banner6

Hortum ve dolu darmadağın etti

banner37

Girne ve Karpaz’ı sağanak yağış ve fırtına vurdu; 5 kişi hafif yaralandı. Karpaz’da yollar kapandı, dereler taştı, birçok ev zarar gördü. Girne’de etkili olan fırtına ise arabaları sürükledi, direkleri-ağaçları devirdi, çatıları uçurdu. Teknecik Elektrik Santrali’nde de büyük hasar meydana geldi

Hortum ve dolu darmadağın etti
banner8

DOLU BEYAZA BÜRÜDÜ, HASAR BÜYÜK… Karpaz’da önceki gece başlayıp, dün de devam eden dolu ve fırtına, bölgede büyük hasara neden oldu. Ziyamet, Sipahi, Yeşilköy ve Yenierenköy’de en az 18 ev su altında kaldı, ekili alanlar suya gömüldü, ürünler zarar gördü. Şiddetli yağış nedeniyle bazı yollar kısa süreliğine trafiğe kapatıldı.

TAM BİR FELAKET… Girne’de etkili olan yağış, fırtına ve hortum, felaketi beraberinde getirdi. Hortum sonucu Ozanköy, Çatalköy Sanayi Bölgesi, Elexus Otel bölgesi, Lapta Oteller Bölgesi ve Karşıyaka'da zarar oluştu. Hortum sonucunda evlerin çatıları uçtu, araçlar sürüklendi-devrildi, kopan ağaçlar araçların üzerine düştü, duvarlar çöktü, elektrik telleri ve direkleri zarar gördü.

5 KİŞİ YARALANDI… Girne’de hortum sonrası Selim Özhuy, İbrahim Çolak, Rasim Çelikeri, İslim Karakurt ve İsmail Höyük’ün, hafif şekilde yaralandığı bildirildi. Çatalköy Sanayi Bölgesi’nde de atölyeler darmadağın oldu. Dükkanında mahsur kalan Mahmut Arıcıoğlu, bulunduğu yerden yardımla çıkarıldı. İsmail Höyük ise, sanayide dükkanların çatılarından uçan çinkoların kendisine çarpması sonucu yara aldı. Aynı bölgede veteriner Selim Özhuy da yaralandı.

TEKNECİK DEVRE DIŞI… Teknecik Elektrik Santrali’nde yüksek gerilim hatları koptu, trafo merkezindeki cihazlar zarar gördü. Hortumla birlikte havalanan demir saçlar, elektrik direkleri ve hatlarına vurdu, kısa devre meydana geldi. Teknecik santrali devre dışı bırakılarak, Geçitköy Barajı’ndaki jeneratör devreye sokuldu, Güney Kıbrıs’tan da elektrik alındı.

HAFTA SONU DA YAĞMURLU…  Meteoroloji Dairesi’nin tahminlerine göre, hava bugün parçalı çok bulutlu sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu, yarın parçalı bulutlu öğleye kadar doğu kesimler yer yer sağanak yağmurlu, Cuma gününe kadar olan süre de parçalı bulutlu olacak.
 

Güren TİLKİ – Ayşe BULUT

Ülkemizi etkisi altına alan yağışlı hava, hayatı olumsuz etkiledi.


Karpaz’da yağmurla karışık dolu yağdı, Girne bölgesinde ise sağanak yağış ve hortum aynı anda etkili oldu.


Girne’de hortum sonrası Selim Özhuy, İbrahim Çolak, Rasim Çelikeri, İslim Karakurt ve İsmail Höyük, hafif şekilde yaralandı.


Karpaz’da yollar kapandı, dereler taştı, bazı evlerde yıkım meydana geldi, bazıları ise su altında kaldı. Ceviz büyüklüğünde dolu yağışı, her yeri beyaza bürüdü.


Girne’de etkili olan hortum ise, bir anda şiddetini artırdı ve önünde ne bulduysa savurdu, sürükledi. Hortumla birlikte arabalar sürüklendi, ters döndü.  


Direkleri yerinden söken, ağaçları parçalayan hortum, çok büyük zarara yol açtı.


Polis Basın Subaylığı sürekli duyurular yaparak vatandaşları uyardı, yönlendirme yaptı.

banner134


Teknecik Elektrik Santrali’nde de yüksek gerilim hatları ve trafo merkezinin içindeki cihazları zarar gördü, hortum ile birlikte havalanan demir saçların elektrik direkleri ve hatlarına vurarak kısa devre yaptırdı. Geçitköy Barajı’ndaki jeneratör devreye konuldu, Güney Kıbrıs’tan da elektrik alındığı belirtildi.


