banner6

Hristodulidis: Cuma'yı bekleyin

banner37

Kıbrıs Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis, bakanlar kurulu sonrası yaptığı açıklamada, Mont Pelerin’deki görüşmelerle ilgili soru soran gazetecilere “cumayı bekleyin” dedi.

Hristodulidis: Cuma'yı bekleyin
banner151 banner143

Kıbrıs Haber Ajansı’nda (KHA) yer alan habere göre Hristodulidis, Mont Pelerin'de teknokratlar arası görüşmelerin başlamasından önce, Kıbrıs Cumhuriyeti temsilcileri ile, Britanya ve Yunanistan temsilcileri arasında ikili düzeyde görüşmeler yapıldığını açıkladı. Hristodulidis, görüşmelerin amacının, Kıbrısla ilgili Konferansın, siyasi seviyede devamına ve olumlu bir sonuca ulaşılmasına olanak verecek bir çalışma belgesi oluşturulması olduğunu söyledi.

Sözcü, “Gerek müzakereler, gerekse özlü konularda, Yunanistan hükümeti ile tam koordinasyon içindeyiz. Özellikle, garantiler ve güvenlik başlıklarıyla ilgili yapılacak tartışmalar aracılığıyla, belli sorulara verilecek cevaplarla, Kıbrıs ile ilgili Konferansın, siyasi düzeyde devamına ve uzantısı olarak olumlu beklentiler için gerekli koşulları yaratacak bir çalışma belgesi oluşturulmasını umuyoruz. Bekleyip göreceğiz. Tartışmalar cuma günü tamamlanacak, tamamlandıktan sonra bir tavır alacağız” dedi.

Açıklamalar rahatsız ediyor

Türk tarafının açıklamalarıyla oluşan havaya da değinmesi istenilen Sözcü, “Kıbrısla ilgili, sürekli ve arka arkaya, pek çok açıklama yapılıyor... Hemen hemen her gün... Hem Sayın Erdoğan, hem de Sayın Akıncı tarafından.”

“Artık gereken ciddiyetle müzakere masasında bulunuyoruz ve anlayacağınız gibi, sürecin nasıl ilerleyeceği açıklamalara bağlı değildir. Açıklamaların da kesinlikle kendi sembolizmi var, hem yardım edebilirler... hem de diyalog içinde sorunlara neden olabilirler. Bunun dışında, sonucu belirleyecek olan açıklamalar değil. Artık, Türk heyetiyle tartışmak için, karşı karşıya aynı masada bulunuyoruz ve bu tartışmanın sonucu sürecin nasıl ilerleyeceğini belirleyecek” dedi.

“Önemli kararlar siyasi düzeyde alınmalı”

Cuma günü, bu sürecin geleceğinin büyük bir ölçüde belli olup olmayacağıyla ilgili bir soruya Hükümet Sözcüsü, “İlle de böyle bir şey olması gerekmez. Çünkü anlayacağınız gibi, teknokratlar düzeyinde yapılan bir görüşme, sürecin bütününe hakim olamaz”. Tartışmanın önemli olduğunu vurgulayan Sözcü, “Bu, Genel Sekreterin önerisi sonrası oluşturulan bir çalışma grubudur, kendi önemine sahiptir, kendine ait bir rolü var, ama anlayacağınız gibi, önemli kararlar, siyasi düzeyde alınmalıdır” dedi.

Siyasi düzeyde gidip gitmeyeceğimiz, tartışmaların sonucuna mı bağlıdır? sorusuna, Hristodulidis, “Hayır, amaç siyasi düzeyde bir Konferans yapılmasıdır. Yakın olup olmadığımızı belirleyecek olan, sonuçlardır, ama günün sonunda, kararlar siyasi düzeyde alınacaktır. Teknokratlar grubu, ne müzakere sürecinin geleceği, ne de tartışmanın özü konusunda kararlar alabilir. Bunlar siyasi düzeyde olacak”.

Hedefin siyasi düzeyde bir görüşme gerçekleştirilmesi olduğunu ve şu an belli bir takvim olmadığını belirten Sözcü, “sonuçları görmeyi bekliyoruz. Önce sonuçları görelim, ondan sonra ona göre karar vereceğiz” dedi.

Tartışmaların Kıbrıs'ta ne zaman devam edeceği ile ilgili bir diğer soruya Hristodulidis, Cenevre'deki tartışmalar tamamlandıktan sonra, hedefin, diğer başlıkların Kıbrıs'ta tartışılması olduğunu kaydetti.

Hükümet Sözcüsü, hafta sonuna kadar, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in diğer Avrupalı yetkililerle telefon görüşmesi yapacağını, önümüzdeki iki hafta, Avrupa Konseyi toplantında konuşmak için, Strasburg'ta olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanının, orada, Parlamenterler Meclisi ve aynı zamanda Avrupa Konseyi üyeleriyle buluşarak, Kıbrıs konusunda bilgilendirme fırsatına sahip olacağını, daha sonra, Fransa Cumhurbaşkanı, İtalya Başbakanı, Yunanistan Başbakanı, Portekiz ve İspanya Başbakanları, Malta Başbakanı ile birlikte, Portakiz'de Güney üye devletleri zirvesine katılacağını vurguladı. “Böylece, orada AB çerçevesi içinde, ortak ilgi konularını tartışacaklar. Tabi Kıbrıs konusu da ele alınacak konular arasında bulunacak” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 18:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104