banner6

“Hiçbir çocuk yalnız kalmasın”

banner37

SOS Çocukköyü Derneği, yeni yıl kampanyası başlattı

“Hiçbir çocuk yalnız kalmasın”
banner151

Cemre CEMALİ

SOS Çocukköyü Derneği, toplumsal bir soruna dikkat çekerek “Hiçbir çocuk yalnız kalmasın” sloganıyla yeni yıl kampanyası başlattı. SOS’e yapılacak bağışlar sayesinde çocukların ve gençlerin daha iyi olanaklarla yaşam sürmesine katkı sağlanacak.

SOS Çocukköyü Derneği Ulusal Direktörü Refika İnce, ülkemizde 163’ü SOS’te olmak üzere 236 çocuğun aile bakımı olmadan büyüdüğünü söyledi.

Yeni yıl kampanyasının, fon geliştirme kampanyası olduğuna dikkat çeken İnce, kampanyanın farkındalık  yaratırken bir yandan da bu yapıyı güçlendirmek için olanak sağladığını belirtti.

SOS Çocukköyü Derneği annesi Akkız Akile Şan da, “kampanyaya destek verin” çağrısı yaparak, çocukların hayallerini gerçekleştirebilmek için halkın desteğine ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Bağış yapılabilecek hesap numaraları

“Hiçbir çocuk yalnız kalmasın” sloganıyla başlatılan yeni yıl kampanyasına destek olmak isteyenler için banka hesap numaraları şöyle:

“SMS Bağışı: Faturalı hatlardan SOS yazıp 4120’ye SMS göndererek tek seferde 40 TL’lik bağışta bulunulabiliyor. Dileyen birden fazla SMS de gönderebiliyor.

Online Bağış: https://soscocukkoyu.org/bagis-yap/ adresinden online bağış yapılabiliyor.

Elden Bağış: SOS Çocukköyü Derneği’nin, Lefkoşa Çocukköyü ve Girne Gençlik Evi yerleşkelerini ziyaret ederek elden bağış yapılabiliyor.

0392 225 70 17 - 0548 830 04 59 numaralı telefonlardan veya SOS Çocukköyü Derneği sosyal medya hesaplarından bilgi alınabiliyor.

Banka Bağışı: Aşağıdaki bankalardan IBAN veya UBAN numaraları ile bağış yapılabilir.

Limasol Türk Kooperatif Bankası: CT09123029100000000200000872

Türk Bankası: CT49121019010000000005848733

Albank: CT69152090100000018802673351

K.T Kooperatif Merkez Bankası: CT85120000100000000000127045

CreditwestBank:CT20136094150000000100011069

Garanti Bankası: TR520006200049300006294366”

İnce:Uluslararası standartlarla çalışıyoruz

SOS Çocukköyü Derneği Ulusal Direktörü Refika İnce, dernek bünyesinde Aile Tipi Bakım, Aile Güçlendirme, Girne Gençlik Gelişim Merkezi ve Kreş Anaokulu birimleri olduğunu belirtti.

SOS Çocukköyü’nün çalışmalarında uluslararası standartların göz önünde bulundurulduğunu söyleyen İnce, bu çalışmalara zengin ülkelerin deneyimlerinin de yansıtıldığını ifade etti. İnce, SOS Çocukköyü Derneği olarak dünyada ve ülkemizde toplumsal bir soruna dikkat çekmek istediklerini ve “Hiçbir çocuk yalnız kalmasın” sloganıyla yeni yıl kampanyası başlattıklarını söyledi.

Yeni yıl kampanyasının, fon geliştirme kampanyası olduğuna dikkat çeken İnce, kampanyanın farkındalık  yaratırken bir yandan da bu yapıyı güçlendirmek için olanak sağladığını belirtti.

İnce, şöyle devam etti:

“Kampanya, çocukların dünyada ve ülkemizde birçok alanda yalnız olduğunu veya yalnızlaştırıldığını çarpıcı rakamlarla ortaya koyuyor. Dünyada her on çocuktan biri, ülkemizde ise 236 çocuk aile bakımı olmadan büyüyor veya onu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor.

