banner6

Herkes topu bir birine atıyor

banner37

Bakanlar Kurulu’nun eylül ayında ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün kapatılması yönünde aldığı kararın uygulanamamasına tepkiler sürüyor.

Herkes topu bir birine atıyor
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Bakanlar Kurulu’nun 11 Eylül’de aldığı bir kararla, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıklamasına rağmen şimdiye kadar herhangi bir adımın atılmaması tepkilere neden oldu.

Halk arasında gamini olarak adlandırılan kömür ocaklarından çıkan duman insan sağlığını kötü etkilediğinden astım, koah gibi çeşitli solunum yolları hastalıklarına davetiye çıkaran kara duman, içerdiği kimyasal bileşenler nedeni ile kanser hastalığını tetikliyor.

Etrafa yaydığı kötü koku ve çevreye verdiği zarar nedeni ile birçok ülkede yasaklanan, bazı ülkelerde ise kapalı sistemde ve sürekli denetim altında olması koşulu ile yakılan gaminilerin ülkemizde de bir yasal dayanağı bulunmadığı gibi denetimi de yapılmıyor.

Güzelyurt bölgesindeki vatandaşlar ile kömür ocakları sahiplerinin birçok kez karşı karşıya geldiği gaminilerin (odun kömürü ocaklarının) yasaklanması konusu halen ortada duruyor.

Kömür ocaklarının kapatılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın doğru olduğunu ve bunun uygulanması için ilgili kaymakamlığa kararın iletildiğini hatırlatan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bu kararın alınmasının Çevre Dairesi’nin bölgede yaptığı araştırmalar sonucunda alındığını söyledi.

Gaminilerin bölgede ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu ifade eden Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir ile Tabipler Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Çevreciler, Bakanlar Kurulu’nun, gaminilerin kapatılmasıyla ilgili almış olduğu kararın uygulanması gerektiğini belirterek, bu işin böyle devam etmesi halinde yine her zaman olduğu gibi, bölge halkı ile işletme sahiplerini karşı karşıya getireceğini söyledi.

Bakan Fikri Ataoğlu’nun, Bakanlar Kurulu’nda alına kararın bölgedeki ilgili kaymakamlığa iletildiğini anımsatması üzerine açıklama yapan Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Merkez Kaymakamlık tarafından gaminilerin kapatılmalarıyla ilgili kendilerine bir yazı gönderildiğini belirterek, yazının kendilerine ulaşması sonrasında 8 gaminiciyle 13 Ekim de görüşerek kararı kendilerine ilettiğini söyledi.

Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, yapılan yazlı başvurunun ardından Başsavcılığın hazırlamış olduğu rapor doğrultusunda yıkım ve yasaklama kararının Çevre Dairesi’ne ait olduğunu belirtti.

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı ise, işletme izni olmayan bir işletmenin yıkım kararının o bölgede bulunan mülki amiri yani Kaymakamlık tarafından verildiğini söyledi.

Ataoğlu: Kapatılma kararını ilgili kaymakamlığa ilettik

Kömür ocaklarının kapatılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın doğru olduğunu ve bunun uygulanması için kararın ilgili kaymakamlığa iletildiğini hatırlatan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bu kararın alınmasının Çevre Dairesi’nin bölgede yaptığı araştırmalar sonucu alındığını söyledi.

Bölgede 11 tane kömür ocağının dumansız faaliyet göstermesi gerekirken, maalesef şu anda 48 ocağın dumanlı faaliyet gösterdiğine dikkate çeken Bakan Ataoğlu, geçmişte Bakanlar Kurulu kararıyla gaminicilere, dumansız üretim yapmaları için yer gösterilmesine rağmen karara uyulmadığını ve halen kendi bildikleri yerde üretim yapmaya devam ettiklerini kaydetti.

“Ekonomik hırsları için talep fazlası üretim yapıyorlar”

Bakan Ataoğlu, gaminicilerin ekonomik hırsları için, bölge halkını düşünmeden üretim yapmalarına bağlı olarak, birçok kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin ise şu an kanser hastalığıyla mücadele verdiğini söyledi.

Ataoğlu son olarak, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararı ilgili kaymakamlığa ilettiklerini, kaymakamlığın şimdiye kadar bu yasaklama kararını yerine getirmediğini ve bunun nedenini de anlamadığını ifade etti.

Direnç: Kararı, gaminicilerle görüşerek tebliğ ettim

Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Merkez Kaymakamlık tarafından gaminilerin kapatılmalarıyla ilgili kendilerine bir yazı gönderildiğini belirterek, yazının kendilerine ulaşması sonrasında 8 gaminiciyle 13 Ekim’de görüşerek kararı kendilerini ilettiğini söyledi.

