banner6

Hristodulidis Atina yolcusu

banner37

Rum Dışişleri Bakanlığı görevini dün resmen devralan Nikos Hristodulidis’in, önümüzdeki hafta koordinasyon için Atina’ya gideceği belirtildi.

Hristodulidis Atina yolcusu
banner150 banner151 banner143

Alithia gazetesi, haberinde, Hristodulidis’in koordinasyonda bulunmak, aynı zamanda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile birlikte Yunanistan Meclisi Ulusal Savunma ve Dış İlişkiler Komitesini Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgilendirmek için önümüzdeki Salı günü Atina’ya gideceğini yazdı.

Hükümet Sözcüsü Prodromu

Gazeteye göre Rum Hükümetinin yeni sözcüsü Prodromos Prodromu da, dün resmen göreve başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Guterres planı temelinde Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olduğunu ve (Anastasiadis’in) tezinin Crans Montana’dan sonra değişmediğini söyledi.

Kıbrıs Türk tarafıyla herhangi bir görüşme yapılması için bazı koşullar olması gerektiğini de ifade eden Prodromu, enerji planlaması konusunda ise, ileri sürdükleri “yasadışı Türk faaliyetleri ve enerji konularıyla ilgili taleplerin” son bulması gerektiğini iddialarına ekledi.

Haravgi gazetesi ise “Lefkoşa Çıkmazdan Çıkış Yolu Arıyor” başlıklı haberinde, Rum kesiminin Atina ile koordineli olarak, hükümet aşamasında ve AKEL’in inisiyatifiyle, Kıbrıs sorununun içerisine girdiği çıkmazdan çıkış yolu aradığını yazdı.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis’in önümüzdeki hafta Atina’yı ziyaret edeceklerini kaydeden gazete, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu’nun dün Astra’ya yaptığı açıklamalara yer verdi.

Gazeteye göre Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu ele almasının ne derece sonuçlar getirebileceği konusundaki tereddütlerini dile getiren Kiprianu, bir soruya yanıtında ise, Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Akıncı’yla akşam yemeğinde buluşma konusundaki olası inisiyatifinden ise haberi olmadığını ifade etti.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ise açıklamasında, Anastasiadis’in geçtiğimiz gün Mecliste yaptığı konuşmada, uluslararası bir konferansa BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile AB’nin katılmasına atıfta bulunmasının, doğru gidişata yönelik olduğunu söylerken; DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da açıklamasında, Kıbrıs sorununun enerji programıyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 12:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110