banner6

Herkes isyanda!

banner37

Zam haberlerinin ardı arkası kesilmiyor… Una gelen zammın ardından ay başı da somun ekmek 3 TL oluyor. Halk ve ekonomik sektörler bir yandan salgın tehdidi altında korku ve endişeli bir süreçten geçerken, diğer yandan da geçim derdi ve iflaslarla kabus yaşıyor

Herkes isyanda!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

KAYIM: BU ZAMLARLA KİMSE BAŞ EDEMEZ… Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, sektörde herkesin zamlar karşısında iflas noktasına sürüklendiğini belirterek, halkın alım gücünün günden güne düştüğünü, kendilerinin ise bu duruma bağlı olarak işlerinin düştüğünü kaydetti. “Bu zamlar ile kimse baş edemez” diyen Kayım, ülkenin 80’li-90’lı yıllara geri döndüğünü belirterek, tüccarın her gün elinde yeni bir fiyat listesi ile geldiğini kaydetti

ÇIRALI: MALİYETLER ARTTI, EKMEK 3 TL OLACAK… Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, zamlar karşısında fırıncıların da yavaş yavaş ekmek fiyatını artırdığına dikkat çekerek, ay başı ekmeğin 3 TL olacağını vurguladı. Zamların fırıncıların girdi maliyetlerini çok fazla artırdığına işaret eden Çıralı, özellikle un ve tüp gaz girdilerinin ciddi oranda arttığını kaydetti.

Ülkemizde neredeyse otomatiğe bağlanan zamlar karşısında toplum perişanları yaşıyor. Pandeminin yarattığı psikolojik çöküntü yetmezmiş gibi işsizlik ve parasızlık yüzünden ne yapacağını, nasıl geçineceğini kara kara düşünen vatandaşlar, peş peşe gelen zincirleme zamlarla perişan oldu.

Meyve ve sebzeden tutun, una ekmeğe, tüp gaza, tavuğa ve birçok ürüne daha yapılan artışlar, vatandaşlarda “nasıl geçineceğiz”, sektörlerde ise “nasıl ayakta kalacağız” kaygısı yaratıyor. Herkes, yarınına endişe ile bakıyor.

Halk ne yapacağını bilmezken, reel sektör de ekonomik anlamda günden güne geriye giderek hızla iflasa doğru sürükleniyor.

Alım gücü uzun zaman önce düşen ve ayın sonunu getiremeyen vatandaş ise zamlar karşısında daha büyük geçim sıkıntısı ile boğuşuyor.

Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, sektörde herkesin zamlar karşısında iflas noktasına sürüklendiğini belirterek, halkın alım gücünün günden güne düştüğünü, kendilerinin de buna bağlı olarak işlerinin düştüğünü kaydetti.

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, zamlar karşısında fırıncıların da yavaş yavaş ekmek fiyatını artırdığına dikkat çekerek, ay başı somun ekmeğin 3 TL olacağını vurguladı.

Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık da, “Bu zamlar ve fahiş fiyatlar karşısında imkanı yok tüketici geçinemez” şeklinde konuştu.

Kayım: İflas noktasındayız

Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, sektörde herkesin zamlar karşısında iflas noktasına sürüklendiğini belirterek, halkın alım gücünün günden güne düştüğünü, kendilerinin de buna bağlı olarak işlerinin düştüğünü kaydetti.

“Bu zamlar ile kimse baş edemez” diyen Kayım, Res-Bir üyelerinin sürekli kendisini arayarak isyan ettiğini söyledi.

Elektriğe yapılması düşünülen zammı hatırlatan Kayım, zammı bir şekilde durdurduklarını ama ardından tüp gaza 17 TL zam geldiğini kaydetti.

Kayım, restoranların girdi maliyetlerinin çok fazla arttığını vurgulayarak, tavuğun, unun, tüp gazın ve birçok girdinin arttığına, kırmızı etin zaten çok yüksek fiyatlara satıldığına dikkat çekti.

Kayım, ülkenin 80’li-90’lı yıllara geri döndüğünü belirterek, tüccarın her gün elinde yeni bir fiyat listesi ile geldiğini kaydetti.

Zamları kendi fiyatlarına yansıtmamaya çalıştıklarını söyleyen Kayım, şöyle devam etti:

“Bu da çözüm değil. Çünkü bizim de birçok maliyetimiz var. Restoranlarda çalışan çok fazla personel var ve onlara da yaşamın bu kadar zor olduğu şu günlerde yaşayabilecekleri ücret vermeliyiz.  Onların da çoluğu, çocuğu, kirası ve harcamaları var.

Ben, çalışanlarıma asgari ücretin üzerinde ödeme yaptığım halde maaş öderken utanıyorum. Çünkü onlara insanca yaşayabileceği bir ücret veremiyorum.”

Çıralı: Ay başı ekmek 3 TL olacak

banner134

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, zamlar karşısında fırıncıların da yavaş yavaş ekmek fiyatını artırdığına dikkat çekerek, ay başı ekmeğin 3 TL olacağını vurguladı.

Zamların fırıncıların girdi maliyetlerini çok fazla artırdığına işaret eden Çıralı, özellikle un ve tüp gaz girdilerinin ciddi oranda arttığını kaydetti.

“Bu ülke ilk kez bu kadar kötü bir yıl yaşıyor” diyen Çıralı, her şeye zam geldiği ve alım gücünün bu kadar düştüğü bu dönemde çalışanın da artış istediğini belirtti.

Işık: Zamlar ve fahiş fiyatlar karşısında imkanı yok tüketici geçinemez

Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, sabahtan beri pahalılık ve fahiş fiyatlarla ilgili şikayetlerin durmadığını dile getirerek, piyasada fırsatçılığın doğduğunu, vurgunun başladığını kaydetti.

Işık, “Bu zamlar ve fahiş fiyatlar karşısında imkanı yok tüketici geçinemez” şeklinde konuştu. Dövizin gerilediğine işaret eden Işık, buna rağmen zamların devam ettiğine dikkat çekti.  Hükümetin fiyatlara müdahale etmesi gerektiğinin altını çizen Işık, insanların büyük bir isyanda olduğunu vurguladı.

“Esas sorun ülke yönetimidir” diyen Işık, bu fiyat artışlarının ve fahiş fiyatların önüne geçmek için ithal edilen ürünlerin gümrük denetiminin mesai dışında yapılmasının, ayrıca KDV ve stopaj vergilerinin de fiyatları artırdığına dikkat çekti. Işık, toptancıların denetim altına alınması gerektiğini söyleyerek, Rekabet Yasası kullanılarak denetim yapılarak fahiş fiyatlara ceza uygulanması gerektiğini kaydetti.

Hasan Yılmaz Işık, Türkiye’de üretilen ürünlerin Güney Kıbrıs’a gümrük vergisi olmadan gittiğini ama KKTC’ye gelen ürünler için gümrük vergisi alındığını söyledi. Işık, piyasada ciddi bir fiyat anarşisi oluştuğuna vurgu yaparak, vatandaştan gelen en yoğun şikayetin fiyatlar olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88