banner6

'Hrisostomos'tan mı imam isteyeyim?'

banner37

Limasol’daki Kıbrıslı Türklerin “muhtarı” gibi görülen Ayhan Mehmet, Köprülüzade Hacı İbrahim Ağa Camii’ndeki imam sıkıntısının bir türlü çözülemediğini belirterek “Hrisostomos’tan mı imam isteyeyim?” dedi.

'Hrisostomos'tan mı imam isteyeyim?'
banner99

Gizem ÖZGEÇ- Serkan SOYALAN

Limasol’da, Kıbrıslı Türklerin simgesi konumunda Köprülüzade Hacı İbrahim Ağa Camii… Ve Limasol’da yaşayan Türklerin sorunlarıyla yakından ilgilenen, bir nevi bölgenin Kıbrıslı Türkler için muhtarlığını yapan Ayhan Mehmet… Mehmet 1989 yılında Limasol’a yerleşmiş… O yıldan bugüne işlerini büyütmüş ve bölgede yaşayan Kıbrıslı Türklerin temsilcisi olmuş. Şimdi Kıbrıslı Rumların da uğrak yeri olan bir restoranın sahibi… Ancak Limasol’da kapısını çaldığımız Mehmet’in de Kuzey Kıbrıs’tan yana bağrı yanık… Aylardır Köprülüzade Hacı İbrahim Ağa Camii’nde görev yapan imamla ilgili taleplerine cevap bekleyen Mehmet isyanını, “Siz KKTC devleti olarak bir hocayı tayin etmekten acizseniz, ne yapayım? Gideyim piskopostan, Hrisostomos’tan mı yardım isteyeyim? Rezil mi olmak istiyorsunuz” diyerek dile getirdi.

SORU: Öncelikle Ayhan Mehmet’i sizden dinleyebilir miyiz?

CEVAP: İsmim Ayhan Mehmet…1989 yılında Limasol’a yerleştim. Esas mesleğim ayakkabıcılıktır.

SORU: Güney Kıbrıs’a yerleştikten sonra ne iş yaptınız?

CEVAP: Bir sene kadar ayakkabı fabrikasında çalıştım, bu zaman zarfında da Kıbrıs hükümetinin Sanayi Odası’na müracaat ettim. Ayakkabıcılıkta uzman olduğumu kendilerine ilettim. Hatta numune olarak ayakkabı da yaptım. Denemesini yapıp gördüler. Rica ettim hükümet yardımcı olsun ve küçük bir fabrika kurayım. Olumlu buldular bu talebimi ve ne makinelere ihtiyacım var, genel olarak kaç paraya mal olacak diye bir rapor hazırladık. O zamanın bakanı ile görüştüm. Daha sonra o dönem Güney Kıbrıs başkanı olan Glafkos Kleridis telefon açtı bana ve Kıbrıs Bankası’nın müdürü ile beni görüştürdü. Ne istediğimi ona da söyledim. Beni Kıbrıs Bankası’nın bir şubesine gönderdi. Fabrikada çalışıp hazırlığımı yaptım ve dükkan olabilecek şekliyle makineler gelince kendi fabrikamı açtım. Kendi işimi yapmaya başladım. Daha sonra aklımdan geçen bu restoranı yaptım. Buraya Kleridis’i de davet ettim. Hemen dükkanın karşısında bulunan Köprülüzade Hacı İbrahim Ağa Camii’nin tamir edilmesini rica ettim. Adam hemen bu cami tamir olsun diye talimat verdi. Caminin anahtarını da bana

verdi. Camiyi halkın kullanımına açtık.

SORU:  Limasol’da şu anda ne kadar Kıbrıslı Türk yaşıyor?

CEVAP: Limasol’da daha önceden 2 bine yakın Kıbrıslı Türk yaşıyordu. Bu rakam şimdi 850 civarındadır.

Ben Kıbrıslı Türklere yardımcı olmaları adına bir grup kurdum, onlar da sağ olsunlar ellerinden gelen yardımı yaptılar. Çoğu Kıbrıslı Türk’e yardımcı olduk. Amerika’dan yardımlar bile geldi; şeker, su, tabak, çanak… Ayırmadan herkese dağıttık. Bu yardımlar senelerce devam etti. Ondan sonra biz de yorgun düştük.

“Kıbrıslı Türkler köprü altlarında yatardı”

SORU: Limasol’a ilk yerleştiğiniz yıllarda nasıldı buraları? Şimdi nasıl?

