Herkes topu birbirine atıyor

banner37

AB destekli proje kapsamında ormanları gözetlemek için 950 bin Euro harcanarak kurulan sistemin yıllardır çalışmaması konusunda tartışma büyüdü.

Herkes topu birbirine atıyor
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Avrupa Birliği (AB) destekli proje kapsamında ülkemizde orman yangınlarının önlenmesi için 2010 yılında 950 bin Euro harcanarak kurulan ancak yıllardır atıl halde kalan yangın sensörleriyle ilgili tartışma büyüdü.

Söz konusu sistemin ülkemize kurulumunda görev alan ve isminin açıklanmasını istemeyen taşeron firmanın yetkilisi, Orman Dairesi’nin ‘sistemi çalıştıracak personel yok’ açıklamasının doğru olmadığını, yapılan anlaşmada söz konusu sistemin kurulumdan sonra bakım ve onarımının Orman Dairesi tarafından yapılması şartı olduğunu, ancak bu yapılmadığı için de sistemin bozulduğunu öne sürdü.

Orman Dairesi eski Müdürü Altay Fırat da sistemle ilgili “Sistemin bakım ve onarımını yapacak ekibe ihtiyaç vardı. Biri bozulunca hepsi birden devre dışı kalıyordu. Gelişen teknolojinin de gerisinde kaldı” açıklaması yaparken, Orman Dairesi’nden bir yetkili ise, “Sistemi kuran firmanın garanti süresi dolduktan sonra sistemle ilgilenmediğini, sistemi takip edecek bir ekip olmadığı için de bozulduğunu” savundu.

 

“Bakım ve onarımları yapıldığı için bozuldu”

KKTC’deki taşeron firmanın eski yetkilisi, projenin hayata geçirildiği tarihte sistemin kurulmasında kendisinin de büyük katkı sağladığını belirterek, projenin tamamlanmasının ardından firmanın AB tarafından ödendiğini, cihazların yıllık bakım ve onarımının ise Orman Dairesi tarafından yapılması şartının bulunduğunu, ancak uzun süre ücretleri ödenmediği için cihazların bozulduğunu söyledi.

Bu cihazların elektronik sistemli olması sebebiyle rüzgâr gülleri ve güneş panellerinin düzenli bakımlarının yapılması gerektiğini anlatan firma yetkilisi, bu çalışmanın Yeşilırmak’tan başlayıp, Dipkarpaz’a kadar devam eden büyük bir sistem olduğuna dikkat çekti.

 

“Orman Dairesi yetkilileri doğruyu söylemiyor”

Orman Dairesi’nin bu sistemi kullanacak personel olmadığından şikayet ettiklerini anımsatan yetkili, “Zaten çok personele ihtiyaç duyulan bir sistem değil. Personelin yapacağı bir şey yok ki. Personel yangın çıktığında dumanı kamerada görüp, alarm veriyor ve gözcüler de hemen itfaiyeye haber veriyor. Sistem bu şekilde çalışıyor. Zaten daha önce birkaç yangına böyle müdahale edildi” dedi.

Orman Dairesi’nin doğruyu söylemediğini belirten yetkili, bu sistem için büyük bir personele sahip olmaya gerek duyulmadığını, cihazların en son olarak 2012 yılında bakımları yapıladığından şu anda çalışmadığını söyledi.

banner134
 

“Biri bozulunca hepsi devre dışı kalıyordu”

AB projesi kapsamında ormanlara yerleştirilen sensörlerin birbirine bağlı bir sistemle çalıştığını belirten Orman Dairesi eski Müdürü Altay Fırat, bu cihazlardan birinin bozulması halinde diğer bütün cihazların devre dışı bırakılarak çalışmalarına engel olduğunu söyledi.

Bir sistemin kurulduğunda sürdürülebilir olması için, bakım ve onarımını yapacak bir ekibe ihtiyaç olduğunu ifade eden Fırat, ancak bu sistem için gerekli personel bulunmadığından sistemin uzun süre devam etmediğini belirtti.

 

“İnsansız kule ile ilgili çalışma yürütülüyor”

Görevde olduğu dönemde “insansız kulelerle” ilgili bir çalışma yürütüldüğünü anlatan Fırat, proje için Türkiye’ye gittiklerini ve söz konusu proje ile ilgili iki mühendisin gelerek ülkemizde yapılması için çalışma başlattıklarını aktardı.

Fırat, süreç içerisinde insansız kule projesinin ilk etapta başarılı olması halinde GSM operatörlerinin kullandığı yüksek vericiler gibi bir vericinin tespit edilen en uygun bölgeye inşa edilerek, tepesine 180 derece açıyla dönen yüksek kalitede dört kameranın yerleştirilmesinin planlandığını kaydetti. Göreve geldiğinde AB projesi kapsamında kurulan sistemin bozulduğundan dolayı kullanılmadığını belirten Fırat, teknolojinin her yıl farklılık göstermesi yüzünden sistemin çok geride ve kullanılmasının zor olduğunu kaydetti.

Fırat son olarak, “KKTC’de mevcut sistem 5 şefliğe bölündü. Her şefliğin sorumluluk alanları ve kuleleri var. Bu kuleler özellikle yaz aylarında çok sistemli bir şekilde 24 saat görev yaparlar” dedi.

 

 “Sistem teknolojiye bağlı, geçerliğini kaybetti”

Orman Dairesi’nden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili de, yangınlara karşı ormanlara kurulan sensörlerin şu an için çalışmadığını belirterek, zamanında bu sistemin kurulduğunu, ancak bu sistemi takip edebilecek teknik bir ekibin bulunmamasından dolayı bozulduklarını söyledi.

AB tarafından geliştirilen projenin ihalesini alan firmanın garanti süresi dolduktan sonra pek ilgilenmediğini, bundan dolayı da sistemin belli bir zaman sonra çöktüğünü söyledi. Firmanın Türkiye’den gelip gitmesinde bazı dezavantajların yaşandığını kaydeden yetkili, Türkiye Orman Genel Müdürlüğü’nden uzman bir ekibin gelip sistemi kontrol ettiğini ve sistemin geçerliliğini kaybettiğini belirlediğini kaydetti. Yetkili, sonuç olarak söz konusu sistemin teknolojik anlamda günümüze uygun olmadığını söyledi.

Sistemin günümüze uygun olmadığını ve teknolojinin gelişimine bağlı olarak işlevselliğini yitirdiğini anlatan yetkili, eski sistemde bir bölgedeki cihazın bozulmasının bütün sistemi devre dışı bıraktığından kullanılmamasının daha doğru olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75