236 çocuktan 163’ü SOS Çocukköyü Derneği’nden bakım ve destek alıyor. Kampanyaya yapılacak bağışlar sayesinde çocukların ve gençlerin daha iyi olanaklarla bir yaşam sürmesine katkı sağlanması hedefliyoruz”.

Ülkemizde ve dünyada fark edilmeyip ihmal ve istismara uğrayan birçok çocuk olduğuna dikkat çeken İnce,

SOS’taki çocukların fark edilip korumaya alındığı için şanslı olduğunu ifade etti.

İnce, ciddi bir denetim mekanizmaları olduğunu belirterek, çocuk odaklı çalıştıklarını kaydetti.

Çocukların istediği hobileri, ihtiyaç duyduğu özel eğitimi karşıladıklarını söyleyen İnce, her evin bir annesi ve teyzesi olduğunu ayrıca evlerde eğitmenlerinde görev aldığını belirtti.

“Ekonomik sorunlar

bizleri de etkiledi”

SOS Çocukköyü Derneği olarak çocukların yeni yılda yüzünü güldürmeyi ve onları yalnız bırakmamayı amaçladıklarını söyleyen İnce, 2022 yılı için bir bütçe yaptıklarını ama dövizin yükselmesiyle beraber yaşadıkları ekonomik sıkıntı nedeniyle bu bütçenin komik bir duruma düştüğünü ifade etti.

Refika İnce, şöyle devam etti:

“İnsanlarımız aslında çok duyarlı kendileri zor durumda olsa da SOS’u unutmuyor.

Bütün ekonomik sıkıntılara rağmen 5-10 TL de olsa destek veriyor. Bir şekilde etkileşimimiz devam ediyor. Aslında bu da derneğe olan güvenin yansımasıdır. Rastlantı olduğunu düşünmüyoruz çünkü çalışmalarımızı şeffaflıkla yürütüyoruz.

Raporlarımız yılda 3 kez muhasipler tarafından denetleniyor. İnsanlar verilen fonun doğru yere gittiğini biliyor. Verebildikleri neyse vermeye çalışıyorlar. Fakat istediğimiz hedeflere ulaşamadık.

Ekonomik kriz olduğu için 100 TL verecek insanlar şimdi 10-15 TL verebiliyor. Bizim için bu da çok büyük bir destek. SOS’un uluslar arası kuruluş sloganı da böyledir ‘1 Şilin Kampanyası’ ile başladık ve bu günlere geldik. Herkes 5 TL, 10 TL verse bile aslında çok fazla insan sürekli olarak bu desteği verdiği zaman ihtiyaçlar karşılanabilir. Bizim için bağışın küçüğü büyüğü yoktur, hepsi bizim için çok değerlidir”.

Şan: Çocuklarımız kendini keşfederek mutlu oluyor

SOS Çocukköyü Derneği annesi Akkız Akile Şan, biyolojik ailelerin çocuklarına sunamadığı imkânları sağladıklarını ifade ederek çocukların yeteneklerini geliştirmelerine de katkı sağladıklarını söyledi.

Şan, çocukların kendilerini keşfederek mutlu olduklarını belirtti.

Yaklaşan yeni yıl için çocukların günler öncesinden hazırlıklar yapmaya başladığını ifade eden Şan, en özel hediyelerini o geceye sakladıklarını söyledi.

SOS Çocukköyü’ndeki çocukların yılbaşı sofralarında aileleriyle olmayı özlediklerini ifade eden Şan,

“İlk anne olduğum zamanlarda aile görüşü olmayan üç kardeş çocukla yeni yılı beraber geçirdik. Gece yarısı çocukların biyolojik ailesi arayarak o gece evde ne yaptıklarını anlattı. Çocuk telefonu kapatıp ağlamaya başladı. Ben burada 9 yılbaşı geçirdim ama o çocuklarla geçirdiğim yılbaşını hiç unutmadım” dedi.

Çocukların ileriye yönelik plânlar yapıp hayal kurduğunu ifade eden Şan, çocukların yetişkin olduklarında SOS Çocukköyü’ne sahip çıkacaklarını, burada yaşayan arkadaşlarına hediyeler getireceklerini ifade ettiklerini söyledi.

Şan, çocukların yaşadıkları güzel günleri unutmadığını kaydederek daha önce görmedikleri, hissetmedikleri duyguları SOS’te paylaştıklarını belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110