banner6

Herkesin asfalyası attı!

banner37

Herkesin asfalyası attı!
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) 1 Mart itibarıyla geçerli olan zamlı elektrik tarifesinin ilk faturaları dün dağıtıldı ve ülkede adeta elektrik depremi yaşandı.

   3-4 kat artan elektrik faturaları karşısında zaten zam furyası altında beli kırılan ve iyice yoksullaşan çaresiz vatandaş karalara bürünürken, esnaf, üretici ve sanayicinin de isyanı tavan yaptı.

   Sosyal medya üzerinden faturalarını paylaşan ve isyanını dile getiren vatandaşlar ve işletmelerin ödeyeceği elektrik faturalarında, 3 ile 4 kat arasında artışlar olduğu gözlemlendi.

   Aylık ortalama 500 TL ödeyen vatandaşlara bin 500 TL- 2 bin TL arasında fatura gelirken, 700 TL ödeyene 2 bin 200 TL- 3 bin TL arası, bin TL fatura ödeyene de 6 bin TL, 7 bin TL ödeyen işletmelere de 21 bin TL fatura yansıdı.

   Başbakan Faiz Sucuoğlu tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, mart ayı fatura ödemelerinin 5 Mayıs’a kadar uzatıldığını ve elektrik fiyatını yeniden değerlendirerek düzenleme yapma yoluna gideceklerini söylese de vatandaşın tepkisi artarak devam ediyor.

   KIBRIS’a konuşan sektör temsilcileri de işletmelerin 3 kat artan elektrik faturalarını ödemelerinin imkansız olduğunu kaydederek, işyerlerinin batacağını ya da işyerlerini kapatacağını, ülkede işsizliğin önünün alınamayacağını belirtti.

Tulga: Dükkanlar kapanacak, işsizliğin önüne geçilemeyecek

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, elektrik faturaları ile birlikte her şeyin yandığını, asfalyası atmayan kalmadığını vurgulayarak, elektrik zammı ve faturaya yansıyan tutarların yenilir yutulur gibi olmadığını söyledi.

   Tulga, gıdanın, ilacın, fonların, akaryakıtın kısacası her şeyin fiyatının arttığına dikkat çekerek, elektriğin olmazsa olmaz olduğunu ve bu artışın vatandaşa yansımasının son noktayı koyduğunu belirtti.

   “Bu zammı ya geri alırlar, ya geri alırlar” diyen Tulga, esnafın bu faturaları ödeme imkanı olmadığını,

bin 500 TL olan faturaların 6 bin 500 TL, 2 bin TL olan faturaların ise 8 bin TL olduğunu kaydetti.

   Tulga, sonumuzun çok kötü olacağına işaret ederek, ne vatandaşın, ne esnafın, ne de işletmecilerin 3 kat, 4 kat artan elektrik faturalarının altından kalkamayacağının altını çizdi.

   Bu faturalar ve tüm zamların altında ezilen insanlar ve esnafın batağa gireceğini söyleyen Tulga, “Dükkanlar kapatılacak ve işsizliğin önüne geçilemeyecek” şeklinde konuştu.

   Tulga, herkesi çarşamba günü Girne’de eski belediye binası önünde yapacakları eyleme davet etti.

Kamacıoğlu: Faturalarını ödeyemeyen birçok iş yeri kapanacak

   Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, bir ay önce yeni elektrik düzenlemesi ile ilgili gelecek faturalara dair uyarılarda bulunduklarını ve faturalar gelince herkesin durumun ciddiyetini anlayacağını dile getirdiklerini belirtti.

   “Gelen elektrik faturaları herkesi zor durumda bırakmış ve tutarlar, tüm işletmecileri isyan noktasına getirmiştir” diyen Kamacıoğlu, birçok iş yerinin 15 gün içinde elektrik faturasını ödeyemediği için iş yerini kapatmak zorunda kalacağına dikkat çekti.

   Kamacıoğlu, işletmelerin, sanayicilerin faturaları 3- 4 kat arttığına vurgu yaparak,  7 bin TL elektrik faturası olan bir ahşap atölyesine bugün 21 bin TL, 100 bin TL fatura ödeyen başka bir üreticiye ise 300 bin TL fatura geldiğini kaydetti.

Mamülcü: Herkes iflasın eşiğinde

   Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Başkanı Enver Mamülcü, elektrik faturaları sebebi ile sabahtan beri telefonlarının durmadığına işaret ederek, iş insanlarının iflas noktasına geldiğini belirtti.