Gaminicilere kararı tebliğ ettikten sonra 16 Ekim de konuyu yazılı olarak Hukuk Dairesi’ne bildirdiğini belirtti.

Yazılı tebliğ üzerine, 1 Kasım itibarıyla 5 gaminicinin ara emri için Yüksek Mahkeme’ye başvurduğunu anlatan Direnç, ardından konuyla ilgili hem gaminicilerin avukatıyla hem de savcılıkla görüştüklerini söyledi.

Görüşmeler sonrasında 2 Kasım itibarıyla Başsavcılığın, Bakanlar Kurulu’na ve Turizm ve Çevre Bakanlığı’na yasanın kapatma, yasaklama ya da yıkma yetkisinin kaymakamlıkta değil, Çevre Dairesi’nde olduğunu bildirdiğini vurgulayan Direnç, “zaten böyle bir kararın bize gönderilmesi de yanlış. Belirtildiği gibi yetki Çevre Dairesi’ne verilmiş” dedi.

Aktolgalı: Yasak işletmelerin yıkım kararı kaymakamlığa ait

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, işletme izni olmayan bir işletmenin yıkım kararının o bölgede bulunan mülki amiri yani Kaymakamlık tarafından verildiğini söyledi.

Aktolgalı, Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararın yasalarımızı destekleyici olduğunu hatırlatarak, kaymakamlığın topu Çevre Dairesi’ne atmasına gerek yok. Yıkım kararı kaymakamlığındır. Karpaz’da nasıl kaymakamlık yıktıysa orda da bunu yapabilir. Yasa engel değil. Başsavcılık, Bakanlar Kurulu’nun kararı geri çekerek iptalini istiyor” dedi.

Aktolgalı son olarak, “izinsiz yapıların ve işletmelerin yıkım kararı kime ait? diye sordu.

Türkseven: Hükümet alınan kararın arkasında durmalı

Devlet nezdinde alınan ciddi kararın uygulanması için ilgili bakanlığın bu işin arkasında durması gerektiğini vurgulayan Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, hükümetin kimsenin rahatsız olmaması için bu işletmelerle oturup karar alması gerektiğini söyledi.

Türkseven, “hükümet eğer gerekeni yapmaz ise, bölge halkı ile işletme sahipleri karşı karşıya gelir. Bunu yapmak doğru bir karar değildir. Bunun baş sorumlusu hükümettir. Hükümet üstüne düşeni yapmadığından dolayı bu konuda sınıfta kalmıştır. Bu acilen, devlet ciddiyetinden uzak alınmış bir karardır. Ancak bir karar alındıysa hiç kimse mağdur edilmeden bu işin çözüme kavuşturulması gerekir” dedi.

Sahir: Acele alınmış bir karar

Dernek olarak gamini sorunuyla ilgili yıllardır yoğun mücadele verdiklerini belirten Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, bakanlığın yapmış olduğu açıklamanın hazırlıksız ve zamansız yapıldığını, dolayısıyla gaminilerin bu açıklamalarla kapatılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Sahir, “Aniden alınmış bir karar kimseye fayda sağlamaz. Bu işin çözüme kavuşturulması için bir hazırlık gerekiyor. Gaminiler çevreyi kötü etkilediğinden dolayı insanlar olumsuz sorunlar yaşamaya başladı. Elbette gaminiler için bir karar almak gerekir. Karar almak kapatmak anlamına gelmiyor. Yasaya aykırı işletme yapanlar olmasına rağmen halen önüne geçilemiyor. Bundan dolayı da çevreye ve insanlara büyük zarar veriyor. Bu tür faaliyetler diğer ülkelerde olduğu gibi sistemli olarak kayıt altına alınmalı” diye konuştu.

Köroğlu: Hükümet bilmeden adım atıyor

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, kaymakamlık ve diğer ilgili devlet kurumlarının yapması gereken asli görevlerini yapmaktan uzak ve bihaber bir duruş sergilediğini belirterek, hükümetin bilmeden adım atmasından dolayı vatandaşın ve işletmecilerin birbirine düştüğünü söyledi.

Köroğlu, “Acil önlem alınması ve bölge köylerindeki halkımızda endişe ve korku yaratan bu gelişmelere dikkat çekmek amacıyla hükümeti göreve çağırmıştık. Bölgede görülen solunum yolu hastalıkları ve kanser oranındaki yükseklik kabul edilebilir değildir. Araştırmayıp görmezden gelen bir kötü yönetim biçiminin ülkemizi yönetir olması büyük bir kayıptır, zarardır, utançtır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 11:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104