Beylerbeyi ile Ozanköy arasındaki Doktor Fazıl Küçük Caddesi, Değirmen Sokak’taki evlerde, dükkanlarda, Ozanköy Şehitliği’nde, mezarlıkta ve camide ağaçlar, elektrik direkleri devrildi, elektrik hatları ile evlerin üzerindeki güneş panelleri zarar gördü.


Çatalköy Sanayi Bölgesi’nde de hasar oldukça fazla…


İş atölyeleri darmadağın oldu. Dükkanında mahsur kalan Mahmut Arıcıoğlu, yardımla çıkarıldı.


İsmail Höyük isimli vatandaş ise, sanayide dükkanların çatılarından uçan çinkoların kendisine çarpması sonucu yara aldı. Aynı bölgede veteriner Selim Özhuy da yaralandı.


Karşıyaka’da ve Sadrazamköy’de de ağıllar ve evler zarar gördü.

Karpaz’da yol çöktü, evleri su bastı, ekili araziler mahvoldu


Karpaz’da özellikle Ziyamet, Sipahi, Yeşilköy ve Yenierenköy’de etkili olan yağmurla karışık dolu yağışı, hayatı felç etti, 18 ev su altında kaldı.


Yağışlar nedeniyle bölgedeki bazı yollar trafiğe kapandı.

Polisten verilen bilgiye göre, Derince - Adaçay köy yolu, yağışlar çökmeye sebep olduğundan trafik akışına  bir süreliğine kapatıldı.

Ziyamet birinci yol kavşağına da taş düşmesi nedeniyle trafik Ziyamet ikinci kavşak üzerinden sağlandı.

Aksaklıkların giderilmesi için belediye ekipleri canla başla çalıştı ve yollar yeniden trafiğe açıldı.


Dolu yağışı nedeniyle arabaların camları kırıldı, birçok evi su bastı, bahçelerde ekili olan ürünler mahvoldu.


Bazı evlerin bahçe duvarları çöktü, iki traktör evlerine giden suyun yönünü değiştirmek isterken tarla içerisinde kaldı.


Şiddetli yağış, hayvan üreticilerini de zarara uğrattı, birçok hayvan telef oldu.


İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, Karayolları Dairesi, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı İskele Şubesi, Kızılay bölgeye giderek, incelemelerde bulundu.


Kızılay, evlerini su basan vatandaşlara yardımda bulundu.

Genel Tarım Sigortası Fonu kapsamında olanların zarar ziyanlarını bildirsin


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi ve Genel Tarım Sigortası Fonu yetkilileri, yaşanan doğal afetlerden dolayı zarar gören Yenierenköy, Yeşilköy, Sipahi, Gelincik ve Ziyamet köylerinde incelemelerde bulundu.


Ayrıca, Girne bölgesinde meydana gelen hortum sonrasında zararlar oluştuğu tespit edildi.


Genel Tarım Sigortası Fonu kapsamında olan patates üretim alanları, bağ alanları, narenciye alanları, sera, muz üretim alanlarında zarar gören üreticilerin, bugün 08.00-14.00 saatleri arasında Yenierenköy Tarım Dairesi’ne ve Girne Tarım Dairesi’ne başvurmaları istendi.


Genel Tarım Sigortası Fonu kapsamında olan ve hayvancılıkla uğraşanların telef olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanları, yıkılan hayvan barınakları (ahır, ağıl) ve zarar ziyanları ile ilgili olarak bugün 08.00-14.00 saatleri arasında Yenierenköy Hayvancılık Dairesi’ne ve Girne Hayvancılık Dairesi’ne başvurabilecekleri duyuruldu.


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, üreticilerin zarar - ziyanını karşılamak için ilgili dairelerin bugün hizmet vereceğini belirtti. Bakan Oğuz, yaşanan doğal afetten dolayı zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İskele Kaymakamlığı ve Yenierenköy Belediyesi devrede

İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, Yenierenköy, Sipahi, Yeşilköy ve Ziyamet’te çok ciddi hasarlar olduğunu söyledi.


Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, belediyenin 2018 yılında bölgede yaşanan sel baskınlarının ardından yaralarını saran vatandaşların bugün yine yanında olduğunu ve ciddi şekilde yapılan çalışmalar neticesinde ve alınan tedbirler sayesinde büyük yaralar açılmadan bir felaketin önünde durulduğunu kaydetti.


Yeşilırmak, bu bağlamda yağış ve doludan olumsuz etkilenen vatandaşların belediye ekipleri, meclis üyeleri, muhtarlar, kaymakamlık, polis, sivil savunma ekipleri, itfaiye, ilgili dairelerin yerinde ziyaret edilerek, zararlarla ilgili incelemelerde bulunulduğunu ve yardımcı olunduğunu dile getirdi.


Yeşilırmak, vatandaşların zarar ziyanının karşılanması için tüm ilgili bakanlık ve birimlerin çalışma yapmasının bölge için elzem olduğunu belirterek, bölgede vatandaş ve üreticilere destek verilmesi için konunun takipçisi olacağını söyledi.


