HP öfkesi büyüyor

banner37

Hayatın sürekli pahalılaştığı ülkede zincirleme zamlarageçtiğimiz günlerde akaryakıta yeniden yapılan zam da eklenince tepkiler büyüdü. Hele de Hayat Pahalılığı ödeneğinin mart, nisan, mayıs ve haziran için durdurulacağı dikkate alındığında sendikaların öfkesi bir o kadar daha arttı

HP öfkesi büyüyor
banner99

Ceren ÖZBİL
GÖZLER YİM’DEN ÇIKACAK KARARDA…TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı, tüp gaz zammı, arpa fiyatına zam derken, önceki gün akaryakıt fiyatına yeniden zam yapılması ve bunun ardından gelmesi muhtemel zincirleme zamlar, Hayat Pahalılığı (HP) ödeneğinin mart, nisan, mayıs ve haziran için durdurulmasına olan tepkileri çığ gibi büyüttü. Bilindiği üzere hayat pahalılığının yasa gücünde kararname ile 4 aylığına durdurulması, 6 sendika tarafından Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) taşınmıştı. Bu konuyu yargıya taşıyan sendikalar, hem de hayat pahalılığının 4 ay süreyle durdurulmasıyla ilgili yasa tasarısının gönderildiği Cumhuriyet Meclisi Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, YİM’den çıkacak kararı bekliyor

“BU TASARRUF, DAHA FARKLI ŞEKİLDE DE YAPILABİLİR”…Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, Hayat Pahalılığı ödeneğinin durdurulmasının, çalışanları daha da fakirleştirdiğini ve burada hedeflenenin aylık 45 milyon TL tasarruf etmek olduğunu söyledi. Ancak bu tasarrufun, kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alarak, sözleşmeli personel ya da bürokrat atamalarını durdurarak, sağlık ve polis dışındaki ek mesaileri azaltarak da yapılabileceğini kaydeden Muhtaroğlu, “Bu şekilde ayda 45 milyon TL’den fazla tasarruf yapılabilir” dedi

“NEDEN YASA TASARISINA İHTİYAÇ DUYDULAR?”… KTAMS Başkanı Güven Bengihan,  Anayasa Mahkemesi’nin bu konudaki kararını ne zaman açıklayacağını bilemeyeceklerini, kararın süresiz bir tarihe ertelendiğini ifade etti. Ancak kendilerine ulaşan duyumun bu kararın en kısa sürede açıklanacağı yönünde olduğunu belirten Bengihan, “Yasa gücünde kararname ile hayat pahalılığının 4 aylık durdurulabilmesini yapabilecekler mi o da ayrı bir tartışma konusudur. Eğer yasa gücünde kararname ile bunu yapabilecek olsalardı, bunu yasa tasarısı şeklinde meclise göndermezlerdi” şeklinde konuştu

Pandeminin olumsuz etkilediği devlet bütçesini denkleştirmek için peş peşe yapılan zamlar, bardağı taşırdı. Zamların başını alıp gittiği, TL’nin döviz karşısında sürekli eriyip alım gücünün yerle bir olduğu ülkemizde, 4 aylık Hayat Pahalılığı (HP) ödeneğinin durdurulması girişimleri, tepkileri çığ gibi büyüttü.

Ülkede geçtiğimiz günlerde akaryakıta yeniden yapılan zamla birlikte, hayat pahalılığının mart, nisan mayıs ve haziran için durdurulmasına olan tepkiler daha da arttı.

Bilindiği üzere Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ), Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN), Gelir ve Vergi Dairesi Çalışanları Sendikası (VERGİ-SEN) ve Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES), Hayat Pahalılığı (HP) ödeneğinin yasa gücünde kararname ile durdurulmasını, Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) taşımıştı.Mahkeme de bu konudaki kararını süresiz ertelemişti.

Tepkiler üzerine HP’yi 4 aylığına durdurma kararını yasa ile hayata geçirmeye çalışan hükümet, hazırladığı yasa tasarısını Cumhuriyet Meclisi’ne sunulmuş ve mecliste yaşanan çok ciddi tartışmalar üzerine komiteye geri çekmişti.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan, söz konusu tasarının yer aldığı Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi üyesi CTP Milletvekili Salahi Şahiner tasarının durumu,Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, HP’nin durdurulmasının topluma etkisi ve KTAMS Başkanı Güven Bengihan da bu konuda verdikleri mücadele hakkında bilgi verdi.

Şahiner: Komitede görüşülmeye başlanmadı

Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi üyesi CTP Milletvekili Salahi Şahiner, söz konusu tasarının komitede ele alınmadığını ve bu tasarıyı bekletme kararı aldıklarını açıkladı.

Muhtaroğlu: Satın alma gücünü etkiler

DPÖ eski müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, Hayat Pahalılığı’nın mayıs ayına kadar açıklandığını, bu yıl içindeki 5 aylık HP toplamının 5.52 olduğunu ifade etti.

Muhtaroğlu, şöyle konuştu:

“Ocak ve şubat aylarındaki hayat pahalılığı ödenecek. Mart, nisan, mayıs ve haziran aylarındaki hayat pahalılığı ise durdurulacak. Yani hiç ödenmeyecek.

Şu ana kadar ödenmeyeceği söylenen bu 3 ayda yaklaşık yüzde 5’lik bir hayat pahalılığı oluşmuştur.