   Mamülcü, insanların bunalımda olduğunu, herkesin artık antidepresan kullanma yolunda ilerlediğini vurgulayarak, elektrik faturasını görenin isyan bayrağını açtığını kaydetti.

   Yetkililerin kurumda yakıt yok ve borç var şeklinde konuştuğunu söyleyen Mamülcü, “Yıllarca KIB-TEK’e yapılan siyasi atamalar, yanlış yönetimler ve yatırım yapılmaması, kurumu ucube bir yapı içerisine sokmuştur. Öncelikle kurum içi düzenleme ve yatırım şarttır. Sonrasında da alternatif enerji yatırımları planlanmalıdır. Siyasiler kurum üzerinden rant sağlamayı bırakmalıdır” dedi.

   Mamülcü, kimsenin şu an 3 kat ve üzerinde artan elektrik faturasını ödeyemeyeceğine işaret ederek, işletmecilerin kapatma, devretme veya işyerini satma yönünde kararları olduğunu söyledi.

   Kimsenin fiyat artışına da gidemeyeceğini vurgulayan Mamülcü, vatandaşlarda da alım gücü kalmadığını ve onların elektrik faturalarının da kat kat arttığını, bu nedenle fiyat artışının asla çözüm olmadığını belirtti.

   “Herkes iflasın eşiğinde” diyen Mamülcü, üretimin bittiğini ifade etti.

Kayım: Çocuklarımızın geleceğini kaybettiriyorlar

   Restorancılar Birliği (Res-Bir) Başkanı Salih Kayım, bardağı taşıran son nokta olan elektrik zammı sonrasında durumun korkunç bir hal aldığını ifade ederek, “Yıllardır yöneticilerimiz o kadar kötü yönetti ki; önce devlete aklını kaybettirdiler. Şimdi ise biz vatandaşların aklını ve ekmek teknelerimizi kaybettiriyorlar! Aşımızı, çocuklarımızın geleceğini kaybettiriyorlar” dedi.

   Kayım, 90’lı yıllarda Teknecik Elektrik Santrali’nin patlamasından bahsederek, “Elektrik sıkıntısı baş göstermişti. O dönemde santral katkı payı istenmiş ve vatandaşlar olarak bu katkı paylarını ödeyerek yeni santrallerin sahibi olmuştuk. Biz vatandaşlar yıllardır elektrik faturalarımızı ödedik, katkı payı istendi onu da ödedik. Hal böyle iken şimdi bizler cezalandırılıyoruz” ifadelerini kullandı.

   KIB-TEK’in yanlış yönetilmesi sonrasında geldiği durumun siyasilerden sorulması gerektiğine işaret eden Kayım, olanın yine halka olduğunu, yanlışların bedelini vatandaşın, esnafın, işletmecinin cebinden çıkardıklarını söyledi.

   Pandeminin ve dövizin yarattığı tüm kötü ekonomik koşullara rağmen restorancıların ayakta kalmaya çalıştığını, ama ortaya çıkan bu faturalar ile cezanın halka kesildiğini belirtti.

   Kayım, üyelerinden birine gelen fatura üzerinden örnek vererek, 25 bin TL olan restoran faturasının 75 bin TL olduğunu ve hükümet yetkililerinin derhal  fahiş elektrik faturalarıyla ilgili yeni politika belirlemesini talep ettiklerini kaydetti.

Çağıner: Durum çok vahim

   Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB) Başkanı Dimağ Çağıner, şimdilik ellerine küçük otellerin faturalarının ulaştığını ve büyük sorun var gibi göründüğüne dikkat çekerek, evlerin elektrik faturalarının bile 2 bin – 8 bin TL arasında değiştiği ve 3-4 kat arttığı yeni fiyat düzenlemesinde durumun çok vahim olduğunu vurguladı.

   Bu fiyatlar ve zamlarla durumun hiçbir şekilde sürdürülebilir olmadığının altını çizen Çağıner, büyük otellerin faturalarını da görüp yönetim kurulunda konuyu masaya yatıracaklarını ve gereken açıklamayı yapacaklarını belirtti.

Nalcıoğlu: Faturalar 3 kat değil, daha fazla arttı

   Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nasip Nalcıoğlu,  sabahtan beri telefonların susmadığını, korkunç şikayetler olduğunu belirterek, faturalardaki artışın 3 katı da geçtiğine işaret etti.

   Üyelerden gelen şikayetler arasında yüzde 80’inin 3 katın da üstünde artış olduğu, bu tutarların ödenemeyeceği gibi serzenişler olduğuna dikkat çeken Nalcıoğlu, bu noktada hükümetin önlemler alması ve gerekirse yeni düzenlemelere gitmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110