banner6

Hrisostomos'tan Anastasiadis'e 'nasihat'

banner37

Kıbrıs Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un, İsviçre öncesinde Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs sorununu görüşüp, “nasihat” verdiği bildirildi.

Hrisostomos'tan Anastasiadis'e 'nasihat'
banner151

Fileleftheros’un “Başpiskopos’tan İsviçre Öncesinde Başkana Nasihatler… Başkandan Müzakerelerde Ayak Diremesini İstedi” başlıklı haberine göre, II. Hrisostomos dün sabah Başkanlık Sarayı’nda gerçekleşen görüşme sonrasında “Anastasiadis’in İsviçre’deki Toprak müzakerelerinde ayak diremesi gerektiğini” söyledi.

II. Hrisostomos, görüşlerini büyük bir dikkatle dinlediği Anastasiadis’in aynı şekilde kendisini dinlediğini belirterek, “Bütün konular tamamlanmadı. Oraya (İsviçre)  görüşmeye, karar almaya gidiyorlar” dedi.

Hrisostomos, şunları ekledi:

“Kendisine, ayak diremesini, kendisinin yanında olacağımızı, halkımız ve vatanımız için en iyisini başarmasını istediğimizi söyledim. Burada doğru bir devlet olursa, müdahale hakkına da gerek kalmaz. Doğru bir devletimiz olursa ve iyi gidersek, Türkiye hangi gerekçeyle gelip müdahale edecek?”

Anastasiadis’e, Toprak konusunda ne önerdiği de sorulan II. Hrisostomos “Birçok kez kamuoyu önünde söylediğim için görüşlerimi de biliyor, bildiğini söyledi. Sizin tezlerinizden daha da iyisine ulaşmak istiyoruz dedi. Ancak biliyorsunuz, son karar yalnız bize bağlı değil, diğer tarafa da bağlı. Çünkü isteyecek, ayak direyecek ve bastıracağız.”

Yüzde 25 toprak: “Daha azını vermek elimizden gelse…”

Hrisostomos, yüzde 25 toprak konusunu açıp açmadığı yönündeki soruyu yanıtında, konuyu bizzat Anastasiadis’in açtığını belirterek, “Daha da azını vermek elimizden gelse, evet, ama bize de bağlı değil. Müzakere olacak ve çetin olacak” dedi.  Kendisinin ne tavsiye ettiği sorulduğunda ise “zamanı değil” cevabını verdi.

Aynı gazete, siyasi partilerin kaygı ve endişelerini belirttikleri açıklamalar yayımlayarak, Başkanlık Sarayı’na Kıbrıs sorununda, gerek bu aşamada, gerekse çözüm olması halinde nelere dikkat etmesi gerektiğine dair tavsiyelerde bulunduğunu haber verdi.

“Anlaşmadan önce güvence altına alınması gerekenler…”

Gazeteye göre, DİKO “Kıbrıs sorununa dair herhangi bir antlaşma ortaya konulmasından önce Türk askerinin çekilmesi, bir miktar TC kökenlinin geri gönderilmesi ve çözümle birlikte iade edileceğinde uzlaşılacak toprakların iadesinin güvence altına alınması gerektiğini” savundu.

Anastasasiadis’ten, olası bir anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili çok önemli konuların ne zaman görüşüleceğini de öğrenmek istediğini açıkladı.

“Dileriz bu sefer baskılara direnir, sözde dostlarına herhangi bir söz vermez”

Vatandaşlar İttifakı, Anastasiadis’in bu sefer baskılara direnmesi, sözde dostlarına herhangi bir söz vermemesi ve özellikle tam hazırlıklı gitmesi dileğini açıkladı.  Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un açıklamasını işaret ederek, “Bu açıklamalar, Rusya’nın, Kıbrıs halkının çıkarlarını savunan gerçek dost ülke olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda İsviçre’deki entrikaları ve kurulmakta olan baskı sahnesini de açıkça ortaya koyuyor” iddiasında bulundu.

“İleri götürülmekte olan çözümü altın tozuyla kaplıyor”

Dayanışma Hareketi ise Anastasiadis’i, “halkı yanıltacak argümanlar kullanarak, ileri götürülmekte olan çözümü altın tozuyla kaplama çabasına devam etmekle” suçladı ve “Çözümle ekonomik kalkınma ayrı bütçelerden mi gelecek yoksa 3 hükümet, 4 meclis ve 3 merkez bankasıyla mı?” sorusunu yöneltti.

“Halk uyumamalı, çünkü liderliği yeni tavizler vermekte kararlı görünüyor”

Ekologlar Hareketi Vatandaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada “Kıbrıs sorununda yılsonuna kadar anlaşmaya varılması adına yeni tavizlerle karşı karşıya olunduğu” görüşünü ortaya koydu ve “halk uyanmalıdır çünkü liderliği, yeni tavizler vermekte kararlı görünüyor” dedi. Perdikis Anastasiadis’i Güzelyurt’un Kıbrıs Rum idaresi altına iade edilmesine çalışıp çalışmadığını söylemeye çağırdı.

“Omorfo meselesiyle uğraşanlar Girne’nin iade edilmemesini kabul ediyor mu?”

ELAM, Anastasiadis’in olası bir çözüm ile ekonomik kalkınma geleceği açıklamasına atıf yaparak, bunun, “iki bölgeli iki toplumlu federasyon hapını yaldızlama çabası olduğu” görüşünü ortaya koydu. 

Kıbrıs Rum halkına yeni bir borç dayatmaya hazır olmakla suçladığı IMF ve Avrupa Komisyon’un bu yönde açıklama yapma fırsatını kaçırmadığına da dikkat çeken ELAM “Omorfo (Güzelyurt) meselesiyle uğraşanlar federasyon çözümüyle Girne’nin iade edilmemesini kabul ediyor mu?” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 13:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110