HP ödenekleriyle ilgili karar süresiz ertelendi

banner37

Hayat Pahalılığı ödemelerinin durdurulmasının yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle 6 sendikanın YİM’e yaptığı ara emri başvurusu dün görüşüldü, taraflar argümanlarını ortaya koydu

HP ödenekleriyle ilgili karar süresiz ertelendi
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

“İVEDİLİK İLKESİ İHLAL EDİLDİ”… Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli, devletin bütçesinde ön görülemez derecede bir açığın oluştuğunu, HP ödeneklerinin 140 milyon TL civarında olduğunu ve bunun Koronavirüs ile mücadelede kullanılacağını vurguladı. Avukatı Öncel Polili, ivedilik ilkesinin ihlal edildiğini savunarak, Koronavirüs sürecinin 1 yıldır yaşanmakta olduğunu ancak salgının yaratacağı ekonomik sarsıntı için hiçbir yasanın hayata geçirilmediğini söyledi. Savcı İlter Koyuncoğlu ise HP ödeneklerinin durdurulmasının Anayasaya aykırı olmadığını, kamusal amaçla kullanılacağını, ayrıca ivedilik ilkesinin ihlal edilmediğini ifade etti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ), Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN), Gelir ve Vergi Dairesi Çalışanları Sendikası (VERGİ-SEN) ve Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın (KTHES), Hayat Pahalılığı (HP) ödeneğinin durdurulmasının Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) yaptığı “ara emri” başvurusu görüşüldü.

Dünkü celsede, KKTC Başsavcılığı adına İlter Koyuncuoğlu, davacı avukatı olarak Öncel Polili hazır bulunurken; başvuru sahibi sendikaların temsilcileri de duruşmayı izledi.

Savcı İlter Koyuncuoğlu, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli’yi tanık olarak dinletti; Koyuncuoğlu’nun hitabından ardından davacı tarafın avukatı Öncel Polili de hitapta bulundu. Dava, karar için süresiz olarak tehir edildi.

Çoli: Covid-19 masrafları karşılanacak

Mahkemede tanık olarak şahadet veren Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli, Koronavirüs süreciyle birlikte gelirlerle giderler arasında büyük bir farkın oluştuğunu belirterek, bütçede büyük bir açığın meydana geldiğini kaydetti.

Çoli, her yıl bütçede gelir ve giderler arasındaki farktan oluşan belli bir açığın yaşandığını ancak 2021 yılı için böylesi bir açığın öngörülemediğini dile getirerek, 2021 yılında Covid- 19 kapsamında yaşanan açığın ön görülen açığın beşte biri olduğunu ifade etti.

Devletin en yüksek giderinin karantina otellerine yapılan masraflardan kaynaklandığına işaret eden Çoli, HP ödeneklerinin bütçe açığını kapatabilmek adına durdurulmadığını anlattı.

Çoli, 4 aylık HP ödeneğinin 140 milyon TL olduğuna dikkat çekerek, bu ödenekle Covid-19’la mücadele kapsamında karantina otelleri, destekler gibi ödemelerin yapılacağını bildirdi.

Çoli, Koronavirüs süreci nedeniyle devletin gelirlerinde bir düşüş olduğunu belirterek, aynı zamanda yaklaşık 500 milyon TL civarında borçlandığını açıkladı.

Polili: İvedilik ilkesi ihlal edildi

banner134
Tanık Cengiz Çoli’nin şahadetinin ardından söz hakkı alan Avukat Öncel Polili, Koronavirüs sürecinin ülkemizde resmî olarak 13 Mart 2020 tarihinde başladığını belirterek, daha sonraki süreçte ülkenin kapanma noktasına geldiğini kaydetti.

Polili, böylesi bir süreçte ekonomik olarak daralma yaşanacağının öngörülebilir olduğunu savunarak, bu konuda hayata geçirilmiş çalışmaların bulunmadığını dile getirdi.

Polili, bu davanın sadece hayat pahalılığı maaşları için olmadığını dile getirerek, aynı zamanda parlamenter demokrasinin korunmasıyla ilgili bir dava olduğunu söyledi.

İvedilik ilkesinin ihlal edildiğini savunan Polili, Meclis’in 2021 yılında birçok yasayı hayata geçirdiğini ancak 1 yıldan bu yana Covid- 19’a karşı önlem alabilmek için ivedilikle (aceleyle) bir yasa çıkarmadığını, böylece kamu görevlilerinin Hayat Pahalılığı ödeneğine el konulduğunu söyledi.

Polili, Bakanlar Kurulu’nun yasa hükmündeki bu kararnameyi çıkarmasıyla Meclis’i yani yasama gücünü görmezden geldiğini savunarak, öte yandan tanığın Hayat Pahalılığı ödeneğindeki 140 milyon TL’nin 100 milyonuyla nerelere yatırım yapılacağını net bir şekilde açıklamadığını söyledi.

Tanığın devletin diğer giderlerinin neler olduğunu da anlatmadığını belirten Polili, hangi giderlerin önlenmesiyle Hayat Pahalılığı ödeneğinin korunabileceği noktasında ortada bir bilinmezliğin olduğunu kaydetti.

Polili, devletin birçok alanda KDV’leri düşürerek gelirlerini de düşürdüğünü ancak öte yandan gelirler düştüğü için Hayat Pahalılığı ödeneğinin durdurulduğunu vurguladı.

Koyuncuoğlu: Kamu menfaati düşünüldü

Savcı İlter Koyuncuoğlu da, Hayat Pahalılığı ödeneğini durduran kararnamenin Anayasa’ya aykırı olmadığını belirterek, Koronavirüs sürecinde kamu menfaatinin düşünüldüğüne vurgu yaptı.

Hayat Pahalılığı ödeneğiyle Covid-19 ödemelerinin gerçekleştirileceğini dile getiren Koyuncuoğlu, Hayat Pahalılığı ödeneğinin normal şartlarda temmuz ayının sonunda ödeneceği için mülkiyet hakkı olmadığını savundu.

Hayat Pahalılığı ödeneğinin kamuda durdurulmasının davacılar tarafından eşitliğe aykırı olarak değerlendirildiğini anımsatan Koyuncuoğlu, eşitliğin aynı nitelikte ve statüde olan kişiler arasında geçerli olduğunu anlattı.

Koyuncuoğlu, Meclis’in 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle verimli çalışamadığını dile getirerek, öte yandan hayat pahalılığı ödeneğinin 31 Temmuz’da uygulanacağı için ivediliğin ihlal edilmediğini ifade etti.

Devletin Koronavirüs sürecinde yaklaşık 500 milyon TL civarında borçlandığına işaret eden Koyuncuoğlu, davacıların kişisel yararı düşündüğünü, oysa Hayat Pahalılığı ödeneğiyle kamu menfaatinin sağlanacağını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75