Hiçbir şey değişmedi!

banner37

Yıl 2014… Bayram arifesi, yerel seçimin ertesi günü… CAS’a kilit vuruldu ve 169 çalışan işsiz kaldı… CAS çalışanları Başbakanlık önünde…Yıl 2018… Bayram arifesi, yerel seçimlere günler kaldı… CAS çalışanları maaş alamıyor… Ve yine Başbakanlık önündeler…

Hiçbir şey değişmedi!
banner99

SORUN HEP MALİ KRİZ… Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) kapandıktan sonra işlerinde büyük düşüş yaşayan Cyprus Airport Services (CAS), mali krize girdi. Zaman içerisinde müşteri kaybetti ve olan çalışana oldu. Mali kayıpların yanı sıra sürekli CAS’taki çalışan sayısının fazlalığından şikayet edildi ancak bunun için önlem alınmadı. 2014’te CAS’a kilit vurulmasının ardından işsiz kalan 169 çalışan Başbakanlık önünde eylemler yapmış ve hakkını aramıştı. Aynı durum bugün de yaşanıyor. 137 CAS çalışanı iki aydır maaş alamıyor, üstelik yine işsiz kalabilirler.

Ergül ERNUR

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren Cyprus Airport Services’in (CAS) mali sıkıntılarına yıllardır çözüm bulunamıyor…


Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) kapandıktan sonra işlerinde büyük düşüş yaşayan CAS, mali krize girdi… Zaman içerisinde müşteri kaybetti ve olan çalışana oldu… Mali kayıpların yanı sıra sürekli CAS’taki çalışan sayısının fazlalığından şikayet edildi…


2014’te CAS’a kilit vurulmasının ardından işsiz kalan 169 çalışan büyük mücadele başlatmış ve Başbakanlık önünde eylemler yapmıştı…


Yıl değişti ancak yaşananlar aynı…


Yıl 2018… Yine CAS çalışanları Başbakanlık önünde… Neden? Çünkü mali krizde olan CAS, 137 çalışanına maaş ödeyemedi…


Aradan dört yıl geçti… Sorunlar değişmedi… En dikkat çekici unsur da her iki yılda da CAS’ın gündeme geldiği dönem bayram arifesi ve yerel seçim dönemi…

  CAS, ülkemizde, hiçbir soruna kesin çözüm bulunmadığının bir örneği olarak karşımızda duruyor.

 

KTHY kapandı, müşteriler tek tek kaçtı

 


Sürece yakından bakalım…


Haziran-Temmuz 2014… Yerel seçim dönemi… CAS’taki mali kriz baş gösterdi ve 169 çalışana işten durdurulduklarına dair ihbarname verildi.


KTHY’nin kapanmasının ardından CAS’ın hizmet vereceği tek şirket olan Pegasus Havayolları, hizmet alımını 26 Temmuz 2014’ten itibaren sonlandıracağını duyurdu.


Ercan Havalimanı’nın özelleşmesi nedeniyle de 2012 yılında otopark elden gitti. Maddi sıkıntıya girildi. Daha sonra Türk Hava Yolları (THY), CAS’a katılarak maddi durumlar düzeltildi ancak bu da uzun sürmedi.


THY, 10 Haziran 2014’te CAS’tan ayrıldı ve elde sadece Pegasus Havayolları kaldı. Ne yazık ki Pegasus Hava Yolları da 26 Temmuz 2014 itibariyle CAS’tan ayrılma kararı aldı.


Pegasus, Freebird ve Correndon, CAS’la çalışan son şirketlerdi. 28 Temmuz 2014’te bunlar da İstanbul Handling’e geçti. CAS’ın eline hiçbir şirket kalmadı. Ve CAS çalışanlarına sabah sabah işten durdurma kağıtları ellerine verildi.


15 Haziran 2014 tarihinde imzalanan ihbar yazıları, yerel seçimlerden bir gün sonra yani 30 Haziran 2014’te çalışanlara verildi.

