Hintkeneviri bitkisi yetiştirdiler, parmaklıkların ardına gittiler

banner37

Narkotik polisinin, toplam 65 gram hintkeneviriyle yakaladığı sanıklardan Mesut Bayer 10 ay, Abdülkadir Kayış ise 20 ay hapis cezasına çarptırıldı

Hintkeneviri bitkisi yetiştirdiler, parmaklıkların ardına gittiler
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün art arda düzenlediği iki operasyonda toplam 65 gram hintkeneviriyle yakalanan ve hintkeneviri bitkisini birlikte yetiştirdikleri belirlenen Mesut Bayer 10 ay, Abdülkadir Kayış ise 20 ay hapis cezası aldı.

 

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı. Dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanıkların avukatları hazır bulundu.  


Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, sanıkları kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.


banner134
Katip, uyuşturucu suçlarının uzun süreli hapis cezası öngören ciddi, vahim ve yaygın suçlardan olduğuna ayrıca sosyal yaşamını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.


Katip, uyuşturucu suçlarına karşı amme menfaati gereği caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğine işaret etti.


Katip, Türkiye’den hintkeneviri tohumu getiren sanık Abdülkadir Kayış’ın, tohumları Mesut Bayer’e yetiştirip satma saiki ile verdiğini ve sanıkların tohumları ekerek hintkeneviri bitkisi yetiştirdiklerine vurgu yaptı.


Katip, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı kamu menfaati gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.


Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Katip, Mesut Bayer’e 10 ay ve Abdülkadir Kayış’a ise 20 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75