banner6

Hızlı ve sağlıklı internet hayal oldu

banner37

Vatandaşın hızlı ve sağlıklı internete ulaşabilmesi için önem arz eden fiber optik 15 yıldır yatırım yapılmasını beklerken, internet hızını artıracak 60 Ghz frekansının serbest bırakılması için de ne yazık ki hiçbir adım atılmıyor

Hızlı ve sağlıklı internet hayal oldu
banner150 banner151 banner143

FİBER OPTİK 15 YILDIR YATIRIM BEKLİYOR… Gelişen teknolojiyle birlikte birçok ülke internet alanında büyük yatırımlar yaparken ülkemizde bu konuda gereken adımlar ne yazık ki atılmıyor. Vatandaşın hızlı ve sağlıklı internete ulaşabilmesi için fiber optiğe yatırım yapılması gerekiyor ancak 2007’de bu konuda verilen sözler 15 yıldır yerine getirilmeyi bekliyor. KIBRIS’a konuşan İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği Başkanı Kemal Basat, fiber optik yatırımının ana hedefinin iletişimi hızlandırmak olduğunu belirterek, şu anda ülkemizde kullanılan internet hızlarının Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu kaydetti.

“60 Ghz FREKANSI SERBEST OLMALI”… İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği Başkanı Basat, 60 Ghz frekansının çok yüksek bir frekans olduğunu, internet hızını 10 kat ve yerine göre daha da fazla artırdığını dile getirerek, pandemiden önce fiber optik yatırım yapılıncaya dek bu frekansın serbest olması için gerekli yerlere başvurulduğunu ama herhangi bir gelişme kaydedilemediğini açıkladı. Basat, bu frekansın kullanılmasına izin verilmesi durumunda vatandaşın evine aynı fiyatı ödeyerek 150 - 200 Mbps internet alabileceğinin altını çizdi.

Ahmet UÇAR

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok ülke internet alanında büyük yatırımlar yaparken ülkemizde bu konuda gereken adımlar ne yazık ki atılmıyor.


4. Sanayi Devri olarak adlandırılan günümüzde, yapay zeka, robot teknolojileri konuşulurken, Kuzey Kıbrıs’ta bu gelişmelerin yakınından bile geçilmiyor.


Vatandaşın hızlı ve sağlıklı internete ulaşabilmesi için fiber optiğe yatırım yapılması gerekiyor ancak 2007’de “Fiber optik yatırımı yapılacak” şeklinde açıklamalar yapılmasına rağmen aradan geçen 15 yılda bir adım bile ileriye gidilemedi.


Fiber optiğin yerine “60 Ghz frekans” da önemli bir yerde dururken, bu frekansın serbest kalması için ilgili kuruluşların yaptığı girişimler de yetkililerden ilgi görmüyor.


KIBRIS’a konuşan İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği Başkanı Kemal Basat, fiber optik yatırımının ana hedefinin iletişimi hızlandırmak olduğunu belirterek, şu anda ülkemizde kullanılan internet hızlarının Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu kaydetti.


Basat, 60 Ghz frekansının çok yüksek bir frekans olduğunu, internet hızını 10 kat ve yerine göre daha da fazla artırdığını dile getirerek, pandemiden önce fiber optik yatırım yapılıncaya dek bu frekansın serbest olması için gerekli yerlere başvurulduğunu ama herhangi bir gelişme kaydedilemediğini açıkladı.

“Fiber optik için açıklama var uygulama yok”


Basat, altyapı yatırımının her sektörde olduğu gibi internet sağlama noktasında da çok önemli olduğunu belirterek, fiber optiğin yıllardır kullanılan ve eskimeyen bir teknoloji olduğunu kaydetti.


Fiber optiğin yeraltına döşenmesinden sonra teknoloji geliştikçe sadece üzerindeki cihazların değiştirilip daha yüksek hızlara ve kapasitelere çıkılabileceğini dile getiren Basat, bu nedenle fiber optik yatırımın ölümsüz bir yatırım olarak değerlendirildiğini ifade etti.


