Hintkenevirlerini sularken yakalandı

banner37

Dipkarpaz’ın kuzeyindeki bir arazide pusu kuran Narkotik Polisi, 20 kök Hintkeneviri bitkisini sulamaya giden O.İ.’yi suçüstü yakaladı, tasarrufunda da hasadı yapılmış Hintkeneviri ile ekime hazır Hintkeneviri tohumları buldu

Hintkenevirlerini sularken yakalandı
banner8

POLİS 2 GÜN PUSUDA BEKLEDİ… 20 kök Hintkeneviri bitkisini sularken suçüstü yakalanan ve zanlı O.İ.’yi dün mahkemeye çıkaran polis, bölgede Hintkeneviri ziraatı yapıldığına dair 8 Haziran’da kendilerine bilgi geldiğini ve aynı gün bölgeye gidip bitkileri tespit ettiklerini ve pusuya yattıklarını anlattı. Zanlının önceki gün akşamüzeri bölgeye giderek bitkileri sularken suçüstü yakalandığını belirten polis, O.İ.’nin evinde de 7 gram Hintkeneviri ve Hintkeneviri tohumlarının bulunduğunu söyledi.

Ayşe BULUT

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nce Dipkarpaz’da düzenlenen operasyonda zanlı O.İ., köyün kuzeyindeki bir araziye ektiği 20 kök hintkeneviri bitkisini sularken yakalandı. Hintkeneviri bitkilerinin yanında 13 kök de hasadı yapılmış, 1 kök de ekili olduğu yerde kurumuş Hintkeneviri bitkisi bulan polis, O.İ.’nin evinde yaptığı aramada ise 7 gram Hintkeneviri ve ekime hazır Hintkeneviri tohumları ele geçirdi.


Tasarrufunda toplamda 34 kök Hintkeneviri bitkisi, 7 gram Hintkeneviri ve bir miktar da Hintkeneviri tohumu bulunan O.İ., dün İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhine 3 günlük tutukluluk emri alındı.


Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, yeminli şahadet vererek olguları aktaran polis memuru Osman Üreten, 08.06.2021 tarihinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğünce alınan bilgide Dipkarpaz Köyü’nde bulunan Üniversite Altı diye bilinen bölgede anayoldan yaklaşık 10 kilometre kuzey batıda Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bitkisi ziraatının yapıldığının öğrenildiğini belirtti.


Üreten, aynı gün konu bölgeye gidilmesine müteakip, etrafı maki bitkileriyle örtülü vaziyette, boyları yaklaşık 20-80 santim arasında değişen toprağa ekili vaziyette 20 kök Hintkeneviri bitkisi, 1 kök toprağa ekili ancak kurumuş halde 18 santim boyunda Hintkeneviri bitkisi ile aynı yerde topraktan sökülerek kurutulmuş olan 80 santim boyunda 13 kök Hintkeneviri bitkisi bulunduğunu belirterek, bitkilerin yanında da toprak üzerinde 1 adet üzeri Fanta yazılı, altı kesik 1.5 litrelik boş pet şişe ve 2 öbek gübrenin tespit edildiğini söyledi.


banner134
Bitkilerin kim veya kimler tarafından alınacağının tespit edilmesi amacıyla pusu görevine başlandığını anlatan Üreten, 10.06.2021 tarihinde saat 19.30 raddelerinde zanlı O.İ.’nin kullanımında bulunan CY 424 plakalı araçla olay yerine gelmesine müteakip, beyaz renk torba içerisinde 18 adet çeşitli ebatlardaki dolu pet su şişelerini yanına alarak konu bitkilerin yanına geldiğini ve bitkileri sulamaya başladığı sırada suçüstü tespit edilerek alıkonulduğunu kaydetti.


Üreten, akabinde konu araç içerisinde yapılan aramada 5 adet beyaz renk torba içerisinde 83 adet çeşitli ebatlarda dolu pet su şişeleri bulunarak emare alındığını anlattı. 


Üreten, aynı gün O. İ.’nin Dipkarpaz’daki ikametgahına gidilerek 22.35-22.50 saatleri arasında arama yapıldığını, zanlıya ait yatak odasında komodin çekmecesindeki kırmızı kapaklı cam kavanoz içerisinde yaklaşık 7 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve aynı yerde mavi ve beyaz renkli lens kutusu içerisinde bir miktar Hintkeneviri tohumu bulunduğunu söyledi.


Üreten, tahkikatın devam ettiğini belirterek, salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.


Yargıç Tutku Candaş, talebi onayladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75