banner6

Hindiler, yılbaşı sofraları için hazır

banner37

Yılbaşı sofralarının geleneksel yiyeceklerinden hindiyi masasına koymak isteyenler, ortalama 5 kilo tutan hindi için yaklaşık 500 TL ödeyecek

Hindiler, yılbaşı sofraları için hazır
banner150 banner150 banner151

Ahmet UÇAR

Yılbaşı akşamında kurulacak masasında hindiye de yer vermek isteyenlerin ortalama 5 kiloluk bir hindi için yaklaşık 500 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Ülkenin tek hindi üretim çiftliği olan E’ler Hindi Üretim Çiftliği’nden perakende kilo fiyatı 89,95, toptan kilo fiyatı ise 81,77 TL’den satışa çıkan hindiler, market raflarındaki yerlerini çoktan aldı. Ancak, ortalama 5 kilo olan bir bütün hindinin etiket fiyatı ise 500 TL civarında seyrediyor.

Yılbaşı sofralarının geleneksel yemeklerinden birisi olan hindiler Vadili’de faaliyet gösteren E’ler Hindi Üretim Çiftliği tarafından marketlere, otellere, restoranlara ve halka sunulmaya devam ediyor.

KIBRIS’a konuşan E’ler Hindi Direktörü Eriş Çoban, pandemi sürecine bağlı olarak insanların yılbaşını evde kutlamaları nedeniyle geçtiğimiz sene rekor satış yaptıklarını belirterek, bu seneki satışların ise 2019 yılındaki satışa yaklaştığını ancak geçen seneki satıştan da oldukça aşağıda kalmış durumda olduğunu vurguladı.

“2019’daki satışlarımıza yaklaştık”

E’ler Hindi Direktörü Eriş Çoban, kasım ayı başından itibaren ülkede ilk kez tavuk ve et çeşitleri gibi günlük taze bütün hindi ve tüm parça çeşitlerinin market ve şarküteri raflarında yer aldığını belirterek, bu nedenle satışlardan memnun olduklarını kaydetti.

Çoban, halkın taze olarak hindi parçalarının sunumuna etkileşiminin güzel olduğunu dile getirerek, çok güzel geri dönüşler aldıklarını ifade etti.

Geçmiş senelere oranla özellikle geçen sene pandemi dolayısı ile rekor satış yaptıklarına işaret eden Çoban, fakat bu sene 2019 yılındaki satışa yakın bir satış yakaladıklarını ama geçen seneki satıştan bir hayli aşağıda kalmış durumda olduklarını söyledi.

Çoban, bu sene hazırlıklarını 1-2 ay öncesinden yaptıklarına dikkat çekerek, tüm kesimlere market, otel, restoran ve halk gibi tüm kesimlere istedikleri talebe göre ürün hazırlayıp istenilen ve talep edilen her şeyin halkın istekleri doğrultusunda güzel bir şekilde karşılandığını vurguladı.

Hindi fiyatlarının Rum kesiminde 105 TL, Türkiye’de 100 TL olduğuna dikkat çeken Çoban, Kuzey Kıbrıs’ta ise 89,95 TL olduğunu bildirdi.

Çoban, hindi üretimini arttırmak için sene başında girişimlerde bulunduklarını söyleyerek, pandemi şartları dolayısıyla elde olmayan sebeplerden dolayı civcivi ithal edemediklerini ancak yılın başında planlanan projeye kasım ayında başladıklarını kaydetti.

Çoban, “Artık her gün tüm büyük marketlere günlük taze hindi ve parça çeşitleri sunuluyor. Halkımız da dünyanın en sağlıklı etlerinden biri olan hindi etini tüketmekte bilinçlenmiş durumda ve bunu talep ediyor” şeklinde konuştu.

banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 3 hafta Önce

13.maaşı alanlar yesin hindileri!!!!

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110