Herkesin bir batıl inanışı var

Kimi merdiven altından geçmiyor, kimi kara kedinin uğursuzluk getirdiğine inanıyor, kimi zeytin yaprağı yakarak nazardan korunuyor, kimi kırık aynanın yarısına bakmıyor, kimi anahtar sallamanın şeytanı çağırdığına inanıyor

Herkesin bir batıl inanışı var

Ali ÇATAL

Kimi önünden kara kedi geçtiğinde bir uğursuzluk olacağına inanıyor, kimi bir evin damında baykuş ötmesinin o evden cenaze çıkacağına inanıyor. Kimileri merdiven altından geçmemenin uğursuzluğuna inanırken, kimileri kesici bir aleti elden ele vermemeye özen gösteriyor. Sonuç olarak hemen herkesin bir veya birden çok batıl inanışı var.

KIBRIS muhabiri sokaktaki vatandaşa “batıl inanışınız var mı?” diye sordu, bir birinden ilginç yanıtlar aldı. “Hayır batıl inanışım hiç yok” diyen hemen hemen hiç yokken, çoğunluğun bir veya birden çok batıl inanışı olduğu ortaya çıktı. Yanıtlar arasında, insanların en çok nazara inandığı ve nazara karşı korunmak için de zeytin yaprağı (dalı) yaktığına dair cevaplar öne çıktı.

İşte günah keçisi ilan edilen siyah kediden Azrail’in habercisi baykuşa, kırık ayna fobisinden ‘anahtar sesine gelen’ Şeytan’a kadar vatandaşın taşıdığı bir birinden ilginç batıl inançlar…

Latife Salihoğlu:

Batıl hiçbir inancım yok. Hurafeye inanmam. Hepsi palavra!

Marcus Smith:

Merdivenin altından geçmenin uğursuzluk getireceğine dair ilginç bir inancım var. Gerçi pek çok kişinin de bu konuda benimle aynı fikirde olduğunu düşünerek kendimi rahatlatıyorum.

Cemaliye Nasır:

Zeytin yaprağı tütsüsünün nazara iyi geldiğini düşünürüm.

Havva Mustafa:

Cenaze arabası geçerken besmele çekerdik. Avustralya’da yaşıyoruz ama halen bu tavrımız sürüyor. Ayrıca ninem, sandalyede otururken ayaklar sallanırsa veya anahtarlıkla oynanırsa Şeytan’ın da masaya oturacağını söylerdi. Yıldız kaydığında da birisinin öldüğüne inanırım.

Hayriye Gürler:

Zeytin yaprağı tütsüsünü iş yerimde bile eksik etmem. Bunun nazara iyi geldiğine inanırım. Kesici aletleri elden ele vermem. Özellikle cumaları temizlik yaparım ve baykuşun öttüğü evden ölü çıkacağını düşünürüm. Halbuki baykuşları da çok severim.

Muhammed Rypoen:

Kara kedinin, kişinin önünden geçmesinin iyi olmadığını bir dönem düşünüyordum.

Nafiye Başsın:

Nazara ve göz tutmasına kesinlikle inanırım. Bu nedenle, zeytin dalı tütsüsünü ve nazar boncuğunu evimden eksik etmem. İş yerime mutlaka sağ ayakla girerim ve anahtar sallamanın uğursuzluk getirdiğini düşünürüm. Keza, yumurta kabuğuna basılan, besmelesiz başlanan veya gudubet suratlı birisi görülen bir günde bütün işlerin ters gideceğine inanırım. Terliklerin birbiri üzerine binmesi durumunda yolculuğa çıkılacağına da inanırım. Sağ el kaşınırsa paranın gelip, sol elin kaşınması durumunda da gideceğine inanırım. Islık çalınca Şeytan gelir ve üzerinden atlanılan çocuğun boyu da kısa kalır. Ayrıca baykuş öterse, birileri muhakkak ölür. Hatta geçen pazar baykuş öttü, bir akrabamız öldü.

Şengül Hamzaoğlu:

Batıl inançlara inanmam ama ‘acaba olabilir mi’ diye de düşünürüm.

Ayşenur Solak:

Dini inancım var ama batıl inancım hiç yok.

Gamze Aldemir:

Nazar başta olmak üzere, yaygın batıl inançların çoğuna inanıyorum. Mesela, önümden kara kedi geçmesinden epey rahatsız olurum.

Abdurrahman Cenkçi:

Çocukken, kara kedinin uğursuzluk getirdiğini düşünürdüm ama artık öyle bir düşüncem yok.

Kelly Obi:

Yarısı kırılmış bir aynanın diğer yarısına bakmanın uğursuzluk getireceğine inanıyorum.

Neslihan Aras:

Cam kırıldığında, kişideki nazarın çıktığını düşünürüm. Ayrıca, göz değmesine de inanıyorum.

Cansen Öndeş:

Zeytin dalı tütsüsünü, göz çıksın ve nazar değmesin diye yaparım. Ayrıca nazar boncuğu da kullanırım. Merdivenin altından geçmem, kırık aynaya bakmam, kara kedi görürsem oradan uzaklaşırım ve kesici aletleri de elin üzerine ters koyup ‘Tüh’ diyerek verip alırım.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER