banner6

HP: Lefke'nin ilçe olma kararı kağıt üzerinde kalmamalı

banner37

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay “Lefke’nin ilçe olması, çok gecikmiş bir karardır ve ilçe olmanın gerekleri yerine getirilmelidir” dedi.

HP: Lefke'nin ilçe olma kararı kağıt üzerinde kalmamalı
banner151

HP’den verilen bilgiye göre, Lefke’yi ziyaret eden parti yetkilileri, Lefke’nin ilçe olması kararının kâğıt üzerinde kalmaması gerektiğini, asıl önemli olanın ilçe olmanın gereklerinin yerine getirilmesi olduğunu vurguladı ve bu görevin yakın gelecekte Halkın Partisi tarafından yerine getirileceğini iddia etti.

Özersay “Lefke’nin ilçe olması, çok gecikmiş bir karardır ve ilçe olmanın gerekleri yerine getirilmelidir. Ancak bu toplumda karşılığı olmayan bu hükümetten bu açıdan bir şey beklemiyoruz. Göreve geldiğimizde Lefke’nin ilçe olmasının lafta kalmaması ve bunun gereklerinin kısa sürede yerine getirilmesi için sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Bu görev bize düşecek ve bunun sözünü şimdiden veriyoruz” diye konuştu.

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, Genel Sekreteri Tolga Atakan ve partinin Güzelyurt-Lefke İlçe Yönetimi Başkanı Naim Pınar ve ilçe yönetimi üyeleri ile partinin diğer yetkililerinden oluşan kalabalık bir heyet bugün Lefke’de farklı kamu kurumlarını, Lefke Belediyesi’ni, Cengiz Topel Hastanesi’ni ve esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi.

“Söz verilip içi doldurulmayan söylemler…”

Bu açıdan bölgeye yeni bir liman yapılmasının, Aplıç kapısının açılmasının, Cengiz Topel Hastanesi’nin kapasitesinin artırılıp ihtiyaçlarının giderilmesinin; “sakin şehir” sıfatı kazanan şehrin planlı turizm yatırımlarına olan ihtiyacına ve CMC atıklarının temizlenmesinin önemine de dikkat çeken Özersay, şöyle konuştu:

“Bizler Lefke’mizin, geçmişte ilçe yapılan ama bugün halen daha ilçe olmanın gerektirdiği hizmetleri alamayan ilçelerimiz gibi aldatılmasını istemiyoruz, başka bölgelerde sırf popülizm olsun diye söz verilip de içi doldurulmayan ilçe söylemlerini tüm yurttaşlarımız geçmişte görüp yaşamıştır. Biz Lefke’ye bunu yaşatmayacağız ve ilçe olmasının gereklerini göreve geldiğimizde yerine getireceğiz.”

Bölgede bulunan ve uluslararası tanınmışlığı olan limanının, bir çözüm olsun yahut olmasın bölgenin kalbi olmaya aday olduğunu, Lefke-Gemikonağı sahil şeridinin bölge için çok önemi bir avantaj olduğunu, bölgedeki ilkokullar, ortaokullar, mesleki teknik okul ve liselerin varlığının çok önemli olduğunu belirten Özersay, ülkenin sebze ve meyve üretiminin yüzde 30’undan fazlasının Lefke bölgesinde üretildiğinin görüldüğünü de kaydetti.

Lefke’nin tarihsel konumu ve idari geçmişi dikkate aldığında ilçe olmayı hak ettiği gerçeğinin bulunduğunu kaydeden Özersay, ülkeyi uzun yıllar talan eden, Lefke bölgesini kaderine terk eden hükümetlere zerre güven olmadığının altını çizdi ve Halkın Partisi olarak ilçe olmanın gereklerini bölge insanıyla omuz omuza yerine getirecekleri sözünü verdi.

Özersay şunları kaydetti:

“Halkın Partisi, bir an önce ilçe olmanın gereği olan ve Lefke’de yapısal olarak büyük kısmı zaten var olan, devlet kurumlarının işler hale getirilmesi, Cengiz Topel Hastanesi’nin hak ettiği 2. basamak seviyesine çıkartılıp geliştirilmesi, Lefke Polis Müdürlüğü’nün bir an önce yeniden yapılandırılması, bölge okullarının alt yapı ihtiyaçlarının tamamlanması, Aplıç Kapısı’nın açılması, Lefke-Güzelyurt çift şerit anayolunun tamamlanması, CMC atıklarının derhal temizlenmesi için mevcut şirketin bugüne kadar ne yaptığının denetlenmesi, gençlerin istihdamı için yatırımların önünün açılması, Lefke’nin sakin şehir yapısının korunması, bölge master planın hazırlanması, bölgenin özelliğine uygun turizm yatırımlarının teşvik edilmesi, bölge esnafına ve üreticisine özel vergi muafiyetlerinin düzenlenmesi, sosyal konut projeleriyle gençlerin bölgeden göçlerinin önlenmesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ile bölge insanının bütünleşmesinin sağlanması için çalışacaktır.

Halkın Partisi’nin gelmiş geçmiş hükümetlerin mevcut siyaset anlayışıyla yıllar içinde yarattıkları sorunlar zincirini çözeceklerine ve Lefke’nin kâğıt üzerinde değil, gerçek manada ilçe olması için çalışacaklarına dair en ufak bir inancı yoktur.

Hep birlikte Lefke’nin geleceğini popülizmden uzak, gerçekçi ve uygulanabilir projelerle planlayacağız. Lefke’mizin bugüne değin yaşadığı/yaşatılan kötü günleri geride bırakacağını ümit ediyoruz. Lefke’nin gerçekten ilçe olması, bunun kâğıt üzerinde kalmaması ve hak ettiği tarihsel konumunu yeniden yakalaması için çalışmaya üretmeye devam edeceğiz.”

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 16:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110