Hintkeneviri tohumlarını Afrikalı birisinden almış

banner37

Dipkarpaz’daki bir araziye ektiği 20 kök Hintkeneviri bitkisini sularken yakalanan ve evinde de 7 gram Hintkeneviri bulunan O.İ., teminatla serbest kaldı

Hintkeneviri tohumlarını Afrikalı birisinden almış
banner99

Ayşe BULUT

Dipkarpaz’da Üniversite Altı olarak bilinen bölgedeki bir araziye ektiği Hintkeneviri bitkilerini sularken yakalanan ve evinde de hasadı yapılıp kurutulmuş halde 7 gram Hintkeneviri bulunan O.İ.’nin aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı. O.İ., aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakılırken, polis zanlının verdiği gönüllü ifadesinde, Hintkeneviri tohumlarını Afrika kökenli birisinden aldığını itiraf ettiğini belirtti.


İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Osman Üreten, 08.06.2021 tarihinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nce alınan bilgide Dipkarpaz köyünde bulunan Üniversite Altı diye bilinen bölgede anayoldan yaklaşık 10 kilometre kuzey batıda Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bitkisi ziraatının yapıldığının öğrenildiğini belirtti.


Üreten, aynı gün konu bölgeye gidilmesine müteakip, etrafı maki bitkileriyle örtülü vaziyette, boyları yaklaşık 20-80 santim arasında değişen toprağa ekili vaziyette 20 kök Hintkeneviri bitkisi, 1 kök toprağa ekili ancak kurumuş halde 18 santim boyunda Hintkeneviri bitkisi ile aynı yerde topraktan sökülerek kurutulmuş olan 80 santim boyunda 13 kök Hintkeneviri bitkisi bulunduğunu belirterek, bitkilerin yanında da toprak üzerinde 1 adet üzeri Fanta yazılı, altı kesik 1.5 litrelik boş pet şişe ve 2 öbek gübrenin tespit edildiğini söyledi.


Bitkilerin kim veya kimler tarafından alınacağının tespit edilmesi amacıyla pusu görevine başlandığını anlatan Üreten, 10.06.2021 tarihinde saat 19.30 raddelerinde zanlı O.İ.’nin kullanımında bulunan CY 424 plakalı araçla olay yerine gelmesine müteakip, beyaz renk torba içerisinde 18 adet çeşitli ebatlardaki dolu pet su şişelerini yanına alarak konu bitkilerin yanına geldiğini ve bitkileri sulamaya başladığı sırada suçüstü tespit edilerek alıkonulduğunu kaydetti.


banner134
Üreten, akabinde konu araç içerisinde yapılan aramada 5 adet beyaz renk torba içerisinde 83 adet çeşitli ebatlarda dolu pet su şişeleri bulunarak emare alındığını anlattı. 


Üreten, aynı gün O. İ.’nin Dipkarpaz’daki ikametgahına gidilerek 22.35-22.50 saatleri arasında arama yapıldığını, zanlıya ait yatak odasında komodin çekmecesindeki kırmızı kapaklı cam kavanoz içerisinde yaklaşık 7 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve aynı yerde mavi ve beyaz renkli lens kutusu içerisinde bir miktar Hintkeneviri tohumu bulunduğunu söyledi.


Zanlının aynı gün gönüllü ifade vererek, bahse konu bitkileri Şubat 2021 tarihinde ismini bilmediği Afrika kökenli bir şahıstan tohum olarak aldığını ve ekip yetiştirdiğini söylediğini kaydeden Üreten, soruşturmasını tamamladığını belirterek zanlının uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.


Yargıç Tutku Candaş, yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışını yasakladığı zanlının 25 bin TL değerinde şahsi kefalet senedi imzalaması, KKTC vatandaşı 3 kişinin de zanlı lehine 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması karşılığında yargılanıncaya kadar serbest bırakılmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75