banner6

Hristodulidis ,Netanyahu ile görüştü…İsraillilerin KKTC’den mal almasını engelleyecekler

banner37

GKRY lideri Nikos Hristodulidis bugün Kudüs’te İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmede, İsraillilerin KKTC’ye gelmeleri ve Kıbrıs Rum mallarına yatırım yapmaları konusunu gündeme getirdi.

Hristodulidis ,Netanyahu ile görüştü…İsraillilerin KKTC’den mal almasını engelleyecekler
banner150

banner150

banner99

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre bu faaliyetlerin durdurulmasına Netanyahu’dan olumlu yanıt geldi.

Görüşme sırasında ayrıca, Güney Kıbrıs’ın, AB-İsrail arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ile ilgili çabalarını somut faaliyetlerle sürdürmesi, yani AB-İsrail Ortaklık Konseyi gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Aynı kaynaklara göre görüşmede, enerji alanında iş birliği konusu da ele alındı. Somut olarak ifade etmek gerekirse, doğal gazın ortaklaşa değerlendirilmesi için bölgede iş birliği konularının yanı sıra Güney Kıbrıs’ta doğal gaz için uygun altyapının oluşturulması konusu ele alındı.

Bununla birlikte Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki “Afrodit” rezervi ile İsrail’in üzerinde hak iddia ettiği komşu “Isai” rezervi ile ilgili olarak Güney Kıbrıs ile İsrail arasında sürmekte olan anlaşmazlık ele alındı. Bu konunun acilen tamamlanması yönünde uzlaşmaya varıldı.

İki taraf ayrıca çifte vergilendirme anlaşmasına ilişkin müzakereleri hızlandırma ve bir an önce tamamlama konusunda anlaştı.

Görüşmede ticaret ve yatırımların güçlendirilmesi ile turizm konuları da ele alındı.

Görüşmelerde ayrıca, Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan üçlü oluşumunun önemi teyit edildi ve sonbaharda Güney Kıbrıs’ta Üçlü Zirve yapılmasına karar verildi.

ABD ile 3+1 oluşumunu teşvik etmek ve üst siyasi düzeyde bir Zirve gerçekleştirme konusunu ele alınıp, bu konuda anlaşmaya varıldı ve bundan sonra atılacak adımlarda uzlaşma sağlandı.

Son olarak İsrail’in, Arap devletleri ve AB ile katıldığı Negev Formuna Güney Kıbrıs’ın aktif olarak nasıl katılabileceği görüşüldü.

İsrail’in dış politikasının önceliği olan Arap devletleriyle ilişkilerinin normalleştirilmesi konusu başta olmak üzere, Ortadoğu ve Körfez bölgesindeki yeni dinamikler ve değişimlerde, Güney Kıbrıs’ın forumda oynayabileceği rol ele alındı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2023, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104