CEVAP: Burada yaşayanlar o zamanlarda köprünün yanında ağaçların altında yatırlardı. Ben geldikten sonra hükümetle temasa geçtim. Birçoğu ev, yer sahibi oldu. Kıbrıslı Türklere hâlâ bugün yardım ediliyor. Yavaş yavaş düzene girildi. Camide evlenirdik eskiden. Bu evlilik geçersizdi. Belediye evliliğinde Türk’ün evlenmesi yasaktı. Onu da çözdük. Şimdi AB kanunlarına göre yasa geçti ve kanuni evlenme de yapabildik. Biz burada yaşayanların oy kullanma hakkımız da yoktu. Bizi kimin yöneteceğini Rumlar seçiyordu. Bize bu hakkı da verdiler. Oy kullanabiliyoruz. İstersek başkan da, vekil de olabiliriz. Aday olma hakkımız da var.

“Çocuklar artık sağda solda değil”

SORU: Eğitimde durum nasıl?

CEVAP: Okullardaki eğitim şu anda eskiye göre daha iyi. Eskiden çocuklar okula gitmezlerdi. Çocuklar sokakta, sağda solda dolanırdı. Çocuğunu okula göndermek zorundasın. Hükümet, Rum okulunda Kıbrıslı Türkler için bir oda ayırdı. Ve iki üç tane de öğretmen var. İki öğretmen gider gelir, biri burada kalır. Çocukları toparladık. Artık sağda, solda sokakta değiller.

“Bir hocayı tayin etmekten aciz misiniz?”

SORU: Kuzey Kıbrıs’taki siyasilerden talepleriniz var mı? Ya da şu anda yaşadığınız bir sorun?

CEVAP: En büyük sıkıntımız olan Köprülüzade Hacı İbrahim Ağa Camii’yle ilgilidir. Önce bin bir zorlukla camiyi tamir ettirdik, sonra hoca yok… Evkaf’a telefon ettik. O zaman yollar kapalıydı, buraya bir hoca göndermelerini istedik. Bu cami her ne kadar biri gelse de gelmese de Limasol’daki Kıbrıslı Türklerin bir sembolüdür. Günün birinde aylar sonunda buraya Serdar Denktaş geldi. Durumu ona izah ettim. “Halledeceğim” dedi. Söz verdiği gibi, bir ay içerisinde buraya Ali Gürboy diye bir hoca gönderildi. Her cuma, senelerce gitti geldi. Ancak daha sonra rahatsızlanarak yaşamını yitirdi. Tekrar bir müracaatta bulunduk. Talip Atalay geldi, oturdum ona da izah ettim. Daha sonra Fuat Tosun diye bir hoca tayin edildi. Çok iyi bir adam. Kendi arabasıyla gidip geliyor. Ancak halen resmen tayin edilmedi. Hâlâ bekliyoruz… Ben bu saatten sonra olacağına da inanmıyorum. Hoca da artık gelmek istemiyor. Ramazan ayı için onu ikna ettik. Benim anlayamadığım şey; siz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bir hocayı tayin etmekten aciz misiniz? Eğer bu kadar acizseniz ben Evkaf’ı da tanımıyorum.  Napayım? Gideyim Başpiskopos Hrisostomos’tan mı yardım isteyim? O mu bana yardımcı olsun? Kim rezil olacak? Ben mi olayım? KKTC rezil olsun. Ayıp değil mi bize? Biz buranın onarımını yapıyoruz. Kırık tuvaletleri tamir ettik. Karşı tarafa yeni tuvalet yaptırıyoruz. Buradaki cami kapanmamalı.”

“Barış grubu kurduk”

SORU: Kıbrıs’ta yine çıkmaza giren çözüm görüşmeleri için neler düşünüyorsunuz? Limasol’da yaşayan bir Türk olarak siz herhalde çözüm olmasını istiyorsunuz…

CEVAP: Akıncı da Anastasiadis de önce güzel başladılar sonra gidişatı bozdular. Ben bu adada elbette çözüm istiyorum. Burada bir barış grubu kurduk. Yavaş yavaş aramıza Kıbrıslı Rumlar da katılıyor. Liderler yapamazsa barışı biz yaparız.

“Rumlarla ilişkilerimiz çok iyi”

SORU: Burada Kıbrıslı Türkleri temsil ediyorsunuz… Peki, Limasol’da yaşayan Kıbrıslı Rum komşularınızla ilişkileriniz nasıl?

CEVAP: bizim burada ilişkilerimiz çok iyi. Dükkanıma gelen Kıbrıslı Rumlarla oturur kahve içer, sohbet ederiz. Bana birçok konuda yardımcı olanlar da oldu. Paylaşım içinde yapıyoruz çoğu şeyi. Hiçbir sorunumuz yok. Güzel bir komşuluk içindeyiz. İlişkiler karşılıklıdır. Daima iyi niyetli olmak da fayda var. Devlet işlerinde de bana yardımcı oluyorlar. Kıbrıslı Türkler için istediğim yardımlarda bana köstek olmuyorlar.

Fotoğraflar: Johan DUCHATEHAU

 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2017, 12:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104