Hortum araçları devirdi, evlerin çatısını uçurdu

banner37

Güney Kıbrıs’ta dün etkili olan sağanak yağış, fırtına ve dolu, büyük zarara yol açtı

Hortum araçları devirdi,  evlerin çatısını uçurdu
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

EN AZ 15 EV KULLANILMAZ HALDE… Şiddetli rüzgar ve sağanak yağış Baf bölgesinde ağaçların devrilmesine ve yol kenarlarındaki tabelaların yerlerinden sökülmelerine sebep oldu. Güney Lefkoşa’ya bağlı Astromerit, Nikitari, Vizakia, Potami ve Kutrafa köylerinde ise hortum çıktı. Hortum, bazı evlerde, elektrik tellerinde ve tabelalarda hasara yol açtı. Lefkoşa’ya bağlı Nikitari köyünde, en az 15 kişinin evi, kullanılamaz hale geldi.

Kıbrıs’ı etkisi altına alan kötü hava koşulları, Güney Kıbrıs’ta ‘felakete’ yol açtı.

Dün sabah erken saatlerde başlayan yağmur ve dolu yağışı ile şiddetli fırtınanın meydana getirdiği hortum sonucunda ağaçlar devrildi, evlerin çatısı uçtu.

“Nefeli” ismiyle adlandırılan yoğun hava kütlesinin adanın batısından başlayarak etkili olmaya başladığı belirtilirken, özellikle Güney Lefkoşa ve Baf bölgelerinde hortum ve dolu yağışlarının hasara neden olduğu bildirildi.

Şiddetli rüzgar ve sağanak yağış Baf bölgesinde ağaçların devrilmesine ve yol kenarlarındaki tabelaların yerlerinden sökülmelerine sebep oldu.

Güney Lefkoşa’ya bağlı Astromerit, Nikitari, Vizakia, Potami ve Kutrafa köylerinde ise hortum çıktı. Hortum, bazı evlerde, elektrik tellerinde ve tabelalarda hasara yol açtı.

Nikitari’de en az 15 ev

kullanılamaz hale geldi

Lefkoşa’ya bağlı Nikitari köyünde etkili olan şiddetli rüzgar ve hortum sonucunda birçok kişi evsiz kaldı. Hortum en az 15 kişinin evinin kullanılamaz hale gelmesine neden oldu.

Hortum sonucunda köydeki birçok evin çatısındaki su depoları, su ısıtıcıları (boiler), hatta kiremitler savruldu.  

Rum yetkililer, hortum sonucunda evsiz kalan aileleri otellere yerleştirdi. Yetkililer ayrıca zor durumda olan kişilere 2 bin Euro yardımda bulundu.

banner134
Rum İçişleri Bakanı Nikos Nuris de hortumdan etkilenen tüm evlerde hasarın devlet tarafından giderileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75