Herkes çıkmazda

banner37

Ekonomistler, devalüasyon ve petrol varil fiyatlarının artışı karşısında akaryakıt zammının, Ticaret Odası da akaryakıt fiyatlarının artışı karşısında ülkede satılan ürün ve hizmetlerin fiyatının zamlanmasının kaçınılmaz olduğu görüşünde. Halk ise, akaryakıt fiyatlarının daha da artmasından endişeli

Herkes çıkmazda
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası’nın dolar, sterlin ve Euro karşısındaki hızla değer kaybı ve petrol varil fiyatlarının 80 dolara dayanması ülkeye akaryakıt fiyatlarında okkalı bir zam olarak yansıdı.

Akaryakıt fiyatları son 9 ay içerisinde 2.19 TL ile 2.13 TL arasında zamlandı. Akaryakıt fiyatlarına yapılan bu zam üreticilerin ve işletmelerin giderlerinde ciddi bir artışa neden oldu.

Giderleri artan üretici ve işletmelerin gelir gider dengesini korumak için sattıkları ürünlerin fiyatını artırması bekleniyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomist Derviş Kemal Deniz ile Göksel Saydam ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Alp akaryakıt zammını değerlendirdi.

Deniz de, Saydam da TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı ve petrol varil fiyatlarının artışı göz önünde bulundurulduğunda akaryakıt zamanının kaçınılmaz olduğunu anlattı.

KTTO Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Alp da akaryakıt zammı karşısında işletmeci ve üreticilerin de sattığı ürünlere zam yapmaktan başka şansı olmadığını ifade etti.

Deniz: Zammın nedeni devalüasyon ve petrol fiyatı

Ekonomist Derviş Kemal Deniz, akaryakıt zammının hükümetle değil, devalüasyon ve petrol fiyatları ile ilgili olduğunu söyledi.

Devalüasyonun ve petrol fiyatlarının artması durumunda akaryakıt fiyatlarının da artmaya devam edeceğini kaydeden Deniz, bu konuda hükümetin isteyerek akaryakıt fiyatlarını yükselttiği düşüncesinde olmadığını ifade etti.

Deniz, “son bir buçuk ay içerisinde döviz arttı, bazen de dengelenir gibi oldu. Ortada bir belirsizlik var. Akaryakıt fiyatlarının artışı da bununla ilgilidir. Bu nedenle artışın devam edip, etmeyeceğini öngörmek zor” dedi.

“Fırsatçılık iş insanına da kaybettirir”

Dövizin yükselmesi ve buna bağlı olarak akaryakıt fiyatlarının yükselmesinin ülkedeki her şeyin fiyatını etkilediğini kaydeden Deniz, bu durumu fırsatçılığa dönüştüren çok fazla iş insanı olduğu düşüncesinde olmadığını söyledi.

Zaten bu durumun fırsatçılığa dönüştürülüp, ürünlerin olduğu fiyattan daha pahalıya satılmasının iş insanlarına da kaybettireceğini belirten Derviş Kemal Deniz, vatandaşın alım gücünün düştüğünü ve pahalı gördüğü yerden alış veriş yapmayacağını anlattı.

Bu şekilde davranan iş insanlarının müşteri kaybedeceğini söyleyen Deniz, bunun ticari hareketliliğin düşmesine neden olacağını söyledi.

“Siyasiler daha planlı davranmalı”

Deniz, siyasilerin bu süreç içerisinde daha planlı davranıp, halka bilgi verici açıklamalarda bulunması gerektiğini belirtti.

Orta bir belirsizlik olduğunu yineleyen Deniz, siyasilerin de görünür olmaması durumunda halkın endişesinin daha da artabileceği konusunda uyardı.

Derviş Kemal Deniz, “hükümetin bu konuda elinden çok da fazla bir şey geldiği düşüncesinde değilim. Ancak belli konularda daha planlı davranmaları ve bunu halkla da paylaşmaları gerekir” dedi.

Saydam: Zam kaçınılmaz

banner134
Ekonomist Göksel Saydam, petrolün yabancı bir ülkede üretilen bir emtia olması nedeniyle fiyatının artmasının da kaçınılmaz olduğunu söyledi.

“Petrolü ne Türkiye üretiyor, ne de KKTC” diyen Saydam, bir yandan TL değer kaybederken, diğer yandan da petrol fiyatının arttığı bir dönemde akaryakıt fiyatının artmasının beklenen bir durum olduğunu belirtti.

Saydam yaklaşık 1 yıl önce petrolün varil fiyatı 60 dolarken şimdi 80 dolar olduğunu hatırlattı.

“Hükümetin elinden gelen bir şey yok”

Hükümetin akaryakıt fiyatının artışı ile ilgili elinden gelen bir şey olmadığını kaydeden Saydam, bir önceki UBP hükümeti döneminde de Fiyat İstikrar Fonu kullanılarak akaryakıta zam yapılmadığını anlattı.

Ancak şu anki hükümet göreve geldiğinde Fiyat İstikrar Fonu’ndaki paranın bittiğini ve yapacak bir şey kalmadığını kaydeden Saydam, “hangi hükümet göreve gelirse gelsin bu konuda bir şey yapamaz” dedi.

“Kabullenmemiz gerek”

Halk olarak akaryakıt zamlarını kabullenmemiz gerektiğini kaydeden Saydam, artık 50 metrelik yere araçla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih etmemiz gerektiğini belirtti.

Saydam, akaryakıt nedeniyle yaşanan tek sıkıntının araçlardaki kullanımıyla ilgili de sınırlı kalmadığını söyleyerek, hemen hemen her şey de akaryakıt kullanıldığını ifade etti.

“Her şey akaryakıta bağlı”

Ülkedeki elektriğin, malların nakliyesinin akaryakıta bağlı olduğunu kaydeden Saydam, bu durumda da birçok ürünün fiyatına zam gelmesinin kaçınılmaz olduğunu anlattı.

Saydam, “hiçbir hükümet akaryakıt gibi her şeyi ilgilendiren emtiaya zam yapmak istemez. Çünkü bu zam kendilerini de ilgilendirir” dedi.

“Belli başlı ürünlerde fiyat sabitlemesine gidilmeli”

Saydam, bazı gıda maddelerinde ve temizlik ürünlerinde fiyat sabitlemesine gidilmesi gerektiğini söyledi ve hükümetin tek yapabileceği şeylerin bu gibi önlemler olduğunu anlattı.

Göksel Saydam, eğer bu yapılmazsa bazı fırsatçılara fırsat tanınacağını söyledi.

Alp: İşletmeler zor durumda

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Alp, yakıt ve bu tür enerji kaynaklarına yapılan zammın işletmeleri olumsuz etkilediğini söyledi ve yüzde 20’lik bir zammın hem üretim hem de dağıtım maliyetlerini etkilediğini belirtti.

Bunun da işletmeleri zor durumda bırakacağından söz eden Alp, diğer ürünlere de zammın kaçınılmaz olacağını anlattı.

Alp, “akaryakıt zammı zaten alım gücü düşen halkı daha da olumsuz etkileyecektir” dedi.

“Piyasada daralma olacak”

Bu tür zamların kademeli olarak yapılması gerektiğini söyleyen Alp, “bu zamların fon gibi kaynaklardan finanse edilmesi gerekir. Zaten kısa süre önce elektrik tarifelerine zam yapıldı. Ardından da akaryakıt fiyatları arttı. Bu durum beraberinde piyasada daralmayı getirecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75