banner6

HP: Güçlü kadromuzla biz bu sorunları çözeriz

banner37

Halkın Partisi Tarım, Gıda Güvenliği ve Sağlık Çalışma Grupları Güzelyurt Yayla köyünü ziyaret ederek vatandaşlarda son dönemde ciddi kaygıya neden olan kanser hastalığı artışıyla ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenledi.

HP: Güçlü kadromuzla biz bu sorunları çözeriz
banner151 banner143

Toplantıda HP Parti Meclisi üyesi ve Ziraat Mühendisi İbrahim Kahramanoğlu vatandaşlara bazı bilgiler vererek iyi tarım uygulamasına geçilmesinin önemini anlattı ve tarımsal ilaçların kullanımının bilinçli yapılmaması durumunda yaşanılabilecek sağlık sorunlarına işaret etti. Kahramanoğlu “tarım ilacını satan kişinin aynı zamanda hangi ilacın kullanılacağını öneren kişi konumunda olması son derece sakıncalıdır” dedi. Yayla köyündeki sıkıntıları dinlemeye ve Halkın Partisi’nin konularında uzman olan ekipleriyle sorularını yanıtlayacak şekilde bilgi vermeye geldiklerini ifade eden Parti Başkanı Kudret Özersay ise bölgede kanser vakalarına ilişkin olarak acilen sağlıklı bir veri bankası oluşturulması gereğine dikkat çekerek “ulusal kanser haritası oluşturulması çalışması öncelikle Yayla gibi yerlerin pilot bölge olarak kabul edilmesiyle hızlandırılmalıdır” dedi. Halkın Partisi’nin Yayla köyü ziyaretine Güzelyurt İlçe Yönetiminden Ramadan Durmazer, ilçe yönetimi üyeleri,  Sağlık Çalışma grubundan Moleküler Genetik Uzmanı Dr. Jale Refik Rogers, Dr. Güven Erkal, Dt. Teksen Köroğlu, Dr. Ferhat Erişir, Yenal Senin de katılarak vatandaşların sorularını yanıtladılar.

Kahramanoğlu: Tarım İlacını Satan İle Öneren Aynı Kişi Olmamalı

Yayla köyü ziyareti sırasında vatandaşlara bir konuşma yapan Halkın Partisi Parti Meclisi üyesi ve Tarım, Gıda Güvenliği Çalışma Grubu üyesi ziraat mühendisi İbrahim Kahramanoğlu tarım ilacı kullanımında devlete çok önemli görevler düştüğünü anımsatarak “maalesef üreticilerin tarım ilaçlarının doğru kullanımı için bilgi alabilecekleri düzeyde, bunu mümkün kılacak imkanlara sahip bir tarım dairemiz yoktur. Oysa devletin bu konudaki görevi denetimden de önce üreticiyi bilgi ile donatmak, bilgi ile buluşturmaktır. Tarım ilacını satan kişinin, aynı zamanda bu ilacı öneren kişi olması son derece yanlış bir uygulamadır. Bu ciddi istismarlara neden olabilir, bu prosedürü kesinlikle değiştirmek gerekir” dedi. Kahramanoğlu tarımda üreticilerin kendi gözlemleri temelinde ilaç tür ve miktarlarına karar vermelerinin giderek normal bir uygulama haline dönüştüğünü, oysa bunun ciddi sakıncaları olduğunu söyleyerek “hep aynı ilacı atsanız dahi, bir sonraki dönemde artık fayda etmemeye başladığını görürsünüz. Çünkü böceklerin de savunma mekanizmaları aracılığıyla dayanıklılıklarını artırdıklarını gözlemliyoruz. Siz bunun önüne ‘daha fazla ilaç atayım da önleyeyim’ diyerek geçemezsiniz. Zararlılarla mücadelede hangi tarımsal ilaçların, ne zaman, hangi oranda ve nasıl kullanılabileceği konusunda tarım dairesi üreticiye yol göstermelidir. Kaldı ki tek başına kimyasal mücadele de doğru değildir. Bunun yanında doğadaki böcek ve benzeri canlılar kullanılarak da bazı zararlılarla mücadele edilebilir ve edilmelidir de. Tarım dairesi ve ilgili diğer birimler acilen ziraat mühendisleri açısından güçlendirilmelidir” ifadelerini kullandı. Bu konuda söz alan Özersay ise “müşavirlere ödenen yıllık 20 milyon TL konusunda alacağımız tedbirleri anlattık. Buraya yapılan israf ve bu kadar zamandır geçici işçi alınmasına ayrılan, daha doğrusu israf edilen kaynaklar konusunda uzman, nitelikli insanların bu gerekli noktalara adil bir sınav sistemi ile alınması sayın Kahramanoğlu tarafından ortaya konulan bu vizyonun gerçekleştirilmesini mümkün kılacaktır” dedi.

Tarım İlaçları, Antenler ve Gaminiler

HP Sağlık çalışma grubu üyeleri de, bölgede sayısı hızla artan kanser vakaları konusunda vatandaşların genelde baz iztasyonlarının olası etkilerine odaklandıklarını, bunların da belirli bir etkisi olabileceğini ancak tarım ilaçlarıyla kömür yapımı için yakılmakta olan gaminilerin özellikle irdelenmesinin gerekliliğine dikkat çektiler. Kanser hastalığı türleri konusunda da vatandaşlardan bilgi alan HP Sağlık çalışma grubu üyeleri bölgede acilen verilere dayalı bir araştırma yapılmasının önemine işaret ettiler.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 13:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104