HP’de “UBP” krizi

banner37

UBP ile koalisyona “evet” diyen HP’de işler karıştı. HP’nin, UBP ile koalisyon görüşmelerini ele alıp onayladığı önceki geceki parti meclisi toplantısının ardından partiden istifalar başladı

HP’de “UBP” krizi
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

   Halkın Partisi’nin (HP), Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile hükümet kurma kararı almasının ardından HP’de istifalar başladı.

   HP’nin Lefkoşa Belediye Meclis Üyesi Umut Öksüz ile parti meclisi üyesi Melih Özhakkı, partilerine istifalarını sundu.

   HP’nin UBP ile hükümet kurmasına olan tepkiler sadece istifalarla sınırlı kalmadı. Bazı parti üyeleri de sosyal medyada yazdıkları yazılarla tepkilerini dile getirdi. HP’den dün itibariyle başlayan istifaların devam edeceği konuşuluyor.

   Halkın Partisi’nin önceki gece gerçekleştirdiği parti meclisi toplantısından UBP-HP koalisyonu için 40 üye “evet”, 20 üye ise “hayır” demişti.

banner134
   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan HP Genel Sekreteri Yenal Senin, istifalar hakkında bilgi verdi ve iki üyenin HP’den istifa ettiğini doğruladı.

Senin: Toplamda iki istifa var

   HP Genel Sekreteri Yenal Senin, partiden toplamda iki kişinin istifa ettiğini söyledi ve istifa eden bu kişilerle istişare halinde olduklarını açıkladı.

   İstifa edenlerden birinin Lefkoşa Belediye Meclis Üyesi Umut Öksüz, diğerinin ise parti meclisi üyesi Melih Özhakkı olduğunu kaydeden Senin, bu kişiler istifa ederken, partiye dıştan destek vereceklerini belirttiklerini söyledi.

“Çıkan sonuca saygı duyuyoruz”

   Senin, kendileri için önemli olanın parti içindeki demokrasi olduğunu ifade etti ve çıkan sonuca saygı duyduklarını kaydetti.

   Yenal Senin, “İstifa eden üyelerle de istişarelerimiz sürüyor” dedi.

Öksüz: HP, umut ettiği ideallerden uzaklaştı

   HP’den Lefkoşa Belediye Meclis Üyesi Umut Öksüz HP’den istifasını sosyal medya hesabından duyurdu. Öksüz’ün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

   “İdeallerine sahip, aktif bir Kıbrıs genci olarak üyesi olduğum Halkın Partisi'nin her geçen gün başlangıçta umut ettiği ideallerinden uzaklaştığını üzülerek gördüğümden dolayı, yakın çevrem ve ailem ile birlikte almış olduğum karar doğrultusunda, Halkın Partisi'ndeki aktif siyasi hayatımı sonlandırdığımı bildirmek isterim.

   Böylece 2018 yerel seçimlerinde başkent Lefkoşa seçmeni tarafından takdir edilen Lefkoşa Türk Belediyesi Belediye Meclis Üyeliğimi, bugün itibari ile bağımsız olarak sürdüreceğimi belirtmek isterim.

   Bugüne kadar bana destek veren büyüklerim, arkadaşlarım, ailem, yakın çevrem ve dostlarıma sonsuz teşekkür ederim”.

Özhakkı: UBP ile koalisyona onay vermeyeceğimi söylemiştim

   HP parti meclisi üyesi Melih Özhakkı da HP’den istifasını sosyal medya hesabından duyurdu. Özhakkı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

   “Sevgili dostlar... Ben Halkın Partisi’ne katılırken, katılma sebeplerimin neler olduğunu defalarca dile getirdim...

   Ne dedim?  Şeffaf, sorgulayıcı, yanlışın karşısında, yasa dışılıklara izin vermeyen, yolsuzluklarla sonuna kadar mücadele eden bir parti olduğuna inandığım ve içerisindeki insanların geçmişinin tertemiz olup kimseye gebe olmadığına inandığım için…

   Gelinen noktada geçmiş 4’lü koalisyona hiç girilmemesinin ve son bir kaç aydır da bitmesi gerektiğini defalarca partim içerisinde dile getirdim… Ve sonuç olarak geç de olsa hükümetten çekilmeye ben de onay verdim hiç tereddütsüz… Ancak bunun UBP gibi ülkenin sistemsiz ve çarpık düzeninin baş mimarı bir parti ile kesinlikle bir koalisyona onay vermeyeceğimi de parti içerisinde herkese söyledim…

   HP diğer düzen partilerinden kopan sistemin bu partilerin mentalite ve misyonları ile düzelemeyeceğini savunan ve inanan arkadaşlardan oluşmuş bir partidir ve bu siyasi parti, başından beridir geçmiş düzen partilerinin yanlışlıklarını eleştiren ve tespit edilen yolsuzluklarının yargıya intikal etmesi için elinden geleni yapmış ve hala yapmakta olan bir siyasi oluşumdur.

   Ancak bence Halkın Partisi kuruluş amaçlarına, ilkelerine, hedeflerine kesinlikle ters düşen bir karar alarak, ülkenin bu günleri görüp dibe çökmesinde büyük oranda mesuliyet taşıyan ve “sistemsizlik sistemdir” in mimarı olan UBP ile yapılan oylamada, çoğunluk oyları ile bir koalisyona girme kararı almıştır bu gece...

