banner6

Hiçbir benzerliği yok

banner37

CTP-BG Milletvekili, eski başbakan Yorgancıoğlu, 2014 yılında kendilerinin çıkardığı yasa gücünde kararnameyle, şimdiki hükümetin çıkardığı af arasında büyük fark olduğunu söyledi. CTP-BG Milletvekili, eski başbakan Özkan Yorgancıoğlu, kendilerinin ve şimdiki hükümetin çıkardığı yasa gücünde kararname arasında hiçbir benzerlik olmadığını söyledi. Yorgancıoğlu, kendilerinin konuyla ilgili yasayı meclisten geçirdiklerini, siyasi irade oluştuğunu ancak cumhurbaşkanı imzalamadığı için kararı Kanun Gücünde Kararname'ye dönüştürdüklerini vurguladı.

Hiçbir benzerliği yok
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) Anayasa Mahkemesi’ne seyrüsefer affına ilişkin yasa gücünde kararnamenin durdurulması için açtığı dava olumlu sonuçlandı. Partinin yaptığı bu girişim ise CTP hükümeti döneminde çıkarılan yasa gücünde kararnameleri gündeme getirdi.

Vatandaşların bir kısmı CTP'yi açtığı bu davada haklı bulurken, bazıları 23 Temmuz 2014'te yani CTP'nin hükümette olduğu dönemde de benzer uygulama yapıldığını hatırlatarak, dava açılmasını kınadı.

Dönemin Başbakanı, CTP-BG Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, o dönemde aldıkları af kararını savundu. Kendilerinin ve şimdiki hükümetin çıkardığı kararın farklı olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, affın gelir vergisi, kurumlar vergisi, seyrüsefer ve belediyelerin alacaklarını da kapsadığını belirtti. Yorgancıoğlu, kendilerinin konuyla ilgili yasayı meclisten geçirdiklerini, siyasi irade oluştuğunu ancak cumhurbaşkanı imzalamadığı için kararı, muhtemel olumsuzlukları engelleme adına Kanun Gücünde Kararname'ye dönüştürdüklerini vurguladı.

Yorgancıoğlu, iki kararnamenin içeriği, kapsamı ve sürecinin farklı olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, 2014 yılında alınan af kararı ile şu anda çıkarılan af kararı arasında büyük bir fark olduğunu söyledi ve "Biz sadece seyrüsefer için değil, daha birçok alanda af çıkarmıştık ve vergisini düzenli ödeyenlere de yüzde 5 indirim yapmıştık" dedi.

"Benzerlik bile yok"

Yorgancıoğlu, kendi dönemlerinde yapılanla, şimdiki kararname arasında ne kapsam ne de içerik bakımından benzerlik olduğunu söyledi.

Kendisinin başbakan olduğu dönemde kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak adına gelir vergisi, kurumlar vergisi, araç kayıt, ruhsatlar ve belediyelere olan borçlarla ilgili bütünlüklü çalışma yapıldıklarını anlatan Yorgancıoğlu, ilgili yasanın o dönemde meclisten geçtiğini belirtti.

Yorgancıoğlu, “Ancak dönemin Cumhurbaşkanı -Derviş Eroğlu- kendisini ziyaret eden ve kendilerinin de dahil edilmesi gerektiğini söyleyen bazı iş adamlarına kanarak, bu yasaya imza koymadı. Hazırladığımız yasada meclis iradesi söz konusudur” dedi.

Yorgancıoğlu, yasanın başlangıçta kanun gücünde kararname olarak ortaya çıkmadığını belirterek şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanı yasayı imzalamayacağını açıkladığının ertesi günü, meclis tatile girmişti. Devlet sıkıntıya girmesin diye kayıt altına alma amacıyla ve yaklaşık 50 bin insanı ilgilendiren yasa, meclisten geçmiş fakat cumhurbaşkanı tarafından imzalanamamıştı. Bu yasa, kanun gücünde kararname olarak uygulanmıştı.

İçeriği, kapsamı ve süreç farklıdır. Burada (UBP Hükümeti’nin son uygulaması) doğrudan kanun gücünde kararname şeklinde bir hükümet karar almıştır. O dönem, bu kararnameden belediyeler dahil 44 bin insanımız yararlanmıştı. Hem gelir vergisini hem kurumlar vergisini, hem seyrüseferleri hem de belediyelerin alacaklarını da kapsıyordu.

Belediyeler de borçlarını tahsil etme konusunda sıkıntı yaşıyorlardı. Hatta vakıf alacaklarıyla da ilgili aynı dönemde Vakıfların Yasası’nı yapmıştık.”

"Amaç kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almaktı"

Yorgancıoğlu, amaçlarının kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak olduğunu söyleyerek "Bir farkı da şuydu. Yasada, ‘ödeyenler dahil midir’ sorusunu ortadan kaldırmak için sürekli ödeme yapanlara yüzde 5 vergi indirimi öngörüyorduk. Yani o yasanın ödeyenleri de koruyan bir anlayışı vardı. Bizim dönemimizde öngördüğümüz yasanın içeriği buydu. Temel farkı ise (UBP Hükümeti) yasayı meclisten geçirmiştik, siyasi irade oluşmuştu ancak cumhurbaşkanı imzalamadığı için muhtemel olumsuzlukları engelleme adına Kanun Gücünde Kararname'ye dönüştürmüştük" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 08:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104