetersiz olması nedeniyle çöplerin taştığını ve sokaklara dağıldığını söyledi.
Sanayi Bölgesi’nde yerlerin dağıtılırken, sanayici veya esnafa yönelik bu ayrımın yapılmadığını, bu ayrımın torpile göre yapıldığını öne süren Kanatlı, Gazimağusa Sanayi Bölgesi’nde hiçbir yeşil alan olmadığını, yeşil alanların da bazı kişilere verildiğini kaydetti.
Mubin Kanatlı, yine sanayi bölgesinde oto park alanı da olmamasını eleştirdi. Kanatlı, kendilerine mal getiren TIR’ların işyerlerine ulaşmakta zorluk çektiğini dile getirdi.
 

Oza: Hijyen kurallarına uymayan kapatılsın
Oza Kahve Ltd. Direktörü Umut Oza ise, Büyük Sanayi Bölgeleri’nin hiçbir eksikleri bulunmaması, her yönüyle dünya standartlarında olması gerektiğini dile getirdi.
Umut Oza, Türkiye, Kosova, İngiltere ve Dubai gibi ülkelerin Sanayi Bölgeleri’ni ziyaret ettiğini, bu yerlerin mükemmel seviyede dizayn edildiklerini gördüğünü bildirdi. Bu sanayi bölgelerinde girişte bir danışma ofisi olduğunu, yönlendirmeler olduğunu ve her isteyenin her istediği yere reklam tabelaları dikemediğini gözlemlediğini anlatan Oza, bu ülkelerin sanayicilerinin ithal izni almak istediğinde uzağa gitmek zorunda kalmadığını, devlet dairesinin ofisinin sanayi bölgesinin içerisinde yer aldığını belirtti.
Umut Oza, Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’nin giriş ve çıkışının tek bir yerden olması gerektiğinin altını çizdi. Sanayi bölgesinde hemen hemen tüm işyerinde güvenlik kamerası olduğunu ancak güvenlik eksikliğinden dolayı yüzüne maske takan herkesin istediğini yapabileceğinden yakınan Oza, sanayi bölgelerinin güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi.
Umut Oza, yine Sanayi Bölgeleri’ndeki yerlerin doğru yatırımcıya verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Torpille yerler verilmesi nedeniyle yeri alan kişinin temeli attığını ve bir süre sonra da yeri sattığını anlatan Oza, bunun da kontrol altına alınmasını talep etti.
Umut Oza; eğer hizmet almak için kira ücretimiz artacaksa biz bunu da kabul ederiz. Ama hizmet istiyoruz. Sanayi Dairesi yerleri üreticiye değil, memur kesime veriyor. Bizde böyle olunca küçücük bir ülkede nasıl rekabet edelim. Taşın altına elimizi sokmamız gerekiyorsa biz buna hazırız. Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi buna örnek olabilir” dedi.
Umut Oza, Sanayi Bölgeleri’nin gerektiği kadar denetlenmediğine de değindi. Oza, gıdacıların gıdacı olarak denetlenmeleri gerektiğini ve hijyen kurallarına uymayan işyerlerinin kapatılması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Kaymakam: Adres karmaşası var
Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi sanayicilerinden Hasan Kaymakam, Sanayi Bölgesi’nde arsa dağıtımı ile ilgili ciddi sorunlar olduğunu söyledi.
Hasan Kaymakam, Sanayi Bölgesi’nde arazi devri ile ilgili ekonomik koşullar oluşmamasından dolayı bir kişinin bu yeri başka bir kişiye devretmesi ile ilgili Sanayi Dairesi’nin işlemleri daha kolay hale getirmesi gerektiğini kaydetti.
Gazimağusa Sanayi Bölgesi’nde aldıkları tek hizmetin yetersiz sayıda olan çöp konteynerlerinin toplanması olduğunu ifade eden Kaymakam, temizlik, aydınlatma ve alt yapı ile ilgili hiçbir hizmet alamadıklarını bildirdi.
Hasan Kaymakam; “Hastane çevre yolu olarak bilinen Nehir Sokak her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu yol sanayi bölgemizin hemen dibinden geçmektedir. Bu yol kapanırsa ne yaparız diye düşünüyoruz. Bu yolda düzenleme yapılması gerekmektedir. O yola bir giriş bir çıkış verilerek resmi hale getirilmelidir” dedi.
Yine Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’nde adres karmaşası olduğunu savunan Kaymakam, bölgenin sokak sokak ayrıldığını ancak numaralandırma yapılmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 09:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75