“Hormon değil, şekil bozukluğu”

banner37

Vatandaş, manavdan aldığı domatesin üzerindeki yumrunun hormondan olduğunu sandı, uzmanlar ise bunun ani hava değişiminden kaynaklanan şekil bozukluğu olduğunu vurguladı

“Hormon değil, şekil bozukluğu”
banner90
banner99

“ANİ HAVA DEĞİŞİMİ NEDEN OLUYOR”… Marketin manav reyonundan aldığı domatesin içinden çıkan yumrunun hormondan kaynaklandığından şüphelenen vatandaş, ülkeye ithal edilen sebzelerin hepsinin denetlenmediğini ileri sürerek “Hormonlu besinler yüzünden kanser oluyoruz” derken, uzmanlar ise sebzelerin analizlerinin yapıldığını, hormon sanılanın ani hava değişiminden kaynaklanan şekil bozukluğu olduğunu ve hiçbir zararının olmadığını açıkladı.

Serap ŞAHİN

Lefkoşa’daki bir marketin manav reyonundan aldığı domateslerden birinin üzerinde gelişen yumruyu evde fark eden bir vatandaş, domateslerde hormon kullanıldığını iddia etti.

Domatesi alıp dün sabah KIBRIS’a gelen vatandaş, bir süre önce domates ithalatına izin verildiğini hatırlattıktan sonra, ne yazık ki ülkemize gelen her sebzenin denetlenmediğini ve halka hormonlu sebze yedirildiğini savundu.

Konuyla ilgili KIBRIS’ın görüşünü aldığı uzmanlar ise sebzelerin analizlerinin yapıldığını, hormon sanılanın ani hava değişiminden kaynaklanan şekil bozukluğu olduğunu ve hiçbir zararının olmadığını vurguladı.

“Doktorların kanser çalışmaları boşuna”

Domatesin üzerindeki şekil bozukluğunun, hormonun alâsı olduğunu iddia eden vatandaş “Biz bunları yiyorsak bu kadar doktorun kanserle ilgili çalışması boşunadır” dedi.

banner134
Olgunlaşmış domatesin yumruyu fark etmeden satın alan vatandaş, üzerindeki şekil bozukluğunu fark edince çok şaşırdığını ve hayatında ilk defa böyle bir domates gördüğünü söyledi.

“Biz bunları yiyorsak, bu kadar doktorun kanserle ilgili çalışması boşunadır” diye isyan eden vatandaş, “Hava sıcak diyorlardı havalar da soğudu. Sebzelere hormonun alâsı atılıyor. Yok, kanser olduk yok bilmem ne olacağız diye korkutuyorlar. Topluma vermek istediğim mesaj ne yediğimizi bilelim. Memlekete giren her sebzenin denetimi yapılmıyor. Aldığım bütün domatesleri attım ve yemedim” ifadelerini kullandı.

“Döllenme nedeniyle ilgili şekil bozukluğu”

Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Erkut Uluçam, domatesteki bu olayın tamamen çiçek dönemindeki tozlaşma (döllenme) ile ilgili olduğunu ifade ederek şekil bozukluğu olduğunu ve hiçbir zararının olmadığını vurguladı.

Uluçam, “Domateslerde görülen şekil bozuklukları, domates bitkisi çiçek açtığı dönemde iken döllenme sırasında ani hava değişiklikleri, gece ile gündüz arasındaki yüksek sıcaklık farklılıkları (özellikle bahar aylarında) şekil bozukluklarına neden olmaktadır” diye konuştu.

“İthal sebzelerin analizleri daha kolay”

Gıda Mühendisi Sıdıka Can da, konuyla ilgili etrafta bilgi kirliliği olduğuna işaret ederek, pestisit analizlerinin tüm sebzelerde yapıldığını ve analizlerin özellikle ithallerde daha kolay yapıldığını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75