 

2014’teki eylemler sonrası CAS çalışanları anlatıyor: Devlet güvencesindesiniz denildi

 

İşte o dönemde CAS çalışanlarının, şirketin geçmişiyle ilgili yayımladığı basın bildirisi şöyle:

banner134

“CAS şirketi, KTHY ve HAVAŞ ortaklığında %50 +A hissesi KTHY’nin %50 hissesi de HAVAŞ’ın olmak şartı ile 2007’de yer hizmetleri şirketi olarak kuruldu ve hizmet vermeye başladı.


İlk etapta personel ihtiyacı KTHY’de görevli yer işletme personeliyle yapılan protokolle gerçekleşti. Ancak havayolu şirketlerinin ve seferlerin artmasıyla personel ihtiyacı duyulmuş ve istihdama gidilmiştir. Bu istihdam süresi 2008 yılında başlayıp ihtiyaç duyuldukça 2012 yılına kadar devam etmiştir. KTHY, 21 Ekim 2010 tarihinde mahkeme tarafından tasfiyesine karar verilmeden önce protokolle CAS’ta görevlendirilen 137 çalışanı iş azlığını öne sürerek görevlerine son vermiştir. Dönemin hükümeti tarafından personel, CAS'ın devlete bağlı bir kurum olduğu gerçeğini öne sürerek 1 Ağustos 2010 tarihi itibarı ile müracaatta bulunanların göreve başlamalarını sağlamıştır.


Hükümet tarafından CAS şirketine gönderilen KTHY çalışanları ikili sözleşme imzalamış ve görevlerine başlamışlardır. Ancak CAS Şirketi’nin esas hedefi olan Ercan’ın tamamının işletmesi, Ercan Havalimanı özelleştikten sonra ve elinde olan otopark da kaybedilince HAVAŞ’ın KKTC’deki beklentisi son bulmuş ve CAS şirketi de gözden çıkarmış oldu.


29 Haziran 2014 yerel seçimlerinden bir gün sonra yani 30 Haziran 2014 tarihinde personelin eline işten durdurma kağıdı verilmiş ve çalışan personelde iş bırakmaya yönlendirilmiştir. Havacılıkta insan psikolojisi çok önemlidir. Havacılıkta insan hayatı ve can güvenliği ile uğraşılıyor ve bir ay sonra işten duracağını bilen personel ile havacılık yapmaya kalkışmak hem zor şartlarda çalışıp hem de psikolojisinin bozulduğundan dolayı Havacılık yapmasını beklemek büyük bir risk ve sorumluluktur. Psikolojisi bozulan personel uçağa da zarar verebilir, yanlış birşey de yapabilir ve bunun sonuçları da çok vahim olabileceğinden personel işi bırakmak zorunda kalmış ve CAS şirketinin faliyetleri sonlanmıştır.


CAS şirketinde çalışan memurlar 2350 TL, işçiler ise 1950 TL aylık maaş almaktaydı. CAS yönetimi şirketin zararda olduğunu öne sürerek çalışanların maaşlarına 7 yıl boyunca bir kuruşluk artış yapmamıştır. CAS, Ercan’a inen uçakların %80’ine hizmet veriyordu, ki bunların arasında Pegasus, Türk Hava Yolları, Sun Express, Corendon, Freebird ve birçok özel jet firmaları olmasına rağmen 7 yıl boyunca personel hiçbir zam almadan görevine devam etmiştir.


CAS’ın faaliyetlerinin durmasından sonra 70’e yakın eski KTHY çalışanı hükümetin CAS LTD’i yeniden yaşatma kararlılığı karşısında yeni şartları kabul etmediklerini öne sürerek bir mücadele başlatmışlardır. Bizler şu an CAS’da görev yapan çalışanlar olarak CAS şirketini yaşatmak adına, 23 Temmuz 2014 tarihinde Başbakan ve Başbakan Yardımcısı’nın bizlere Başbakanlık önünde ‘Sizler Artık Devlet Güvencesi Altındasınız’ ifadelerinden sonra görevimizin başına dönerek % 100’ü devletimizin olan CAS şirketine sahip çıktık.


