HP ve UBP'de Denktaş rahatsızlığı

banner37

DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, hükümet ortaklarından habersiz, bazı devlet arazilerini oğluna ait Rauf Denktaş Üniversitesi’ne kiraladığı yönündeki haberler, tepkiyle karşılandı

HP ve UBP'de Denktaş rahatsızlığı
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, hükümet ortaklarından habersiz, bazı devlet arazilerini oğluna ait Rauf Denktaş Üniversitesi’ne kiraladığı yönündeki haberler, iktidar ortaklarından Halkın Partisi (HP) ve ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) huzursuzluğa neden oldu.

   Serdar Denktaş’ın, 4 partili koalisyon ortaklarından habersiz, devlet imkanlarını kendi oğlunun menfaatleri için kullandığına yönelik iddiaların giderek artması, partilerdeki rahatsızlığın yanı sıra, hükümetin geleceğini de yakından ilgilendirmesi açısından önem arz ediyor.

   Özellikle koalisyon ortaklarından HP’nin bu durumdan ciddi rahatsızlık duyduğu resmi ağızlar tarafından da açıkça dillendiriliyor.

   Siyasi gözlemciler tarafından, HP içerisindeki bu rahatsızlığın, ortaklar arasında güven bunalımına dönüşerek, hükümeti bitirme noktasına kadar getirebileceği yorumları yapılıyor.

   Nitekim HP Genel Sekreteri Yenal Senin, KIBRIS’a yaptığı açıklamada, bu olayın, ‘hükümet bitti, bitiyor’a indirgenmesini doğru bulmadıklarını belirterek, “Biz sadece bu konudaki rahatsızlığımızı dile getirdik. Buradaki asıl mesele, Bakanlar Kurulu’nun onay vermediği bir durumun, hükümet ortaklarından habersiz bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

   UBP Genel Başkanı Ersin Tatar da, Maliye Bakanı Denktaş’ın, Bakanlar Kurulu tarafından daha önce reddedilmesine rağmen bazı kamu arazilerini, yasalara aykırı bir şekilde, oğluna kiraladığını, bu durumun da herkesi rahatsız ettiğini söyledi.

banner134
Senin: Olay hükümet ‘bitti bitiyor’a indirgenmemeli

   HP Genel Sekreteri Yenal Senin, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bazı kamu arazilerini özel bir üniversiteye kiralamasının ‘hükümet bitti, bitiyor’a indirgenmesini doğru bulmadıklarını belirtti.

   “Biz sadece bu konudaki rahatsızlığımızı dile getirdik” diyen Senin, “Bu konudaki asıl mesele, Bakanlar Kurulu’nun daha önce onay vermediği bir durumun, hükümet ortaklarından habersiz bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

   Yaşanan bu durumun parti içinde rahatsızlıklar yarattığını ifade eden Senin, “Hükümet ortağımız bile olsa, biz, her zaman yanlışları dile getirmek zorundayız. Bu nedenle de başka kiralama var mı diye detaylı bir araştırma teklifinde bulunduk. Araştırmanın sonucuna göre eğer tasvip etmediğimiz daha başka olaylar varsa, bunu deklare edemeyiz. Bu sıkıntı yaratır” şeklinde konuştu.

Tatar: Hükümet birbirine olan güveni yitirmiştir

   UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın daha önce Bakanlar Kurulu tarafından reddedilmesine rağmen Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi aracılığıyla kendi oğluna, yasalara aykırı bir şekilde, kamu arazisi kiraladığına işaret ederek, bu durumun herkesi rahatsız ettiğini söyledi.

   Serdar Denktaş’ın hangi arazileri verdiğiyle ilgili liste verilmesi için yazı yazıldığını ifade eden Tatar, “Artık hükümet birbirine olan güvenini yitirmiştir” ifadesini kullandı.

   Hükümetin işinin artık çok zor olduğunu belirten Tatar, şunları kaydetti:

   “Ekonomik protokol halen imzalanmadı. Tarımda ‘Doğrudan Gelir Desteği’ halen açıklanmadı. Taşımacılık sektöründeki sıkıntı herkesin malumu… Maaşlar ise borçlanarak zar zor ödeniyor. Maaşların ödenebilmesi için tekrardan zam yapacakları aşikardır. Bu saatten sonra, hele ki bu konu mecliste konuşulduktan sonra, hükümet ortaklarının artık yan yana olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü bu iş, birbirine güvensizlik içinde olamaz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75