Hâl Yasası için iyi haber

banner37

Yıllardır “gıda güvenliği” ve “fiyat dengesi” için olmazsa olmaz olduğu söylenen ancak bir türlü ciddi bir çalışma yapılmayan Hâl Yasası için en sonunda önemli bir adım atıldı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, bu konuda tasarı hazırlandığını ve görüş için Savcılığa gönderildiğini söyledi

Hâl Yasası için iyi haber
banner90
banner8

“TOPTANCININ, ÜRETİCİDEN FAZLA KAZANMASI ADİL DEĞİL”… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Hâl Yasası’nın önemi konusunda KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yaptı. Oğuz, bu yasanın hem gıda güvenliği, hem de fiyat dengesinin sağlanması açısından büyük önem taşıdığını anlattı. Dursun Oğuz, üreticinin 2 TL’ye mal ettiği bir malı, toptancının 4 TL’den sattığını söyledi ve bunun adil olmadığını ifade etti

“BİR AN ÖNCE UYGULAMAYA GEÇMELİ”… Oğuz, tasarının yasalaşmasının ardından uygulamasına da kısa sürede geçilmesi gerektiğini belirtti ve yasayı geçirmenin tek başına yeterli olmadığını söyledi. Hâl Yasa Tasarısı üzerinde çalışan Ekonomi Bakanlığı’nın pilot bölge oluşturma gibi bir düşüncesi olduğunu kaydeden Oğuz, bunun da önemli bir adım olacağını belirtti

Ceren ÖZBİL

Ülkede gıda güvenliğinin sağlanması için atılması gereken adımların en başında gelenlerden biri olan “Sebze ve Meyve Toptancı Halleri” Yasası (Hâl Yasası) için düğmeye basıldı.

Bu doğrultuda hazırlanan tasarı, görüş için Savcılığa gönderildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Hâl Yasası’nın önemi konusunda KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yaptı.

Oğuz, bu yasanın hem gıda güvenliği, hem de fiyat dengesi sağlanması açısından büyük önem taşıdığını anlattı.

Dursun Oğuz ayrıca, kooperatifleşmenin de önemine değinerek, bunun hem fiyat dengesi, hem de yurt dışında pazarlar bulunması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

“Hâl Yasa Tasarısı görüş için Savcılığa gönderildi”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Hâl Yasası’nın olmayışının ülkenin en büyük sorunlarından biri olduğunu kaydetti.

Oğuz, bu yasanın, ürünlerin tarladan sofraya gelmesini, gıda güvenliğini, tarımsal ve hayvansal ürünleri yakından ilgilendirdiğini kaydetti ve bunun için de gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti.

Bu doğrultuda hazırlanan Hâl Yasası Tasarısı’nın Savcılığa görüş için iletildiğini ifade eden Oğuz, “Ekonomi Bakanlığı bu tasarı üzerinde çalışıyor. Aldığımız bilgi, görüş için Savcılığa gönderildiği yönündedir. Yani olduğu yerde bekleniyor” dedi.

“Yasalaşmasının ardından kısa sürede uygulamaya geçilmeli”

banner134
Bakan Oğuz, bu tasarının yasalaşmasının ardından uygulamasına da kısa sürede geçilmesi gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu:

“Bazen yasayı geçirmek tek başına yeterli değildir. Bununla ilgili içerikler hazırlanırken, yerel yönetimlerde bunun işlemesi ile ilgili ihaleye çıkılacak.

Ancak Ekonomi Bakanlığı’nın bunun pilot bölge olarak yapılabileceği yönünde bir düşüncesi var. Ama biz, bunun bir an önce geçip, bazı kuralların artık oturmasını istiyoruz. Bu da fiyat farklılıklarının önüne geçilmesi ve gıda güvenliği açısından çok önemlidir.”

“Tüccarın, üreticiden fazla kazanması doğru değil”

Dursun Oğuz, üreticinin 2 TL’ye mal ettiği bir malın tüketiciye 4 TL’ye gitmesinin doğru olmadığını söyledi ve bunun adaletli bir durum olmadığını ifade etti.

Bu nedenle herkesin hak ettiğini alması gerektiğini anlatan Oğuz, üreticinin de, toptancının da, satıcının, manavın ya da marketin de hak ettiğini alması gerektiğini söyledi.

Oğuz, ülkede kooperatifleşmeyi geliştirmek durumunda olduğumuza işaret ederek, “İlk elden üreticiden tüketiciye olarak gidersek, üreticinin de ürettiği ürün hak ettiği değerden gider, tüketici de normal fiyattan alır. Arada aracı sayısı artıkça fiyatın maliyeti artıyor, tüketiciye daha yüksek fiyattan satılıyor. Bu doğru değildir. Bunun düzeltilmesine yönelik de Hâl Yasası önemlidir” dedi.

“Çiftçi kayıt sistemi üzerinde çalışılıyor”

Oğuz, çiftçi kayıt sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi ve şunları anlattı:

“Bu da hangi üretici hangi ürünü üretirken, hangi ilaçları kullandığı yönünde bir çalışmadır. Bu, Hâl Yasası ile birlikte görülebilecek. Yani hangi ürün hangi üreticiden geldi ve üretim aşamasında hangi ilaçlar kullanıldı görülebilecek. Hatta fiyatlar arasında da bir kontrol mekanizması olacak. Bu olmazsa olmazımızdır.”

“Kooperatifleşme üretimi güçlendiriyor”

Dursun Oğuz, kooperatifleşmenin de çok önemli belirterek, şunları kaydetti:

“Örneğin yıllar önce Mehmetçik üzüm üretim merkeziydi. Bir ara bir gerileme oldu. Üretici ürettiğini satamadı ve değer düştü ancak yeniden bir canlanma var. Orada eğitim çalışmaları başlatıldı. Bir kooperatif çalışması var. O da çıkan ürünün birine verilmeden kooperatif vasıtasıyla pazarlanmasıdır.

Mesela harnup ile ilgili buradan akıcı firmalar vardı, buradan tüccara açtık. Bu defa fiyatlarda bir yükselme oldu. Bu ihraç ürünüydü. Eğer insanlar ürettiği bir üründen beklediği ekonomik geliri alamıyorsa ya onu yapmıyor ya da vazgeçiyor. Biz bunu harupta yaşadık. Fiyatlar düşük çıkınca “biz bunu toplamayacağız” dediler. Hem değer, hem değil. Ancak fiyat yükselince gidip topladılar.

Hedefimiz daha yükseğe çıkarmak ki bu üreticinin en azından üretimine sahip çıkmasını sağlayacak. Mutlaka üretmek zorundayız.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75