Bizlere iş başvurusuna gitmeden önce yapılan açıklamada, 3 ay içerisinde maaşlarımızın eski düzeye geleceği ve daha sonraki dönemde şartlarımızın iyileştirileceğinin sözü verilmişti. Biz de bunun üzerine başvurularımızı yaptık ve Asgari ücretle 1560 TL’ye çalışmaya başladık. Memur arkadaşlarımız 850 TL, işçi arkadaşlarımız ise 500 TL maaş kaybıyla göreve başladılar. Hiçbir hakkımız ödenmeden işe yeni girmiş muamelesi görerek önceki tüm sosyal haklarımızı kaybettiğimizi de sonradan öğrendik”.

 

Denktaş “işten durdurma olacak, devlet alım olmaz” dedi, olaylar yine büyüdü

 

2014’ten 2018 yılına kadar sorunları aşmayı başaran CAS, ne yazık ki Atlas Havayolları’nın da ayrılması sonrası yine dört yıl önceki krizi yaşamaya başladı.


CAS çalışanları, ilgili bakanlarla defalarca görüştü, bayram arifesinde parasız kaldıklarını şimdi de işsiz kalma tehlikesiyl karşı karşıya kaldıklarını anlattı.


2 aylık maaşları ödenmeyince çalışanlar soluğu önce Başbakanlık ardından da Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde aldı… Öfke yine büyüktü…


Ama bir gerçek vardı ki, CAS çalışanları gerçekten çok zor durumda…


Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren iki şirketten biri olan CAS’ın işten durdurmaya gitmesi gerekeceğini ve açıkta kalacak olanların devlette istihdam edilmesi gibi bir durumun sözkonusu olmadığı açıklaması tabi ki çalışanları daha da büyük bir kaosa sürükledi. Herkesin düşüncesi “biz şimdi ne yapacağız?” oldu.

 

Devletin şirketi alma düşüncesi yok


CAS Personel Müdürü Erkut Öznergiz, CAS’ın özel bir şirketteki yüzde 50’lik hissesinin Maliye Bakanlığına bağlı Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu’na (İnkişaf Sandığı) aktarılmasını talep etti.


Maliye Bakanı Serdar Denktaş da, CAS’ın hizmet verdiği tek havayolu şirketinin 24 Haziran’da son uçuşunu gerçekleştireceğinden o tarih sonrasında CAS’ın müşterisinin kalmayacağını ifade etti.


Denktaş, 10 Temmuz’a kadar uçuş yapma zorunluluğu olan Atlasjet’in ise çalışanların yararına olacağını ileri sürerek, hizmeti durdurduğuna işaret etti ve bunun tam bir “aymazlık” olduğunu söyledi.


Şirketin devlete ait olduğu iddialarıyla ilgili görüş aldıkları Savcılığın CAS’ın özel bir şirket olduğu yönünde görüş belirttiğini kaydeden Denktaş, “Devletin şirketi alma gibi bir planı gündemde yoktur” dedi.


Devlete istihdam etme düşüncesi ve imkânı olmadığından çalışanların yalanlara kapılmamalarını isteyen Denktaş, “Derdimiz bu şirketi yeniden çalışır duruma getirerek, havalimanını tek şirkete bırakmamaktır” şeklinde devam etti.


Denktaş, işten durdurmaya gidilmesi gerektiğini ifade ederek, “İlk etapta işsizlik parası alabilmeniz için yeni yönetim bir işten durdurma kararı alacak” dedi.


CAS’ı ayağa kaldırmak için müşteri bulmak için çalıştıklarını ve bulacakları müşteriye bağlı olarak da işten çıkarılanları tekrardan istihdam etme düşünceleri olduğunu kaydeden Denktaş, yer hizmetleri için yeni bir kuruluş talepte bulunması halinde şirket çalışanlarına iş garantisi koşuluyla bu hakkın verileceğini söyledi.


 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75