banner6

Hiç bir ilaç yok, Panadol bile… Acıyın bu hastalara

banner37

Hiç bir ilaç yok,  Panadol bile…  Acıyın bu hastalara
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde uzun süredir devam eden ilaç eksikliği, vatandaşı da canından bezdirdi.

   Sağlık Bakanı Ali Pilli sorunu çözmek için çalıştıklarını söylese de vatandaş, rafta ilacı bulamadığı için oldukça öfkeli.

   Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, devletteki bitmeyen ilaç eksikliği ile ilgili olarak devletin ilaç vermeyi bırakması gerektiğinin altını çizerek, vatandaşların kanser ilacı dahil olmak üzere ilaç hizmetini ücretsiz olarak özel eczanelerden alabileceğine vurgu yaptı.

   Eski Sağlık Bakanı, milletvekili Filiz Besim de sosyal medya paylaşımıyla ilaç eksikliğine dikkat çekti, devlet eczanesinden “elimizde yok” mührü basılan iki reçetenin fotoğrafını paylaştı.

   Devletin elinde olmayan ilaçlar arasında Beloc 50 mg tablet, Lustral 100 mg tablet, Glucophage 1000 mh tablet, Plavix 75 mg 28 film tablet, Memoboost 5 mg tablet, Amlokard 5 mg tablet, Parol 500 mg tablet, Hytrin 2 mg tablet, Benxol tablet, Exelon kapsül bulunuyor.

Besim: Hastanede Panadol bile yok

   Eski Sağlık Bakanı, milletvekili Filiz Besim sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ilaç eksikliğini eleştirerek, “Hiç bir ilaç yok, Panadol bile yok. Acıyın bu hastalara. Bu pahalılıkta, bu soğukta hasta insanları perişan ettiniz” dedi.

   Paylaşımın altına yorumda bulunan bazı vatandaşlar ise ilaç eksikliğine isyan etti.

   Bir vatandaş, “4 aydır Relvar isimli ilaç yok babam, ablam bunu içmese hasta olur. Astım hastasıdırlar 300 TL eczanede ve biz kuruldan geçtik ve maalesef yok” yazdı.

   Diğer bir vatandaş, “Bir çare bulsunlar artık işkence gibi ilaçlarımızı bulamıyoruz yurtdışından getirmek de zor

Hani her şeyden önce sağlıktı? İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?” şeklinde isyan etti.

   Besim, daha önce yaptığı bir paylaşımda ise Genel Sağlık Sigortası’na, ilaç takip sistemine ve otomasyona dikkat çekmiş, ilaçların özel hastanelerden temin edilebilmesi ile ilgili özel eczanelerin sisteme dahil edilmesinin önemine vurgu yapmıştı.

   Hastaların alması gereken ilaçların yüzde 90’ını hastanelerde ilaç bulamadığının altını çizen Besim, aylardır söylenen “ilaçlar haftaya gelecek” sözlerine rağmen piyasadan toplanan 10 günlük ilaçlar dışında ilaç olmadığını kaydetti.

Öksüz: Vatandaş ilacını ücretsiz özel eczanelerden temin etmeli

   Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, devletteki bitmeyen ilaç eksikliği ile ilgili olarak devletin ilaç vermeyi bırakması gerektiğini söyledi. Öksüz, vatandaşların kanser ilacı dahil olmak üzere ilaç hizmetini ücretsiz olarak özel eczanelerden alabileceğine vurgu yaparak, ilaç takip sistemi, genel otomasyon ve Genel Sağlık Sigortası ile vatandaşların özel eczanelerden ücretsiz yararlanabileceğini kaydetti.

   “Devlet bakmakla yükümlü olduğu insanlara bakamıyor” diyen Öksüz, bunun birinci sebebinin Sağlık Bakanlığı’nın çökmüş yapısı olduğunu, diğer bir sebebin ise bakanlığın sağlık anlamında diğer ülkelere muhtaç ve bağımlı olmasından yaşandığını söyledi.

   Öksüz, iyi bir yönetim mekanizması olmadığını, geminin su üzerinde kalabilmesi için sağlam bir yönetime ihtiyaç duyduğunu kaydederek, sağlıkta geminin karaya vurduğunu belirtti.

   Öksüz, Sağlık Bakanlığı’nın ülke için, ülke sağlığı için Eczacılar Birliği’ni muhatap alması gerektiğine vurgu yaparak, “Defalarca yardıma hazır olduğumuzu, destek verebileceğimizi ilettik” şeklinde konuştu.

   Öksüz, sözlerine şu şekilde devam etti:

   “Sağlık Bakanlığı çökmüş bir sağlık yapısına mevcut olduğundan ve de sektörümüzün sorunlarına siyaset yapmadan, samimice çözüm bulmadığından dolayı, ülkemizdeki tüm ilaç ve ecza konularında atacağı her hangi bir adımda ilk olarak bizleri de artık muhatap almak zorundadır.

   Masa başında bizlerin de görüş ve düşünceleri artık alınmalıdır. Aksi halde her zaman olduğu gibi havanda su dövmeye devam edecek, tüm bunların yükünü ve de cefasını suçsuz günahsız vatandaş çekmeye devam edecektir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110