banner6

Herkesin ilaca kesintisiz şekilde ulaşmasını sağlayın

banner37

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, düzenlediği basın toplantısıyla sorunlarını sıraladı, kurulacak yeni hükümetten beklentilerini açıkladı:

Herkesin ilaca kesintisiz şekilde ulaşmasını sağlayın
banner151 banner143

“İLAÇ HAYATİ BİR METADIR”… Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, sağlığın vazgeçilmezi olan ilaç ve eczacıların sorunları ile ilgili gerçekçi ve sürdürülebilir çözüm önerilerinin sunulması, ilacın hayati bir meta olduğunun bilinciyle, ülkede herkesin ilaca kesintisiz şekilde ulaşabilmesi için kalıcı kararlar üretilmesi çağrısında bulundu. Sağlıkla ilgili tüm kurullarda eczacılara da yer ve söz hakkı verilmesini isteyen Öksüz, piyasadaki ilaç eksiklikleri ve sürekli değişen fiyatlarla ilgili de sorumluluğun devlet ve hükümete ait olduğunun beyan edilmesi gerektiğini dile getirdi.

İLAÇLARIN İMHASI VE ECZANE SAYISI… Özellikle özel eczanelerdeki tarihi geçmiş ilaçların çevreye zarar vermeden imha edilebilmesi yönünde ivedilikle karar alınmasını ve bunun maddi sorumluluğunun devlet ve hükümet tarafından üstlenilmesini de talep ettiklerini dile getiren Öksüz, ayrıca, kontrolsüz şekilde açılan ve öğrenci alımı yapılan eczacılık fakülteleri konusunda gerekli denetimlerinin yapılmasını, ülkedeki nüfusa oranla eczane sayısı ve dağılımını da yasal zeminde bir çözüm bulunması talebinde bulundu. İlaçların ülkeye gelişi ve satışlarının kontrolü için otomasyon sistemine geçilmesini istediklerini de ifade eden Öksüz, eczacıların artık birinci derece kamu sağlık çalışanı niteliğinde ilan edilmesini talep etti, yasalarının güncellenmesini istedi.

Ahmet UÇAR


Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB), eczacıların yaşadığı sıkıntılar ve yeni kurulacak hükümetten beklentileri konusunda seçim öncesi Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nda dün 18.15’te basın toplantısı düzenledi.


Söz konusu basın toplantısında pandemi sürecinde eczacıların üstlendikleri rolün vatandaşlar tarafından nasıl karşılandığına yönelik yapılan anket çalışmasının sonuçları açıklanırken, KTEB Başkanı Umut Öksüz, seçimlere katılacak tüm siyasi partilerden beklentilerini sıraladı.


Basın toplantısına bazı milletvekili adayları da katıldı.


KTEB Başkanı Umut Öksüz basın toplantısında yaptığı konuşmasında, sağlığın vazgeçilmezi olan ilaç ve eczacıların sorunları ile ilgili gerçekçi ve sürdürülebilir çözüm önerilerinin sunulması, ilacın hayati bir meta olduğunun bilinciyle, ülkede herkesin ilaca kesintisiz şekilde ulaşabilmesi için kalıcı kararlar üretilmesi çağrısında bulundu.


Öksüz, sağlıkla ilgili tüm kurullarda eczacılara yer ve söz hakkı verilmesi, piyasadaki ilaç eksikleri ve sürekli değişen ilaç fiyatları ile ilgili sorumluluğun eczacıya değil, devlet ve hükümete ait olduğunun beyan edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Tarihi geçmiş ilaçların imhası


Tarihi geçmiş ilaçlar konusunda da değinen Öksüz, sözlerine şöyle devam etti:


“Ülkedeki en büyük sorunlardan biri olan, özellikle özel eczanelerdeki tarihi geçmiş ilaçların çevreye zarar vermeden imha edilebilmesi yönünde ivedilikle karar alarak, bunun maddi sorumluluğunu üstlenmenizi,

kontrolsüz şekilde açılan ve öğrenci alımı yapan eczacılık fakültelerine gereken denetimleri yapmanızı ve gelecekte önümüze çıkacak olan işsizler ordusunun önüne geçilmesi için karar üretmenizi talep ederiz.


Nüfusa oranla eczane sayısı ve dağılımına yasal zeminde bir çözüm getirmenizi ve kontrole tabi ilaçlar başta olmak üzere tüm ilaçların ülkeye giriş ve satışlarının kontrolünü sağlamak adına otomasyon sistemine geçilmesini, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi eczacıların artık birinci derece kamu sağlık çalışanı niteliğinde ilan edilmesini talep ederiz. KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde yürütülen her türlü ilaç ve ecza politikalarında KTEB’in görüş ve düşüncelerinin alınacağının Fasıl 254 Eczacılık ve Zehirler Yasası’nın bir an önce günümüz koşullarına uygun şekilde güncellenmesini talep ederiz.”

“Ekonomik yardımlardan eczacılar da yararlanmalı”


Öksüz, 2022 bütçesinde İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne aktarılan bütçenin yetersiz olması nedeniyle, ilaç temini konusunda vatandaşın yaşayacağı sorunlara şimdiden çözüm geliştirerek ek bütçe sağlanması, çalışan eczacıların başlangıç baremlerinin yükselmesi ve terfilerinin acilen açılması, başta Girne Akçiçek Hastanesi olmak üzere tüm kamu hastaneleri ve sağlık ocaklarına eczacı istihdamı yapılması taleplerinde bulunduklarını kaydetti.


Öksüz, pandemi sürecinde birçok sektöre yapılan desteğin eczacılık sektörüne yapılmadığını ve 3 eczacının dükkanını kapattığını belirterek, yeni dönemde eczacıların devlet tarafından yapılacak tüm ekonomik yardımlara dahil edilmesini talep etti.


Sosyal Sigorta kapsamına giren 467 kalem ilaç sayısının arttırılması, devlet tarafından sağlanan kurullu tüm ilaçların temininin sonlandırılıp vatandaşın kendisine en yakın eczaneden ilaçlarına ücretsiz şekilde ulaşabilmesinin önünün açılması taleplerinde bulunan Umut Öksüz, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin hantal işleyişindeki temel sorun olan eczacı yetersizliğinin giderilmesini, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin çağ dışı fiziki yapısının koşullarına uygun inşa edilmesini talep ettiklerini bildirdi.

“KKTC, Türkiye’nin yurt dışı statüsünden çıkarılmalı”


Öksüz, açıklamasına şöyle devam etti:


“KKTC’nin, Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışı statüsünde konumlandırılmasından dolayı, ülkemizde bulunan birçok ilaç ihraç yasağı kapsamında piyasa eksiğine düşmektedir. Bu sebeple Türkiye ilaç piyasasından ülkemize özel statü sağlayarak, KKTC’nin ihracat yasakları konusunda diğer yurt dışı ülkelerden ayrı tutulması ile ilgili çalışmalar yapılmasını, geçmiş hükümetin dağılması nedeniyle kadük olma riski taşıyan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Değişiklik Yasa Tasarısı’nın, yeni hükümet döneminde Bakanlar Kurulu’nca karar alınarak kaldığı yerden devam edeceğinin garantisinin verilmesini talep ediyoruz!”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104