Herkes grip aşılarını bekliyor

banner37

Sağlık Bakanlığı’nın ağustosta sipariş ettiği 50 bin grip aşısının, kasımın ilk haftası KKTC’ye gelmesi bekleniyor ancak miktarı henüz belli olmayan bu aşıların yoğun talebi karşılayıp karşılamayacağı bilinmiyor

Herkes grip aşılarını bekliyor
banner90
banner99

GELECEK AMA NE KADAR?... İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Gökyiğit, bu yıl 50 bin grip aşısı sipariş edildiğini ve Koronavirüs’le gribin belirtileri bağdaşlaştırıldığından, aşıya talebin artmasının beklendiğini belirtti. Gökyiğit, talep edilen grip aşısından ne kadarının geleceğinin de belli olmadığını söyledi

RUMLAR GRİP AŞILARINA HÜCUM ETTİ… Rum basını, Koronavirüs yüzünden panik içerisindeki Kıbrıslı Rumların piyasadaki tüm grip aşılarını satın aldığını yazdı. Eczanelerde grip aşısı kalmadığını yazan Rum gazeteleri, bu yıl toplam 135 bin grip aşısı siparişi verildiğini, bunun geçen yılki siparişten yüzde 63 daha fazla olduğunu kaydetti. Rum basını, eylül başında 25 bin grip aşısı teslim alınıp dağıtıldığını, ikinci parti aşının ise 30 Ekim’e kadar teslim alınmasının beklendiğini bildirdi

Emine UYSAL ÇALUDA

   Grip salgını ve ikinci Koronavirüs’ün dalgası tehdidiyle kritik kış aylarına girmeye hazırlandığımız şu günlerde, vatandaşların gözü grip aşılarında.

   Risk gruplarından tutun da genç, yaşlı hemen herkes, Koronavirüs belasının da yaşandığı ülkede grip aşılarının geleceği günü bekliyor.

   Sağlık Bakanlığı’nın ağustosta Türkiye’ye sipariş ettiği 50 bin grip aşısının, kasımın ilk haftası KKTC’ye gelmesi bekleniyor.

   Ancak bu 50 bin grip aşısından ne kadarının ülkeye gönderileceği henüz belli değil.

   Vatandaşın yoğun talep göstermesinin beklendiği dikkate alındığında, bu aşıların talebi karşılayıp karşılamayacağı bilinmiyor.

   Bu arada Güney Kıbrıs’a gelen grip aşılarının gelir gelmez tükendiği,  Koronavirüs yüzünden panik içerisindeki Kıbrıslı Rumların piyasadaki tüm grip aşılarını satın aldığı bildirildi.

   İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayşe Gökyiğit, bu yıl 50 bin grip aşısı sipariş edildiğini ve Koronavirüs’le gribin belirtileri bağdaşlaştırıldığından aşıya karşı talebin artmasının beklendiğini kaydetti.

Gelecek miktar belli değil

   Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Gökyiğit, geçtiğimiz ağustos ayında 50 bin grip, 25 bin de zatürre aşısı sipariş edildiğini belirtti.

   Gökyiğit, sipariş edilen 50 bin grip aşısının ne kadarının geleceğinin belli olmadığının altını çizdi.

   Koronavirüs salgınının da etkisiyle KKTC tarihinde ilk kez Sağlık Bakanlığı tarafından risk gruplarının belirlendiğini anlatan Ayşe Gökyiğit, 600 TL civarında olan zatürre aşısının, başvuru yapan ve belirlenen kriterleri kapsayan erişkinlere yapıldığını anımsattı. 

Grip aşısı için kriter belirlenmedi

   Grip aşılarının özel piyasaya eczaneler tarafından getirtileceğine işaret eden Gökyiğit, bu konuda kriter belirlenmediğini ve talep edenlerin özel eczanelerden alıp grip aşısı yaptırabileceğini söyledi.

   Grip aşısının her yıl kasım ayının ilk haftasında geldiğini anımsatan Gökyiğit, bu yıl da aynı tarihlerde aşıların gelmesini beklediklerini kaydetti.

   Gökyiğit, Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Aşı Programı kapsamında getirdiği aşıların rutin olduğunu ve

zatürre ile grip aşısını getirme yükümlülüğü olmadığını anlattı.

   Gökyiğit, buna rağmen bu yıl pandemi nedeniyle risk grupları belirlenerek oldukça pahalı olan zatürre aşılarının risk grubundaki kişilere yapılmasının sağlandığını anımsattı.  

   Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkili olan Covid 19 salgınının belirtileri ile grip belirtilerinin  bağdaşlaştırıldığını ancak paniğe kapılmaya gerek olmadığını ifade eden Gökyiğit, grip aşısına bu yıl daha çok talep olacağını düşündüğünü kaydetti.   

Çaygür: Aşıların kasım ayı başında gelmesini bekliyoruz

   Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür de KIBRIS’a konuşarak İlaç Eczacılık Dairesi’nin grip aşılarını uzun süre önce sipariş ettiğini belirtti.

   Çaygür, aşıların Türkiye’ye de yeni geldiğini her yıl olduğu gibi kasım ayı başında soğuk zincirle ülkemize nakledileceğini kaydetti.

  

5 bin zatürre aşısı daha geldi

   Sağlık Bakanı Müsteşarı Ali Çaygür, 16 bin zatürre aşısı geldiğini, erişkin ve riskli gruplara yapıldığını ancak eksileceği düşünülerek Türkiye’den yeniden talep edildiğini anımsattı.

   Çaygür, Türkiye’den 5 bin zatürre aşısı daha geldiğini kaydetti. 

Rumlar aşıları tüketti

   Öte yandan Rum basını, Koronavirüs yüzünden panik içerisindeki Kıbrıslı Rumların piyasadaki tüm grip aşılarını satın aldığını yazdı.
   Eczanelerde grip aşısı kalmadığını yazan Rum gazeteleri, bu yıl toplam 135 bin grip aşısı siparişi verildiğini, bunun geçen yılki siparişten yüzde 63 daha fazla olduğunu kaydetti.

banner134
   Gazete, eylül başında 25 bin grip aşısı teslim alınıp dağıtıldığını, ikinci parti aşının ise 30 Ekim’e kadar teslim alınmasının beklendiğini ekledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75