Heyecanlı bekleyiş sona eriyor

banner37

Akıncılar’a kimlik kontrolü olmadan serbest giriş çıkışları sağlayacak yeni yolun açılışı 5 Mayıs'ta yapılacak. Köylü dört gözle yeni yolun hizmete girmesini bekliyor

Heyecanlı bekleyiş sona eriyor
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Akıncılar halkının dört gözle beklediği “köye kimlik kontrolü olmadan serbest giriş çıkış”ları sağlayacak yeni yolun çalışmaları neredeyse tamamlandı.

Ercan ile Gaziköy arasına yapılan tünellerle birleşip, Kırklar köyünün doğusundan geçen yolun açılışı 5 Mayıs Cuma günü yapılacak.

Bu doğrultuda Akıncılar'da bu yıl 7 Mayıs'ta gerçekleşecek Evvel Zaman İçinde Lurucina Panayırı'nı da artık köye girişte kimlik kontrolü istenmeyecek olması nedeniyle ülkede bulunan yabancılarda ziyaret edebilecek.

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, yolun açılmasının ardından köyü eski günlerine kavuşturmak için hedeflerinin Akıncılar'dan kuzey ve güney arasında geçişi sağlayacak yeni bir kapı açılması olacağını anlattı.

Barbaros: Artık yabancılar da köyümüze girebilecek

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Akıncılar’da yaşayanların yıllardır köylerine kimlik kontrolü olmadan giriş çıkış yapılmasını sağlayacak yeni bir yol yapılması için mücadele verdiklerini anlattı ve en nihayet köye serbest girişe imkan tanıyacak yolun 5 Mayıs'ta açılacağını söyledi.

Barbaros, Akıncıları ziyaret için gelen üçüncü ülke vatandaşlarının köye giremediğinden de söz etti ve artık bu sorunun da ortadan kalkacağının müjdesini verdi.

Akıncılar'a serbest giriş ve çıkışı sağlayacak yeni yol yapılmasıyla ilgili birçok proje hazırlanmasına rağmen, bu projelerin köylüye de bilgi verilmeden iptal edildiğini kaydeden Barbaros, bu nedenle uzun yıllar köye yapılacak yeni yolun kendileri için “hayal” olarak kaldığını anlattı.

Barbaros, pazar günü gerçekleşecek panayıra gelecek vatandaşların artık kimlik göstermek zorunda kalmayacağını söyledi ve ayrıca üçüncü dünya ülkelerinden gelen vatandaşların da bu yıl ilk kez köye gelip panayıra katılabileceğini söyledi.

Hasan Barbaros, herkesi 7 Mayıs'ta gerçekleşecek panayıra davet etti.

“Yolun ardından kapı…”

Barbaros, Akıncılar'a yeni yol yapılmasının ardından diğer hedeflerinin Akıncılar'dan da adanın güneyine bir geçiş kapısı açılması olacağını anlattı ve şu ifadeleri kullandı:

1974 öncesinde Akıncılar'ın nüfusu 5 bin civarındaydı. Ancak köye kimlikle giriş çıkış olmasının ardından birçok köylü Akıncılar'ı terk etti. Biz göç eden insanlarımızın geri dönmesini istiyoruz. Özellikle gençlerin gelip köye yerleşmesini istiyoruz. Bunun için Kuzey ile Güney arasındaki geçişlerin yapılacağı bir kara kapısının da açılması bizim için çok önemlidir.”

“Bir kat asfalt daha dökülmeli”

banner134
Barbaros ayrıca, yol çalışmalarını gidip yerinde incelediğini ve asfaltı incelediğinde ince olduğunu fark ettiğini kaydetti. Bunun üzerine oradaki çalışanlarla görüştüğünü kaydeden belediye başkanı kendisine bir kat daha asfalt döküleceği bilgisinin verildiğini ifade etti.

Barbaros, yolun daha sağlam olması için bu katın dökülmesinin şart olduğunu belirtti. Hasan Barbaros, ayrıca yol yapımında çalışan, bunun için emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

Akıncılar sakinleri ne dedi? Akıncılar sakinleri ne dedi? Akıncılar sakinleri ne dedi?

Yusuf Öğretmenoğlu:

“Ben 35 yıldır bu köyün otobüs şoförüyüm. 43 yıldır köyümüze serbest geçiş yapabileceğimiz yeni bir yol yapılmasını bekliyoruz. 5 Mayıs'ta yeni yolumuzun açılışı yapılacak. Artık köyümüze daha rahat gidip gelebileceğiz. Yurt dışında yaşayan köylülerimiz köye rahatlıkla gelebilecek, kimlik derdi olmayacak.”

Nezife Barbaros:

“Yıllardır  köyümüze kimlik kontrolü olmadan giriş yapabileceğimiz bir yol yapılmasını istiyoruz. Bunun başlatılan yol çalışmaları yakında tamamlanıyor ve 5 Mayıs'ta yeni yolumuzun açılışı yapılacak. Mutluyuz.”

Süleyman Ağdaç:

“Köyümüzün milli mücadelede büyük rol üstlenmiş bir köydür. Ancak buna rağmen yıllarca köyümüze kimlik kontrolü ile giriş çıkış yapabildik. Yeni yolla bu sorun çözülecek. Üçüncü dünya ülkelerinden gelen arkadaşlarımızda artık köyümüzü ziyaret edecek. Biz köyümüzün geçmişini özlüyoruz. Bu yolla umarım köyümüz eski günlerine yeniden döner.”

Mustafa Rüstem:

“Geçen yıllarda Dubai'de doktor olan torunum geldi. Köyümüzü ziyaret etmek istedi. Ancak kimliği olmaması nedeniyle köye giremedi. Ardında da bir kere daha bu köye gelmeyeceğini söyledi. Bu gibi olaylar birçok köylümüzün yaşadığı olaylardır. Yeni yolun açılmasıyla bu sorundan kurtulacağız.”

Hasan Tamsarı:

“Yeni yolun yapılmasıyla rampalardan da kurtulmuş olacağız. Birçok köylümüzün aracı bu rampalarda bozuldu. Biz yıllardır bu yeni yolun yapılmasını bekliyorduk. Köy dışından gelen misafirlerimiz artık kimlik kontrolüne tabi tutulmadan köyümüzü ziyaret edebilecek.”

Ali Çakmak:

“Yılladır köyümüze kimlik kontrolü yapılmadan giriş çıkış yapılmasını sağlayacak yeni bir yol yapılmasını bekliyorduk. Yol sorunu nedeniyle birçok gencimiz köyü hatta ülkeyi terk etti. Bu yolun yapılmasıyla geri dönmek isteyenler olacaktır. Ayrıca artık yabancılarda gelip köyümüz ziyaret edebilecek.”

Yusuf Toz:

“Yıllardır Akıncılara kimlik kontrolü olmadan giriş çıkış yapılacak yeni bir yol yapılmasını bekliyoruz. Yeni yol çalışmaları tamamlanmak üzere ve 5 Mayıs'ta açılışı var. Bu yol nedeniyle birçok köylümüz köyü terk etti. 25 bin insanımız yurt dışında yaşıyor.”

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75