Yaşanan doğal afetten dolayı tüm vatandaşlara, üreticiye, hayvancıya geçmiş olsun dileklerini yineleyen Yeşilırmak, kötü hava şartlarından dolayı vatandaşların hem kendilerini hem de ailelerini korumak için bilinçli davranmalarını ve tedbirleri elden bırakmamalarını önemle rica etti.

Girne’de felaket

Yağış, fırtına ve hortumun etkili olduğu bölgede, vatandaşlar büyük korku yaşadı. Fırtına ve hortum, önüne kattığı her şeyi aldı götürdü.


Arabalar sürüklendi, devrildi, evlerin önündeki eşyalar savruldu, ağaçlar-direkler kırıldı arabaların üzerine düştü.


Hortum sonucu Ozanköy, Çatalköy Sanayi Bölgesi, Elexus Otel bölgesi, Lapta Oteller Bölgesi ve Karşıyaka'da zarar oluştu.

Hortum sonucunda bazı çatılar uçtu, araçlar devrildi, kopan ağaçlar araçların üzerine düştü, duvarlar çöktü, elektrik telleri ve direkleri zarar gördü.

 

Kriz masası kuruldu

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Girne ilçesinde etkili olan hortumlardan dolayı ciddi hasarların oluştuğu bölgeler ile bu bölgelerde yaşayan vatandaşların can ve güvenliğinin sağlanması amacıyla oluşturulan Kriz Masası toplantısına başkanlık etti.


Bakan Baybars, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıda Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Girne Polis Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Ekipleri ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürlüğü ekipleriyle bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.


Bakan Baybars’ın, Girne de etkili olan hortumlardan zarar gören Ozanköy, Çatalköy Sanayi Bölgesi, Elexus Otel Bölgesi, Lapta Oteller Bölgesi ve Karşıyaka bölgelerinde alınacak acil tedbirler ve atılacak adımlar hususunda gerçekleştirilen istişare toplantısı sonrasında zarara uğrayan bölgeleri ziyaret etti.


Bakan Baybars, bölgede oluşan ciddi hasardan vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmemesi için gereken adımları atmaya devam edeceklerini belirtti. Baybars, hortum sırasında Çatalköy Sanayi Bölgesi’nde düşerek yaralanan İsmail Höyük’e acil şifalar diledi.


Girne Kaymakamı Sinan Güneş, rüzgar, yağış ve hortumun neden olduğu olumsuz hava koşullarından dolayı Girne Sivil Savunma Müdürlüğünde kriz masası oluşturulduğunu kaydetti.


Güneş, rüzgar, yağış ve hortumun neden olduğu olumsuz hava koşullarından dolayı Girne  Sivil Savunma Müdürlüğünde kriz masası oluşturulduğunu kaydetti.

 

Teknecik santralleri durduruldu

 

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, olumsuz hava koşulları nedeniyle Teknecik’deki üretimin koruma amaçlı durduğunu açıkladı.

Erdoğan, Girne bölgesinde meydana gelen fırtına, dolu ve şiddetli rüzgarın Teknecik santralinde zarara neden olduğunu belirtti.

Erdoğan, Teknecik santralinde yüksek gerilim hatlarının ve Trafo merkezinin içindeki cihazların zarar gördüğünü kaydederek, hortum ile birlikte havalanan demir saçların elektrik direkleri ve hatlarına vurarak kısa devre yaptırdığını ve zarara yol açtığını kaydetti.

 

Hafta sonu yağmurlu
 


19 - 20 Kasım 8.00 – 08.00 arası gerçekleşen yağışların yörelere göre dağılımı şöyle:

“Sipahi 97.6 kg/m2, Ziyamet 78 kg/m2, Yenierenköy 56 kg/m2, Dipkarpaz 50 kg/m2, Mehmetcik 33 kg/m2, Kaleburnu 14 kg/m2, Zaferburnu 12 kg/m2”


Meteoroloji Dairesi hafta sonunun da yağmurlu geçmesinin beklendiğini açıkladı.

Meteoroloji Dairesi’nin tahminlerine göre, hava bugün parçalı çok bulutlu sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu, yarın parçalı bulutlu öğleye kadar doğu kesimler yer yer sağanak yağmurlu, Cuma gününe kadar olan süre de parçalı bulutlu olacak.

En yüksek hava sıcaklığının iç kesimlerde ve sahillerde 22- 25 derece, Cumartesi günü 19-21 derece dolaylarında olacağı, rüzgarın genellikle Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette, Cumartesi zaman zaman kuvvetli esmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Geçmiş olsun, Cankaybı olmaması sevindirici, mal gelir can gelmez.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104