banner6

Heyecan dorukta!

banner37

Siyasi partilerde erken genel seçim için kollar sıvandı. UBP, TDP, YDP, MP ve DP milletvekilliği için aday adaylığı başvurularını almaya başladı. CTP ile HP ise milletvekilliği aday adaylığı başvurularını pazartesi günü almaya başlayacak

Heyecan dorukta!
banner150 banner150 banner151 banner143

ARALIK HAREKETLİ GEÇECEK… UBP’nin aday belirleme seçimi 11 Aralık’ta, CTP’nin 10 Aralık’ta yapılacak. Diğer partiler ise yapacakları aday belirleme seçiminin tarihini ilerleyen günlerde açıklayacak. Ancak YDP’nin de adaylarını belirlemek için 5 Aralık ya da 12 Aralık tarihleri üzerinde durduğu biliniyor.

Ceren ÖZBİL


Siyasi partilerde erken genel seçim startı verildi. Bu doğrultuda UBP, TDP, YDP, MP ve DP milletvekilliği için aday adaylığı başvurularını almaya başladı. CTP ile HP ise milletvekilliği aday adaylığı başvurularını pazartesi günü almaya başlayacak.


Bu arada UBP ile YDP aday adaylığı başvurusu için bağış talep ederken, CTP ile DP’nin böyle bir talebi yok. HP, TDP, MP adaylık ve aday adaylığı için bağış alıp almayacağını ilerleyen günlerde partilerinin yetkili organlarında değerlendirdikten sonra açılayacak.


Ayrıca UBP’nin aday belirleme seçimi 11 Aralık’ta, CTP’nin 10 Aralık’ta yapılacak. Diğer partiler ise yapacakları aday belirleme seçiminin tarihini ilerleyen günlerde açıklayacak.

Hasipoğlu: Adayları 11 Aralık’ta üye belirleyecek


UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, UBP’nin vekillik başvuru şartlarını belirlediğini söyledi ve başvuru kabulüne de başladığını kaydetti. Hasipoğlu şu şekilde konuştu:


“3 Aralık mesai bitimine kadar başvuru kabul edilecek. 4 Aralık’ta aday adaylarının sıralanması belirlenecek. 11 Aralık’ta Atatürk Spor Salonu’nda üyelerin oy vereceği aday belirleme seçimi yapılacak. Bu seçim sabah saat 09.00’da başlayıp akşam saat 21.00’e kadar devam edecek. Şartlarımız ise Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda bellidir. Bizim parti olarak aday belirleme şartlarımız yönetmeliğimizde bellidir. Bunlar, KKTC kimlik kartı fotokopisi, kısa özgeçmiş, adli sicil belgesi, askerlik terhis belgesi, özel bağış makbuzu, ikametgah belgesi ve son 3 yılın hava, kara ve deniz kapıları giriş çıkış belgesinin sunulmasıdır.”

Sorakın: Adaylar 10 Aralık’ta yapılacak kurultayda belirlenecek


CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, CTP’nin aday belirleme sürecinin pazartesi başlayacağını ifade etti ve yine pazartesi günü kontenjan sayısı ve sırasını belirlemek üzere parti meclisini toplayacaklarını kaydetti.


Sorakın şu şekilde konuştu:


“Adaylık başvurularını 30 Kasım-4 Aralık arasında kabul edilecek. Aday adaylarının onayını 6 Aralık’ta parti meclisinde yapacağız. 10 Aralık’ta da aday belirleme kurultayı yapılacaktır. 17 Aralık’ta da YSK’ya başvuru yapılacak. Bizde özel başvuru şartları yoktur. Bizde Anayasa’nın belirlediği şartlar yeterlidir. Adaylığa başvuracak olanların herhangi bir ücret ödemesi söz konusu değildir. Adaylığı kesinleşecek olanlardan da herhangi bir ücret alınmayacaktır.”

Manavoğlu: Başvurular 29 Kasım’da alınmaya başlanacak


HP Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, HP’de milletvekilliği aday adaylığı için başvuru sürecinin 29 Kasım’da başlayacağını ve 7 Aralık mesai bitimine kadar devam edeceğini belirtti.


Başvurma şartları ve adayların ne zaman belirleneceğinin ise henüz netleşmediğini ifade eden Manavoğlu, önümüzdeki günlerde bu konu için de toplantı yapacaklarını kaydetti.

TDP’de başvurular başladı


TDP’de ise aday adaylığı için başvuru süreci başladı. TDP’den alınan bilgiye göre; aday adayları arasında aday olacak isimleri belirlemek üzere üyeye gidilecek. Adayların belirleneceği seçim tarihi ve başvuru şartları ise pazartesi günü yapılacak merkez yönetim kurulu toplantısında belirlenecek.

DP’de başvuru süreci başladı


DP’den alınan bilgiye göre adaylık başvuruları başladı ve aday olmak isteyenlerin ilçe seçim komitelerine 19 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında başvurması gerekiyor.


Aday adayları arasından aday olacak isimleri ise üyeler belirleyecek. DP’den aday adayları arasından adayların belirleneceği seçimin tarihi ise henüz net değil. DP’nin konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne yaptığı açıklama ise şöyle:


“Demokrasiye olan inancımızdan dolayı, böylesine ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde maddi durumu iyi olmayan insanların da aday olma hakkını düşündüğümüz için herhangi bir ücret almama kararı aldık.”

Öztürk: Tarih henüz netleşmedi


YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk, YDP’nin aday başvurularını almaya başladığını söyledi ve aday adaylığı için 2 bin TL ve adaylığı kesinleştiğinde de 10 bin TL bağış alındığını söyledi. Öztürk şu şekilde konuştu:


“Adayları üye belirleyecektir. Ancak salon sıkıntısı nedeniyle tarihimiz netleşmedi. Hedefimiz adayları 12 Aralık’ta belirlemektir. Ancak 5 Aralık’a mecbur kalabiliriz. Uygun salon bulabilirsek 12 Aralık’ta yapılacaktır.”

Zaroğlu: 5 Aralık’a kadar başvuru kabul edilecek


Milletin Partisi Kurucusu Bertan Zaroğlu, adaylık başvurusu konusunda Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği şartların olduğunu hatırlattı ve Yüksel Seçim Kurulu’nun şartlarında başvuru kabul edeceklerini ifade etti.


Adaylık başvurularını bugün almaya başlayacaklarını belirten Zaroğlu ve 5 Aralık’a kadar da bu başvuruları kabul etmeye devam edeceklerini söyledi. Bu süre zarfında da bir parti ön değerlendirmesi yapılacağını kaydeden Bertan Zaroğlu, “tüm bunların akabinde milletvekili adayları netleşmiş olacak. Siyasi partilerin genelinde olduğu gibi bizde de adaylık için cüzi bir ücret talep edilecek. Yani UBP’de olduğu gibi miktar talep edilmeyecek. Ancak bunu tam olarak netleştirmedik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 10:25
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110