banner6

Hidrokarbon fonu yasa tasarısı görüşmeleri devam ediyor

banner37

Güneyde Hidrokarbon Fonu kurulmasına ilişkin yasa tasarısının görüşülmesi sırasında yeni güçlükler ortaya çıktığı, çünkü Sayıştay’ın, yasa tasarısındaki üç maddeye ilişkin bazı meseleler gündeme getirdiği haber verildi.

Hidrokarbon fonu yasa tasarısı görüşmeleri devam ediyor
banner151

Fileleftheros gazetesine göre, Sayıştay temsilcisi Akis Hacıyosif, Temsilciler Meclisi Maliye Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Hidrokarbon Fonu’nun üç üyeli komitesiyle ilgili olarak, yasa tasarısının 19’uncu maddesine değindi ve komitenin üçüncü üyesinin, belirlendiği üzere iç kontrol denetçisi olamayacağını ve bunun başka bir devlet yetkilisiyle değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Maliye Bakanlığı temsilcisinin de bu tezle hemfikir olduğunu yazan gazete, Hacıyosif’in ayrıca faaliyet giderlerinin belirlenmesini istediğini de kaydetti.

Üçüncü önerinin ise, hidrokarbonlardan elde edilecek gelirlerin yatırım fonunun denetim komitesiyle alakalı olduğunu yazan gazete, Hacıyosif’in, komite üyelerinin atamasının bakanlar kurulu tarafından yapılmaması ve buna kurumsal yönetim kuralları uyarınca, yönetim kurulu üyelerinin katılmasına işaret ettiğini kaydetti.

Bakanlığın ise buna karşı çıktığını ve bakanlık temsilcisinin, bunun ulusal bir fon olduğunu, dolayısıyla kurumsal yönetim kurallarına tabi olmadığına işaret ettiğini kaydeden gazete, Meclis’in Hukuk Dairesi’nden, üzerinde hem fikir olunan değişiklikler temelinde yasa tasarısında değişiklikler yapmasını isteyeceğini ekledi.

Haravgi ise haberinde, Sayıştay’ın dün Meclis’e, Hidrokarbon Fonu Yasa Tasarısı’yla ilgili olarak yeni yorumlarla gittiğini ve Temsilciler Meclisi Maliye Komitesi’nin de bir kez daha Sayıştay ile Maliye Bakanlığı arasında hakem olmak zorunda kaldığını yazdı.

Gazete, konunun, muhtemelen yeni bir yasa tasarısının sunulacağı 15 gün içerisinde yeniden ele alınmasının beklendiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 10:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110