   Bu siyasettir, her şey olabilir, ancak ben kesinlikle zerre kadar inanıp güvenmediğimden dolayı böyle bir ortaklığın içerisinde görev almama kararı aldım…

   Partideki tüm görevlerimden çekilmeye karar verdim... Bu, benim, oluşturulacak hükümet protokolüne karşı tarafın yıllardır uymadığı gibi yine uymayacağına olan inancımdan dolayıdır ve şahsi tercihimdir… Kimseyi eleştirmiyorum, herkesin kararına da saygım sonsuzdur... Sadece doğru olmadığına inandığım için böyle bir oluşumda faal olarak olmamayı tercih ediyorum...

   Ama Halkın Partisi’ni bu günlerde ve bu kadar kritik ve hassas kararları almasını bir şekilde sağlayan yüzde 17’lik kesim, biraz daha cesaretli davranıp bu partiyi çok daha güçlü bir şekilde iktidara getirseydi, her şey bugün başka olurdu diye düşünüyorum…

   Partime gelince; Sn başkanımız Kudret bey değeri ölçülemeyecek eşsiz bir insandır... Bakanlarımız, milletvekillerimiz, keza hepsi, birbirinden değerli bireylerdir... Partiye gönül veren her birey gerçekten değerli ve inanarak katılmış arkadaşlardır ve hiç kimsenin zerre kadar art niyet taşımadığına adım gibi eminim...   

   İnansaydım çok uzun zaman önce giderdim... Herkes iyi niyetli bir şekilde çaba sarf etti bugüne dek...

Her zaman arkalarında olacağım ve doğru işlere destek vereceğim...

   Hiç hayırlı olacağına inanmasam da yeni hükümetin memlekete hayırlı uğurlu olmasını diler başarılar dilerim...

   İnşallah UBP, düşüncelerimin tam tersine icraatlara destek verip önceki dönemlerde yaptıkları gibi yandaşa onucuk, bunucuk, ona iş verme, buna ihale verme işlerini bırakıp, tam bir istişare içerisinde halk için bir şeyler yapmaya soyunur ve beni yanıltır da ben de aldığım bu karardan dolayı utanırım... Ama hiç sanmıyorum.

Herkese saygılar ve iyi geceler dilerim”.

Mesutoğlu: Parti, halka açıklama yapmalı

   Halkın Partisi üyesi Serkan Mesutoğlu ise partisinden istifa etmedi ancak HP’nin UBP ile hükümet kurmasına tepki gösterdi. Mesutoğlu, UBP -HP hükümetine karşı olan tepkisini sosyal medya hesabından yazdığı şu sözlerle gösterdi:

   “Halkın Partisi’nin bir üyesi olarak UBP ile koalisyon hükümeti kurulması yönünde alınan parti meclisi kararını savunulabilir bir karar olarak görmediğimi ifade etmek isterim.

   7 Ocak 2018 seçiminde ortaya koalisyonu zorunlu kılan bir tablo çıkmıştır. Halkın Partisi, koalisyonu zorunlu kılan bu tablo karşısında CTP, DP ve TDP ile bir ortaklığa evet demiştir.

   7 Ocak seçimleri sonrası ortaklığın UBP ile olmaması şaşırtıcı değildi.

   Zira, 7 Ocak 2018 seçimi öncesinde “UBP’nin hükümetten gideceği ve koalisyonla dahi hükümete gelemeyeceği”ni ifade eden bizdik, Halkın Partisi’ydi. Bir diğer deyişle, koalisyon olasılığı hakkında görüş beyan edilirken dahi UBP bu olasılığın dışında bırakılmıştı.

   Halkın Partisi olarak seçmenden oy talep ederken, seçmenin iradesine başvururken, seçim sonrası için pozisyonumuzu bu şekilde belirtmiştik. Bunu bir taahhüt ve seçmenden alınan oyun meşruiyet temellerinden biri olarak kabul ederim.

   Geldiğimiz aşamada UBP ile koalisyon düşüncesine hayır dememin, diğer birçok sebep yanında, en başta gelen sebebi bu tablodur. Çünkü Halkın Partisi’nin kurulduğu günden bu yana ifade ettiği “yeni siyaset anlayışı” içerisinde tutarlılık özelliğinin son derece önemli bir unsur olması gerektiğini düşünürüm.

   Tutarlılık, toplumsal dönüşüm hedefi içerisinde içkin bir tavır olmalıdır. Söz konusu kararı, söylem – eylem bütünselliğine zarar veren, “yeni siyaset anlayışı” ile uyumlu olmayan, partinin ortaya koyduğu toplumsal dönüşüm iddiasını akamete uğratma tehdidi yaratan bir karar olarak nitelendiririm.

   Düşünceler değişebilir, koşullar, düşüncelerin değişmesine neden olabilir. Toplumsal menfaat gibi daha kapsayıcı menfaatler öne sürülerek daha önce beyan edilen bir görüşle örtüşmeyen davranışlar içerisine girildiğini tarih bize birçok defa göstermiştir.

   Madem ki hal böyle olmuştur, yani UBP ile koalisyon kurulması yönünde bir karar çıkmıştır, o zaman üyesi olduğum partimin, Halkın Partisi’nin, iradesine başvurduğu halka, içerisinde özeleştiri barındıran bir izahat yapmakla yükümlü olduğunu düşünüyorum.

   Parti içerisinde yukarıda ifade ettiğim anlayış çerçevesinde mücadele vermeye ve mücadele verilmesi için çaba göstermeye devam edeceğim”.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurcan Gülcan
Nurcan Gülcan - 2 yıl Önce

Analar ne ise, genellikle danalar da, aynısı oluyor

SIRADAKİ HABER

banner75