banner6

HP Genel Başkanı Özersay seçim sonrası ihtiyaç duyulan hükümete ilişkin Kıbrıs TV'ye açıklamalarda bulundu

banner37

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, seçim sonrasında hükümette yer alacak partilerin Meclis’te grubu olan partilerle oluşması gerektiğini belirtti. Özersay böylelikle hem uzun ömürlü bir hükümet kurulacağını hem de Meclis’te ihtiyaç duyulan yasaların geçebileceğini ifade etti…

HP Genel Başkanı Özersay seçim sonrası ihtiyaç duyulan hükümete ilişkin Kıbrıs TV'ye açıklamalarda bulundu
banner151

Elif ŞEN ÇATAL

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, yürüttüğü seçim çalışmalarının neticesinde 23 Ocak 2022 seçimlerinin ardından tek başına iktidara gelebilecek hiçbir parti olmadığına dikkat çekerek kurulacak olan koalisyonda da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar olduğunu ifade etti. Özersay, hükümette olacak partilerin 5 ya da daha fazla vekille temsi edilmesi gerektiğini vurgulayan Özersay, Meclis’te grubu bulunmayan partilerle hükümet ortaklığının sıkıntıları da beraberinde getirdiğini savundu. Özersay, daha önceden hükümetlerde ortaklıklara imza atan Halkın Partisi’nin yeni seçim dönemine çok daha tecrübeli şekilde girdiğini anlatarak, ekonomiyi yoluna sokmak içinde gerekli olanın paydaşlarla hükümetin bir araya gelerek çözüm yolları araması olduğunu kaydetti.

“KÜLLİYEDEN DAHA ELZEM İHTİYAÇLAR VAR”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Kıbrıs tv ekranlarında Kıbrıs Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir’in konuğu oldu. Özersay ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Gündemi meşgul eden Cumhurbaşkanlığı külliyesinin inşası için protokolden ayrılan 586 milyon Türk Lirası hakkında görüşleri sorulan Özersay, ülkede daha elzem ihtiyaçların olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu;

“Ülkede ciddi anlamda bir laboratuvar eksikliği var. Yurt dışına yapılacak ihracatlar, ülkeye gelen ithal ürünlerin test edilmesi için laboratuvara ihtiyacımız var. Bunu hala daha yapamamışken; yıl sonunda normal maaşları ödeyemeyen maliye borçlanma yetkisi alırken böyle bir konunun sanki ülkenin önceliğiymiş gibi gündeme gelmesi doğru değil.”

“KÜLLİYE SEÇİM MALZEMESİ HALİNE GETİRİLDİ”

Özersay, konunun hem Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC için ayırdığı bütçede yer alması hem de seçim malzemesi haline getirilmesi nedeniyle gündeme taşındığını da sözlerine ekledi.

Özersay ülkede ihtiyaç temelli olarak ihtiyaçların belirlenmesi gerektiğini, ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda kaynak ve enerji ayrılmasının önemine işaret etti. İlerleyen günlerde bunların daha da önemli olacağına dikkat çeken Özersay, ülkedeki kaynakların kısıtlı olduğunu ifade etti. Özersay elimizdeki kıt kaynaklara rağmen daha müreffeh yaşamın mümkün olduğunu da ifade ederek, bunun formülünün de iyi yönetimden geçtiğini dile getirdi. Özersay açıklamasında şunları söyledi;

“İSRAF EDİLEN BİRÇOK KAYNAK VAR”

“Bugün ülkede israf edilen çok büyük kaynaklar vardır. Bugün ülkede turizm alanında da, yükseköğrenim alanında da, tarım alanında da verimliliği esas almayan maalesef statükonun parçası haline gelmiş teşvikler vardır. Bu teşviklerin gözden geçirilmesi gerekir. Ve bu kaynakların, örneğin, kamu sağlık alanının güçlendirilmesine ayrılması gerekir. Salgınla birlikte sağlık alt yapımızın yeterince güçlü olmadığını gördük. Kaynaklarımızı doğru kullanarak ülkeyi daha müreffeh hale getirmemizin mümkün olduğunu Halkın Partisi olarak düşünüyoruz”

“SEKTÖR TEMSİLCİLERİ PAYDAŞ KABUL EDİLMELİ”

Ekonomiyi yönetenlerin paydaş olarak sektör temsilcilerini kabul etmesi gerektiğini kaydeden Özersay, bugün yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen hala ayakta kalabilen işletmelerin başarısının o işletmelerin yönetimlerinden kaynaklandığını ifade etti. Ülkemizde var olan gerçeğin, önce karar alınıp, ardından tepkilere bakılıp sonrasında da “Gelin bir konuşalım” mantığıyla ilerlediğini söyleyen Özersay, sektör temsilcileriyle yapılan görüşmelerin ardından da kararların revize edilerek düzeltilmeye çalışıldığını dile getirdi. Özersay şunları kaydetti;

“Kararlar alınmadan önce konunun paydaşı konumunda bulunan, o alana katkı yapan, o alanla ilgili üretim yapan, o alanla ilgili olarak çalışma hayatını belirleyen çok sayıda insan çalıştıran firmaları, şirketleri, özel sektör yatırımcısını paydaş olarak kabul etmekle başlar her şey.”

“HP YAŞANANLARDAN DERSLER ÇIKARDI”

Halkın partisi olarak geçmiş dönemlerde kurulan iki hükümetten de bir takım tecrübeler edindiklerini ifade eden Özersay, yaşananlardan parti olarak dersler çıkardıklarını ve önümüzdeki dönemde hükümet ortağı olmaları durumunda hükümetin uzun ömürlü olması için ellerinden gelen çabayı ortaya koyacaklarını vurguladı.

“SADECE UZUN ÖMÜRLÜ HÜKÜMET YETMEZ”

Yeni hükümetin sadece uzun ömürlü olmasının yeterli olmadığını da belirten Özersay, kurulacak olan hükümetin aynı zamanda Meclis’i çalıştırabilen ve yasa yapabilen bir hükümet olması gerektiğine de dikkat çekti.

Seçim hazırlıkları çerçevesinde birçok yerleşim biriminde birçok vatandaşla temas ettiğini söyleyen Özersay, yaptığı ziyaretler neticesinde tek başına iktidara gelebilecek bir parti olmadığını; bunun da herkes tarafından bilindiğini dile getirdi.

“KOALİSYONDA GRUBU OLAN PARTİLER YER ALMALI”

Kurulacak olan hükümette Halkın Partisi olsun olmasın farketmeksizin dikkat edilmesi gerekenin koalisyonda yer alacak partinin Meclis’te grubu olmasının olduğunu söyleyen Özersay, beş ya da daha fazla vekili olan partilerle koalisyon kurulması halinde meclisin toplanacağını, Meclis başkanının seçilmesinde sorun olmayacağını, Meclis komitelerinin çalışabileceğini, yasaların Meclis’ten geçeceğini iddia etti.

Ülkenin huzur ve istikrara ihtiyacı olduğunu kaydeden Özersay, bunun da kurulacak hükümette beş ya da daha fazla vekille temsil edilen partilerden oluşacak bir koalisyonla mümkün olacağını yineledi.


 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 13:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110