banner6

Heyecanla mektup beklemek vardı

banner37

Sokakta buluştuğumuz vatandaşlara, “En son ne zaman mektup aldıklarını” sorduk ve onları yıllar öncesine taşıdık…

Heyecanla mektup beklemek vardı
banner151 banner143

Emine UYSAL

Sokakta buluşup, en son ne zaman mektup aldıklarını sorduğum vatandaşları, yıllar öncesinde yaşadıkları heyecan dolu günlere götürdük.

30- 40 yıl önce aileleri ve sevgilileriyle mektuplaştıklarını anlatan vatandaşlar, o dönemin bugüne göre çok daha heyecan verici ve anlamlı olduğundan söz etti.

Yurtdışındaki sevgilileri ile mektuplaşmalarını hatırlayanlar, “İşin doğrusu, bugün internet üzerinden yaptığım görüşmeler bana heyecan vermiyor. Mektuplaştığımız yıllarda, o beklenti süreci, gelecek olan haber insana heyecan yaşatırdı” şeklinde konuştu.

 

Erdal Ersalıcı

“En son 1988 yıllarında lise döneminde mektup almıştım. Uzun yıllardır, mektup almıyorum. Türkiye’den bir genç kızdan mektup almıştım. İki sene mektuplaşmıştık. Mektup aracılığı ile birbirimize fotoğraflarımızı göndermiştik. Mektup bir buçuk ayda ancak gelirdi. Beklemek güzeldi. Artık mektuplaşma dönemi bitti. İnsanlar internet ve akıllı telefonlar aracılığı ile haberleşiyor. İşin doğrusu, internet üzerinden yaptığım görüşmeler bana heyecan vermiyor. Mektuplaştığımız yıllarda, o beklenti süreci, gelecek olan haber insana heyecan yaşatırdı.”

 

 

Hasan Çelikden

“Hayatımda hiç mektup alamdım ama posta kutusuna gelen faturalar git gide yüklü geliyor. Onlar da bir nevi mektup. Pınarbaşı’nda doğdum. Askere gittim ama kimseden mektup almadım. Zamanında kız arkadaşım da aynı köydeydi diye mektuplaşmazdık. Şimdi görüşmeler kolaylaştı, telefonlarla yapılıyor.”

 

 

 

Murat Güleç

“Hayatımda hiç mektup almadım. Artık mektuplaşma dönemi kalmadı. İnsanlar akıllı telefonlarla görüntülü konuşuyor”

 

 

 

 

Salih Kırcal

“1976 yılında yani 40 yıl önce Libya’da çalışıyordum. Bekârdım. Ailem Serdarlı köyünde yaşıyordu. Kız kardeşim Emine, bana mektup gönderiyordu. O mektubun gelmesini heyecanla beklerdim. Çok güzeldi. Mektupta nasıl olduklarını, köyle ilgili ne yazacağını, kimin evlendiğini yazardı. Keşke o günlere geri dönebilseydik. Yenilikçi bir insanım ama şimdi öyle bir hal aldı ki, insanların özel hayatları kalmadı. Eskiyi, nostaljiyi hep ararım ve özlemini çekerim. O mektupları hala saklıyorum, onlar en özel hatıralarım”     

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 13:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104