Hortum, seraları darmaduman etti

banner37

Tatlısu Köyü’nü önceki gün saran hortum, geçimini seracılıktan karşılayan üreticileri çok büyük zarara uğrattı.

Hortum, seraları  darmaduman etti
banner87

Ahmet KARAGÖZLÜ

Gazimağusa’ya bağlı Tatlısu Köyü’nde önceki gün sağanak yağışla birlikte etkili olan hortum, geçimini seracılık yaparak karşılayan bazı üreticilerin mağdur olmasına yol açtı.

Etkisi yarım saat süren hortum, bölgede faaliyet gösteren üreticilerin seralarını darmadağın etti.    

Salatalık, domates ve biber gibi sebzelerin ekili olduğu üç kişiye ait seralar, yerle bir oldu. Üreticiler, “Hasat zamanı, ocağımıza ateş düştü” dedi.

Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana da, bölgede zarar tespit çalışması yaptıklarını belirterek üreticilerin 50 bin TL ile 1 milyon TL arasında zararı olduğunu ifade etti. Vurana, prosedür gereği mağdur olan kişilerin belgeleri ile birlikte kaymakamlığa müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı da, hortum yüzünden 3 kişinin serasının yıkıldığını, 1 milyon TL’yle de en büyük zararı kendisinin yaşadığını ifade etti.

Hortum, en az 60 harup ağacını da kökünden söktü.

 

Vurana: Mağdur olan kişiler kaymakamlığa başvurmalı

Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana, Tatlısu’da yaşanan hortum yüzünden üç kişinin serasının yıkıldığını ve maddi zarar yaşandığını kaydetti. Vurana, bölgede yapılan ilk incelemelere göre en büyük zararın, 12 dekarlık alanda salatalık, domates ve biber üreten bir kişide meydana geldiğini belirterek, söz konusu kişinin zararının 1 milyon TL olduğunun tespit edildiğini dile getirdi.

Hortum yüzünden iki üreticinin de birer dekarlık serasının kullanılamaz hale geldiğini söyleyen Vurana, ilk tespitlere göre söz konusu kişilerin 50 ile 70 bin TL arasında zararının olduğunu ifade etti.

   Prosedür gereği mağdur olan kişilerin belgeleriyle birlikte kaymakamlığa müracaat etmeleri gerektiğini belirten Vurana, yapılan müracaatın ardından kaymakamlığın kendilerine yazı göndermesiyle gerekli işlemlerin başlayacağını söyledi.

Vurana, mevcut yasalara göre bu konudaki sorumluluğun İçişleri Bakanlığı’na ait olduğunu sözlerine ekledi.

 

Kargı: Hamur nasıl yoğrulursa seralarımız da öyle yoğruldu

Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı ise, hortum yüzünden en büyük zararı kendisinin gördüğünü ve zararının 1 milyon TL’nin üzerinde olduğunu kaydetti.

Kargı, yedi dekar dolu, beş dekar da boş olmak üzere toplam 12 dekarlık serasının tamamen yıkıldığını belirterek, seraların içerisinde bulunan tüm ürünlerinin de heba olduğunu ifade etti. Tarım Dairesi, kaymakamlık ve polis ekiplerinin hortum yüzünden zarar gören seralarda inceleme yaparak rapor tuttuklarını belirten Kargı, bölgede toplam 3 kişinin serasının yıkıldığını dile getirdi.

Kargı, “Hortum yüzünde ne boru ne de naylon kaldı. Hortum her şeyi silip süpürdü. Hamur nasıl yoğrulursa seralarımız da öyle yoğruldu. Ayrıca seralarımızın çevresinde bulunan en az 60 harup ağacı da kökünden söküldü” dedi. Kargı, bugün mağdur olan üreticilerle birlikte kaymakamlığa gideceklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER