Herkes perişan

banner37

Ülkede akaryakıtın peş peşe zamlanması birçok sektörü yok olma noktasına getirdi. Akaryakıt zammı nedeniyle girdi maliyeti artan üretici ve esnaf çözümü sattığı ürüne zam yapmakta aradı. Ancak bu kez de alım gücü düşen vatandaş o ürünü alamadı

Herkes perişan
banner87

Ceren ÖZBİL

Üretimin ve sanayinin temel girdisi olan akaryakıta son 9 ay içerisinde 8 kez zam yapıldı. Toplamda 2.19 TL ile 2.13 TL arasında değişen fiyatlara denk gelen bu zamlar, birçok işyerinin hem giderinin artmasına hem de müşterisinin azalmasına neden oldu. Üreticiler ise bu zamlar karşısında tarlasına ve hayvanlarına bakamaz duruma geldi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga akaryakıt zammını değerlendirdi.

Naimoğulları, zamlarla baş edemeyen üreticinin hayvanlarını satılığa çıkardığını söylerken, Tulga da birçok esnafın iflasın eşiğinde olduğunu ifade etti.

Naimoğulları: Üreticiyi bitirdiler

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, üretimdeki girdi maliyetlerinin artması nedeniyle kısa süre önce eylem yaptıklarını hatırlattı ve buna rağmen üretimin en büyük girdisi olan akaryakıta önceki gün yine zam yapıldığını hatırlattı.

Üretimin en büyük girdisi olan akaryakıta yapılan bu zammın ardından üretimin devam etmesinin neredeyse imkansız hale geldiği söyleyen Naimoğulları, birçok hayvan üreticisinin hayvanlarını satılığa çıkardığını ifade etti.

“Verdiklerini geri aldılar”

Üreticilerin 2016-2017 yılından devletten alacağı 8 milyon TL’lik akaryakıt desteği olduğunu ve bunu önceki gün aldığını söyleyen Naimoğulları, aynı gün akaryakıt fiyatlarının da artırılmasına dikkat çekti.

Naimoğulları bunun “size bir yerden öderim, bir yerden geri alırım” anlamına geldiğini ifade ederek, üreticiye ödenen 8 milyon TL’lik desteğin yapılan zam göz önünde bulundurulduğunda 6 milyon TL’ye düştüğünü belirtti.

“Vergisiz mazot verilsin”

Üreticinin ayakta durabilmesi için hükümetin üreticiye vergisiz mazot vermesi gerektiğini kaydeden Naimoğulları, üretimin en büyük girdilerinden birinin akaryakıt olduğunu yineledi.

Naimoğulları, “güneyde üreticiye renkli mazot veriliyor, aynı uygulama bizde de olmalı. Üretim ancak bu şekilde güçlendirilebilir” dedi.

“Ne Türkiye ile ne de güney ile yarışabiliriz”

Girdi maliyetleri nedeniyle ülkedeki üreticinin ne Güney Kıbrıs ile ne de Türkiye ile yarışamayacağını kaydeden Naimoğulları, her iki ülkede de üretime çeşitli destekler verilip, yem, su girdi maliyetlerinin çok düşük olduğunu belirtti.

Naimoğulları, “hükümet üretimi canlandırmak için gerekli tedbirleri almalıdır” dedi.

Tulga: Yeni zamlar kapıda

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, ülkede zamların peş peşe gelemeye devam ettiğini ve üretimdeki giderlerin de bir o kadar daha arttığını anlattı.

Bu durumun Türkiye’ye yüzde 35 oranında yansırken, KKTC’de hemen hemen her şeyin ithal edilmesi nedeniyleye yansı oranının yüzde 45 olduğunu kaydeden Tulga, bunun da yüzde 10 ile 15 oranında zamların kapıda olduğunu anlamına geldiğini söyledi.

“Satış da, üretim de, imalat da yapmak zor”

Bu zamlar karşısında satış yapmanın da, üretim yapmanın da, imalat yapmanın da çok zor hale geldiğini kaydeden Tulga, hele de ülkenin yüzde 50’sinin asgari ücretle geçinmeye çalışan kişilerden oluştuğu düşünüldüğünde durumun zorluğunun daha da anlaşılır olduğunu belirtti.

Tulga, bunun birçok işyerinin iflas edeceği anlamına geldiğini söyledi.

“Durumu iyi değerlendirmek lazım”

Bu sorunun aşılması için durumun iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Tulga “Her şeyi ithal ediyoruz. Öğrenciyi ithal ediyoruz, işçiyi ithal ediyoruz. Durum böyle olunca da bu insanlar gelmediğinde ekonomi bir o kadar daha darbe almış oluyor. Bu ülkede doğru dürüst işler yapamadık. Ekonomik geliri olmayan, yeterli gelişemeyen ülke yarattık. Yapmamız gereken üretmek, turizmi geliştirmek, üniversiteleri geliştirmektir. ‘Büyüdük’ her dendiğinde alım gücü düştü. 2007’den bu güne ülke küçülüyor. Birinin yaptığını diğeri bozdu. Her sokağa çıktığımızda talep ettik, düzeltmek için yollara çıkmadık” şeklinde konuştu.

“Her şey Kıbrıs sorununa endekslenmemeli”

Tulga, Kıbrıs sorununun çözümünün önemli olduğunu ancak her şeyin de buna endekslenmesinin doğru olmadığını söyledi.

Hürrem Tulga “Tüm bunları çözmek için Kıbrıs sorunu engelmiş gibi görülmemeli. Bu soruları çözmek için Kıbrıs sorunu ortada bir engelmiş gibi görülmemeli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER