banner6

Hristodulidis: Erdoğan'ın önerisi haritada yok

banner37

Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toprak ayarlaması konusunda yaptığı açıklama ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Cenevre'de sunduğu haritanın örtüşmediğini söyledi. Hristodulidis, Akıncı ile Erdoğan'ın bu konuda aynı noktada olmadıklarını belirtti.

Hristodulidis: Erdoğan'ın önerisi haritada yok
banner99

Kıbrıslı Rum sözcü, Erdoğan'ın toprak ayalrlamasıyla ilgili düşüncesini iki ay önce Kıbrıs Türk tarafına ilettiğini, buna rağmen Akıncı'nın sunduğu haritaya yansıtılmadığını ifade etti.

Hristodulidis'in dünkü açıklamasını, güneydeki çözüm karşıtı siyasilerin Erdoğan tarafından yapılan önerinin Akıncı'nın sunduğu haritada yer bulduğunu iddia etmesi nedeniyle yaptığı söyleniyor. KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın ise konyla ilgili açıklama yapıp yapmayacağı bilinmiyor. 

Erdoğan, adadaki liderlerin Cenevre'de karşılıklı harita sunmalarından bir gün sonra yaptığı açıklamada, Erenköy ile Güzelyurt'un birleştirilip Kıbrıs Türk tarafına bırakmaları halinde kapalı ve açık Maraş'ın Kıbrıslı Rumlar'a verilebileceğini ifade etmişti.

Kıbrıs Rum basını, Erdoğan'ın açıklamasının Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve diğer ilgili haraflarda rahatsızlık yarattığını yazdı.

Diğer yandan Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün NTV ve Havadis gazetesine yapmış olduğu “Erdoğan’ın kendisine bunu (bu konuyu) iki ay önce söylediği ancak kendisinin bundan bahsetmediği” ve “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın sunmuş olduğu haritayı bilmediği” şeklindeki açıklamalarına da yer verildi. 

banner134

Haritada Güzelyurt, Karpaz ve Koruçam'ın iadesi yok

Gazete, bazı bilgilere atıfta bulunarak, Kıbrıs Türk tarafının sunduğu haritanın, yüzde 29.2 oranında  olduğunu; Güzelyurt, Karpaz ve Koruçam’ın iade edilecekler arasında yer almadığını ve büyük oranda kıyı şeridini muhafaza ettiğini savundu.

Gazete, aynı haberinin içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Kıbrıs Rum tarafının kabul edilebilir olmayan bir harita sunduğu” şeklindeki açıklamalarına da yer verdi.

Anastasiadis partilerden ateşkes istedi

Bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununda kendisini eleştirenlere yönelik mesajlar gönderdiği belirtildi.

Alithia gazetesi ve diğer gazetelere göre Anastasiadis, “IMH-IN Business Awards” ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, herkesin ateşkesi ve birliği korumasını istedi.

Anastasiadis, müzakerelere ilişkin olarak, kararların ve korunması gereken ilkelere dayalı tezlerin bulunduğundan bahsetti.

Müzakerelerdeki tezlere ilişkin hiç kimsenin endişe duymaması gerektiğini ifade eden Anastasiadis, herkesin ortak arzusu olan “işgalden kurtulmanın”, ülkeyi yeniden birleştirmenin, Kıbrıs Türk vatandaşlarla birlikte barış içinde birlikte yaşama koşullarını oluşturmanın, hep birlikte göğüslenmesi çağrısında bulundu. 

"Halkın bütününün beklentiğlerine yanıt verecek bir çözüm"

Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerden de bahseden Anastasiadis, sadece Kıbrıslı Rumların değil halkın bütününün beklentilerine yanıt verecek bir çözümün sağlanması amacıyla Kıbrıs Rum tarafının kararlılığını ortaya koyarak çaba sarf ettiklerini belirtti.

Anastasiadis, sorumlu kararlar ve inisiyatifler içerisinde 43 yıl sonra, Türkiye ile aynı masada olduklarını ve garantilerin kaldırılması ile “işgal askerinden kurtulmayı” ilk kez ele aldıklarına da dikkati çekti.

Bazı kişilerin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin tehlikede olduğu söylemlerine ilişkin olarak Anastasiadis, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin, “işgal”  haricinde, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili uluslararası organizasyonlara ve diyaloğa katılımdan tehlikeye girmediğini savundu.

Anastasiadis sözlerinin devamında, başkanlık kurumunun, ülkesini, devletini ve bir başka deyişle Kıbrıs Rum toplumunu temsil ettiği zaman  değerinin düşmediğini de belirtti.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca ileriki günlerde yapacağı yurt dışı gezilerinden de bahsetti.

Anastasiadis, AB-Akdeniz ülkeleri buluşması için Portekiz’e, Avrupa Konseyi için Starazburg’a, Avrupa Komisyonu için ise Malta’ya gideceğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104