Eğer haziran ayı da gelince onun da yüzde 1-1.5 olduğunu varsayarsak, yüzde 6,6.5’lik bir hayat pahalılığı kamu çalışanlarına, kamu emeklilerine ve sosyal sigorta emeklilerine yansıtılmamış olacak.

Bu yüksek bir orandır.

Üstelik ülkenin bu kadar pahalılaştığı, dövizin neredeyse bir senede yüzde 50 oranında artış gösterdiği bir ekonomide bunun olması, özellikle dar gelirlilerin, emeklilerin satın alma gücünü düşürecektir”.

“2011’de de durduruldu”

Hayat Pahalılığı’nın 2011 yılında İrsen Küçük hükümeti döneminde de durdurulduğunu hatırlatan Muhtaroğlu, o dönemde de bir yıllık hayat pahalığı ödeneği olan yüzde 14.72’nin hiç ödenmediğini ifade etti. 

Muhtaroğlu, şu anda yapılmak istenenin de buna benzer bir şey olduğunu söyledi.

“Ayda 45 milyon TL’lik

tasarruf daha farklı yollarla da yapılabilir”

Muhtaroğlu, Hayat Pahalılığı ödeneğinin durdurulmasının çalışanları daha da fakirleştireceğinden söz etti ve burada hedeflenenin aylık 45 milyon TL tasarruf etmek olduğunu söyledi.

Ancak bu tasarrufun, kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alarak, sözleşmeli personel ya da bürokrat atamalarını durdurarak, sağlık ve polis dışındaki ek mesaileri azaltarak da yapılabileceğini kaydeden Muhtaroğlu, “Bu şekilde ayda 45 milyon TL’den fazla tasarruf yapılabilir” dedi.

banner134

Bengihan: Yasa gücünde kararname yeterli olsa, yasa tasarısı hazırlanmazdı

KTAMS Başkanı Güven Bengihan,  Anayasa Mahkemesi’nin bu konudaki kararını ne zaman açıklayacağını bilemeyeceklerini söyledi ve kararın süresiz bir tarihe ertelendiğini ifade etti.

Ancak kendilerine ulaşan duyumun bu kararın en kısa sürede açıklanacağı yönünde olduğunu belirten Bengihan, şunları kaydetti:

“Bize verilen bir tarih yok.

Bu konuyla ilgili mecliste bulunan tasarının yasallaşmaması durumunda, yasa gücünde kararname yürürlükte mi bilemiyoruz.

Yani yasa gücünde kararname ile hayat pahalılığının 4 aylık durdurulabilmesini yapabilecekler mi o da ayrı bir tartışma konusudur.

Eğer yasa gücünde kararname ile bunu yapabilecek olsalardı, bunu yasa tasarısı şeklinde meclise göndermezlerdi.

KTAMS olarak biz bu konuda mücadele verdik, eylemimiz yasaklandı, ek mesaiye kalmama şeklinde devam ettik ve sıkıntı yaşattık.

Komitede bu tasarının görüşülmemesi için büyük bir mücadele verdik.

Meclis 1 Temmuz’da kapanıyor.

1 Temmuz’a kadar bunu geçirmeleri çok da mümkün değildir. 

İnancımız odur ki KTAMS olarak bu konuda verdiğimiz mücadele bu tasarıyı geçirmemelerine büyük bir sebep vermiştir”.

“Yasa gücünde kararname ile HP’nin durdurulacağına inanmıyoruz”

Bengihan, beklentilerinin Anayasa Mahkemesi’nin, bu tarz kararların yasa gücünde kararname ile alınamayacağını açıklayan bir karar olduğunu belirtti ve bundan sonra da bu tip yasa gücünde kararnamelerin çıkmasını engellemek olduğunu söyledi.

Sorunun meclisin açık olduğu bir dönemde bu kararın yasa gücünde bir kararname ile alınmaya çalışılması olduğunu kaydeden Bengihan, şöyle devam etti:

“Anayasa Mahkemesi’nin kararını haziran ayı bitmeden açıklayacağına inanıyoruz.

Hükümetin hayat pahalılığını yasa gücünde kararname ile durduramayacağına inanıyoruz.

Hükümet, emekçi düşmanlığına devam ederek, bir taraftan hayatı pahalı yapmaktadır. Buna ek olarak hayat pahalılığını durdurma düşüncesi de emekçi ve halk düşmanlığının büyük bir göstergesidir.

Siz hayatı ucuzlatacağınız yerde hayat pahalılığını durdurma gibi bir tasarı gündeme getiriyorsunuz ancak hayatı da her geçen gün pahalı yapıyorsunuz.

Bu halk düşmanı, emekçi düşmanı bir davranışın ürünüdür.

Sayın Ersan Saner de İrsen Küçük gibi halkından ve emekçilerinden uzak hareket ediyor.

İrsen Küçük, bu davranışlarının ardından sandıktan çıkamamıştı, bence Ersan Saner de aynı durumu yaşayacak”.

“22 milyon TL’lik ek maliyet yaratıldı”

Güven Bengihan, Başbakan’ın bir yandan ekonomik tedbirden söz ederken diğer yandan istihdama devam ettiğini ve istihdam sözü de verdiğini savundu.

Geçici işçi ve sözleşmeli personel olarak istihdam yapılacağı sözleri verildiğini kaydeden Bengihan, “6 aylık hükümet döneminde 43 kişiyi sözleşmeli, 65 kişiyi de müdür, özel kalem müdürü ya da müsteşar olarak atadı. Bunların bütçeye maliyeti yıllık 22 milyon TL’dir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75