Basat, fiber optik yatırımıyla ilgili ülkemizde girişimlerde bulunulmadığına işaret ederek, böyle bir fikir olsa da herhangi bir adım atılmadığını, bunun da sıkıntılar yarattığını söyledi.


Fiber optik yatırımın nereye yapılacağının da önemli olduğuna dikkat çeken Basat, “Bir noktadan bir noktaya kablo çekiyorsunuz, önemli olan bu yatırımın nerelere yapılacağıdır. Fiber, ana santrallere mi, genel köylere, yerleşim yerlerine mi, yoksa her eve mi gidecek? Bunların farklı farklı maliyetleri ve kazanımları var. Bu yatırımı kimin yapacağı ve bu yatırımın karşılığında vatandaşa nasıl bir maliyet geleceği de önemli” şeklinde konuştu.


Basat, fiber optik yatırımının ana hedefinin iletişimi hızlandırmak olduğunu söyleyerek, şu anda ülkemizde kullanılan internet hızlarının Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu bildirdi.


İnternet hızının düşük olmasının en büyük nedeninin altyapı yatırımının yapılamaması olduğunu kaydeden Basat, bu yapılmadığı için evlere hızlı internet verilemediğinin altını çizdi.


Basat, şu an teknoloji çağında olunduğunu ve online eğitimin büyük önem arz ettiği belirterek, iki çocuğun aynı evde aynı anda derse girmesi gerektiği durumlarda ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydetti.


Bu konuda Telefon Dairesi’nin girişimlerde bulunup proje üretmesi gerektiğinin üzerinde duran Basat, geçmiş dönemlerde fiber optik yatırımının yapılacağına yönelik sözler olduğunu ancak bu sözlerin hayata geçirilmediğini ifade etti.


Basat, 2007 yılında geçmiş bakanların fiber optiğin geleceğine yönelik açıklamalarının bulunduğunu ancak aradan 15 sene geçmesine rağmen 1 metre bile fiberin henüz çekilmediğini anımsattı.


Basat, İnternet Servis Sağlayıcılar olarak ara çözümler aradıklarını dile getirerek, “Bizim kendi ana noktalarımıza çektiğimiz noktadan noktaya fiber optik bağlantılarımız var. Biz kullanıyoruz, kullanmasak mevcut internetleri de veremeyecek durumda olacaktık. Bunların yatırımını İnternet Servis Sağlayıcıları tamamen kendi üstlenip ondan sonra fiber optik kabloyu kullanabilmek için Telefon Dairesi’ne devredip kiralayıp kullanabiliyor. Yani böyle bir düzen var” dedi.

“60 Ghz frekans serbest bırakılmalı”


Vatandaşa uygun internetin nasıl sağlayabileceği konusunda başka adımların da atılabileceğine dikkat çeken Basat, dünyada kullanılan başka frekansların bulunduğunu söyledi.


Basat, 60 Ghz frekansının son zamanlarda çok ciddi kullanım alanlarına kavuştuğu üzerinde durarak, çok yüksek bir frekans olduğunu, internet hızını 10 kat ve yerine göre daha da fazla artırdığını, ayrıca kirliliğinin de daha az olduğunu vurguladı.


Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu, Telefon Dairesi ile Ulaştırma Bakanlığı’ndan 2,5-3 sene önce Koronavirüs ortaya çıkmadan önceki süreçte fiber optik projesinin tamamlanıp hayata geçeceği süreye kadar 60 Ghz frekansın kullanımı için izin verilmesini istediklerini belirten Basat, bu frekansın uygun bir fiyatta olduğunu ve o ara dönemde vatandaşa hızlı internet vermek istediklerini kaydetti.


Basat, 60 Ghz frekansın bütün Avrupa’da, Amerika’da ve başka ülkelerde de kullanılıp satıldığını dile getirdi.


