banner6

Her yerde yolsuzluk

banner37

Telekomünikasyon Dairesi, Güzelyurt Araç Kayıt Şubesi, Taşkent Kooperatifi, Gazimağusa Devlet Hastanesi ve Gazimağusa Kooperatif Merkez Bankası DAÜ Şubesi’nin ardından bu kez de Binboğa Yem Fabrikası’nda çalışan veznedarın zimmetine para geçirdiği ortaya çıktı.

Her yerde yolsuzluk
banner151

Ceren ÖZBİL

Telekomünikasyon Dairesi, Taşkent Kooperatifi, Gazimağusa Devlet Hastanesi ve Güzelyurt Araç Kayıt Şubesi'nin ardından bu kez de Koopbank iştiraki olan Binboğa Yem Fabrikası'nda yolsuzluk yapıldığı ortaya çıktı.

Binboğa'da veznedar olarak görev yapan A.B. isimli şahsın, uzun süre boyunca kredilerden tahsil ettiği toplam 76 bin TL’yi hesaplara işlemediği ve zimmetine geçirdiği belirlendi.

Durumun fark edilmesi üzerine ise A.B. polise şikayet edildi ve hakkında yargı süreci başlatıldı.

Mahkeme tarafından suçlu bulunduğu öğrenilen A.B.'nin kredilerden tahsil zimmetine geçirdiği para miktarının 76 bin TL olduğu tespit edildi.

A.B. ayrıca Disiplin Kurulu kararıyla işten çıkarıldı. Zimmetine geçirdiği paranın tahsil edilmesi için ise A.B’nin İhtiyat Sandığı’ndaki parasına el konulması için de dava açıldı.

Binboğa Yem Fabrikası’ndaki yolsuzluk olayının bununla sınırlı kalmadığını iddia eden Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Genel Sekreteri Adil Onalt ise, “Kooperatif'e ait benzin istasyonunda da yolsuzluk yapılıyor. Bu yolsuzlukların toplamı 185 bin TL'yi aşıyor” dedi.

KOOP-SEN Başkanı Mehmet Ali Güröz, Binboğa’daki yolsuzluk olayını doğrulayarak gerekli yasal sürecin işletildiğini belirtti, benzin istasyonunda da yolsuzluk yapıldığı iddialarını ise reddetti.

İhtiyat Sandığı’ndaki parasına el konulması gündemde

Binboğa Yem Fabrikası'nda zimmetine 76 bin TL geçirmekle suçlanan veznedar A.B, işten çıkarıldı.

İşlediği suç nedeniyle işinden olan A.B. aleyhine yeni bir dava daha getirildi.

A.B. aleyhine açılan davada, İhtiyat Sandığı’ndaki parasına el konulması ve zimmetine geçirdiği bu paranın fabrikaya geri ödenmesi talep ediliyor.

Davanın henüz sonuçlanmadığı öğrenildi.

Güröz doğruladı...

KOOP-SEN Başkanı Mehmet Ali Güröz, Binboğa Yem Fabrikası'nda yaşanan yolsuzluk olayını doğruladı. Durumun tespit edilir edilmez polise şikayet edildiğini belirten Güröz, ilgili kişi aleyhine dava açıldığını ve o kişinin işten uzaklaştırıldığını söyledi.

Söz konusu vezne görevlisinin mahkeme tarafından suçlu bulunduğunu kaydeden Güröz, bu kişi aleyhine yeni bir dava açıldığını ve zimmetine geçirdiği para miktarının İhtiyat Sandığı'ndaki parasından alınarak kuruma ödenmesinin talep edildiğini belirtti.

Onalt: Gizlemeye çalıştılar

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Genel Sekreteri Adil Onalt, Binboğa Yem Fabrikası'nda yapılan yolsuzluğun yetkililer tarafından gizlenmeye çalışıldığını iddia etti.

Kurumdaki tek yolsuzluğun bununla da sınırlı kalmadığını iddia eden Onalt, kurumdaki personel sayısının da artırıldığını belirtti.

"Bezin istasyonunda da yolsuzluk yapılıyor"

Onalt ayrıca kooperatifte yapılan tek yolsuzluğun Binboğa Yem Fabrikası’yla da sınırlı kalmadığını iddia etti ve şu ifadeleri kullandı:

“Aynı şekilde Kooperatif'e ait benzin istasyonunda da yolsuzluk yapılıyor. Bu yolsuzlukların toplamı 185 bin TL'yi aşıyor. Ancak birileri bunların üstüne gitmek istemiyor. Kurumdaki işçi sayısı artırıldı. 36 personeli olan kurumda şu anda 60 personel var. Biz bu kurumun batırılmasını istemiyoruz. Gerekirse işletmeler işgal edilip, malımıza sahip çıkıp, yönetime de biz talip olacağız”.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 10:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110