60 Ghz frekansa en çok ihtiyacı olan ülkenin Kuzey Kıbrıs olduğunu ve Kuzey Kıbrıs’ın küçük bir ülke olması nedeniyle avantajlı konumda durduğunu ifade eden Basat, bu konuda 3 senedir talepte bulunduklarını, seçimlerden önce de birçok partiyle konuyu görüştüklerini anlattı.


Basat, “3 sene önce 60 Ghz frekans için izin verilmiş olsaydı pandemi döneminde en çok ihtiyaç duyulan online bağlantı ve internet hızını çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde sağlayacak noktaya gelecektik” diyerek, bunun yapılamadığını ve yapılamamasının da hiçbir mantıklı sebebinin bulunmadığını vurguladı.


60 Ghz frekansın yapılması yerine fiber optik yatırımının da yapılabileceğini belirten Basat, ancak ülkemizde ikisinin de yapılmadığının altını çizdi.


Basat, bu frekansın kullanılmasına izin verilmesi durumunda vatandaşın evine aynı fiyatı ödeyerek 150-200 Mbps internet alabileceğinin altını çizdi.


Bu iznin verilmemesi nedeniyle insanların daha küçük hızlarda internet kullanmaya mecbur bırakıldığını belirten Basat, bunun sonucunda da online eğitimde, çalışma hayatında, işte ve bunun gibi birçok konuda sıkıntı yaşandığını kaydetti.

“İnternet yatırımı konusunda geride kaldık”


Basat, internetin bundan 10-15 sene önce bir sektör olduğunu ancak günümüzde eğitim, sanayi, üretici, ticaretçi ve diğer tüm sektörler için olmazsa olmaz bir bütüne dönüştüğünü belirtti.


Ülkelerin bunun ciddiyetinin farkına varıp bugüne kadar çok ciddi altyapı yatırımları yaptığını kaydeden Basat, birçok Avrupa ülkesinde her eve fiber optik kablonun gitmesine kadar adımlar atıldığını anlattı.


Basat, birçok oyuncunun ve firmanın kurulan altyapılar üzerinden son kullanıcıya internet hizmeti sağlaması konusunda ciddi yatırımlar ve politikalar belirlediğini dile getirerek, bunun başarılı da olduğunu ifade etti.


Ülkemizde ise henüz yola bile başlanamadığına işaret eden Basat, her geçen gün yeni teknolojilerin gelişmesiyle geride kalındığına dikkat çekti.


Basat, Kuzey Kıbrıs’ın az nüfuslu küçük bir ülke olmasından dolayı her eve fiber optik kablo çekilmesinin gerçekçi olarak yaklaşıldığında ekonomik olarak elverişli olmayacağının altını çizdi.


Fiber optiğin köylere götürülmesi halinde, evlerin damlarına kurulabilecek altyapı ve düzenin sağlanmasıyla her eve fiber optik girmiş gibi olacağını vurgulayan Basat, bu yöntemle çok daha ucuza ve pratik şekilde devletin de müşterinin de cebinden büyük bir yük çıkmadan vatandaşların çok hızlı internet bağlantılarına ulaşabileceğini söyledi.


Bu adımların atılabilmesi için vizyonun, karar almanın ve bunun uygulanmasının önem arz ettiğini belirten Basat, bu iş için bütçeye yıllardır herhangi bir kaynak aktarılmadığını dile getirerek, Telefon Dairesi’nin personel sayısının da bu konuda yetersiz kaldığını, yıllardır istihdam olmadığını ifade etti.


Kritik noktalardaki kalifiye eleman sayısının yetersiz olmasının işi etkilediğine işaret eden Basat, ellerinden geleni yapan kişiler olsa da yeterli sayıya ulaşılamadığı için başarılı olunamayacağını savundu.


Basat, siyasi kararların da sorunlara yol açtığını söyledi.
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110