Hukukçuyum ve Bakanlar Kurulu, HP kararını doğru şekilde almadı

banner37

Ombudsman Dizdarlı’nın hükümetin hayat pahalılığıyla ilgili kararının yasal zeminde eksiklikleri bulunduğu ve gözden geçirilmesi gerektiği uyarısına Maliye Bakanı Denktaş, “ekonomistler veya siyasilerden görüş almadınız” diyerek tepki gösterdi. Dizdarlı’dan yanıt gecikmedi:

banner87
Hukukçuyum ve  Bakanlar Kurulu,  HP kararını doğru  şekilde almadı
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, Bakanlar Kurulu’nun hayat pahalılığı ödeneğini üç ay süreyle ertelemesi kararının Anayasa’nın 112’nci maddesinin kamu yararı, eşitlik ve ayrımcılık ilkesi gereği yeniden gözden geçirilmesini istedi, kararının kaldırılması görüşünü ortaya koydu. Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, bu açıklamaya tepki göstererek Dizdarlı’ya yönelik “ekonomist veya siyasi olmadığı” iması yapıp, bu kesimlerden görüş de almadığı eleştirisinde bulundu, ekonomik darboğazı örnek gösterek kesintilerin zaruriyetine işaret etti.

Denktaş’ın bu sözlerine Dizdarlı’dan yanıt gecikmedi. Ekonomist değil, hukukçu olduğunu vurgulayan Dizdarlı, Bakanlar Kurulu’nun hayat pahalılığıyla ilgili kararı alırken anayasanın öngördüğü şekilde yasal olarak atılması gereken adımları atmadığını vurguladı.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, hayat pahalılığı ödeneğinin üç ay süreyle ertelenmesi konusundaki ilgili yasada Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı’nın kamu yararı, eşitlik ve ayrımcılık ilkeleri üzerine ortaya koyduğu görüşü hakkında yazılı açıklamada bulundu.

 

Dizdarlı: Yasal olarak atılması gereken adımlar atılmadı

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bir gazeteye yaptığı “Hayat pahalılığı ödeneğine yönelik kararın ekonomik ya da finansal olmadığını söyledi. Peki bir hukuçu buna nasıl karar verebilir? Ne bir ekonomist ya da finans uzmanına ne de bu kararı alan biz siyasetçilerden görüş istememiştir” dedi.

KIBRIS’a konuşan Ombudsman Emine Dizdarlı da “Ben ekonomist değil, hukukçuyum. Olaya tamamen hukuksal olarak bakıyorum. Hükümetin aldığı söz konusu kararı tartışırken ekonomist olmasına gerek yok. Ben kararın yasal olarak alınabilirliliğini ve alınması durumunda yerine getirilmesi gerekenleri tartışıyorum. Yani ben kararın tamamen yasallığını tartışıyorum” yanıtını verdi.

Dizdarlı, Bakanlar Kurulu’nun ‘hayat pahalılığının ödenmemesi ve üç ay süreyle ertelenmesini’ kapsayan yasa gücünde kararname için oluşması gereken koşulların oluşmadığını, bu nedenle de hükümetin söz konusu kararı doğru şekilde almadığını savundu.

“Bakanlar Kurulu’nun aldığı söz konusu kararın doğru olduğunu düşünsek dahi, bu karar alınırken anayasanın öngördüğü şekilde yasal olarak atılması gereken adımlar atılmadı” diyen Ombudsman Dizdarlı, yasa gücündeki kararnamelerin Resmi Gazete’de yayımlandıktan hemen sonra meclis iç tüzüğü gereğince mecliste öncelikli olarak görüşülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dizdarlı, döviz krizinin etkileri ile bütçede yaşanan sıkıntıları farkında olduğunu, bu nedenle de hükümetin içinde bulunduğu zor durumu kendisinin de gördüğünü ifade ederek ancak görevi gereği olaya hukuksal olarak bakması gerektiğini kaydetti.

 

Denktaş: Karar alınmasaydı belediyeler maaş ödeyemez duruma düşecekti

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, hayat pahalılığı ödeneğinin üç ay süreyle ertelenmesi konusundaki ilgili yasada Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı’nın kamu yararı, eşitlik ve ayrımcılık ilkeleri üzerine ortaya koyduğu görüşüyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Denktaş, hayat pahalılığı ödeneğiyle ilgili kararda kamu yararına bakıldığında, eğer kriz ortamında söz konusu kararı almasalardı, ocak ayı maaşlarına yansıyacak hayat pahalılığından dolayı 28 belediyenin 26’sının maaş ödeyemez duruma düşeceğini ve yine aynı şekilde devlete bağlı diğer kurumların da aynı akıbetle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Denktaş, “Bu da devlet ve ilgili kurumlarda çalışan yaklaşık 5 bin kişinin maaş alamama durumunun ortaya çıkması demektir. Tabi eğer ‘benim maaşımdan kesinti olmasın ve 5 bin aile umurumda değil’ deniliyorsa, o zaman bu konunun kamu yararı içermediği iddia edilebilir” dedi.

Eşitlik ilkesine bakıldığında, hayat pahalılığının bu imkandan faydalanmakta olan tüm kesimlere uygulandığını belirten Denktaş, “Bu uygulamadan ayrı olarak bu uygulama ile birlikte vergi dilimleri düzenlemesi 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek ve brüt maaşlar değişmeksizin alt baremlerde olanların eline geçecek olan net artış üst baremlere göre daha fazla olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“HP uygulaması sadece kamu çalışanları için geçerli”

Denktaş, ülkemizde eşitlikten bahsedebilmek için her şeyden önce tüm kesimlerin HP uygulamasından faydalanabilir olması gerektiğini, ancak bu imkanın sadece kamu çalışanları için geçerli olduğuna dikkat çekerek, “Tüm vatandaşlarımız arasında eşitlik bu konuda var olan bir olgu olmadığına göre, bu ilkenin burada ortaya çıkartılması doğru bir yaklaşım değildir” dedi.

Ayrımcılık ilkesine bakıldığında ise, HP uygulamasının kamu çalışanlarına özgü ayrımcı bir yaklaşım olduğunun altını çizen Denktaş, “Bizim uygulamamız, kamuya bağlı diğer kurum çalışanlarının da maaş alabilmelerini mümkün kılacağı için, ancak var olan bir ayrımcılığın kısıtlanması olarak algılanabilir” ifadesini kullandı.

Denktaş, Ombudsman Dizdarlı’nın ‘Kararname konusu doğrudan ve sıkı sıkıya ekonomi ile bağlantılı olmalı’  ifadesine atıfta bulunarak, “Bir Hukukçu ve eski bir Yargıç olarak çok iyi biliyorsunuz ki Anayasamızın amir hükmüne göre ‘Bütçe Yasa Tasarısı’ en geç 31 Ekim itibarı ile meclise sunulmak durumundadır. Bütçe, var olan yasalar çerçevesinde hazırlanır” dedi.

 

“HP konusunu yasa gücünde kararname yerine yasayla yapsaydık bütçe uygulanamaz olurdu”

Maliye Bakanı Serdar Denktaş şu şekilde devam etti:

“İlgili yasalar HP ödeneklerinin ‘Ocak – Haziran’ ve ‘Temmuz – Aralık’ olmak üzere yılda iki kez uygulanmasını emretmektedir. Yasaların verdiği bu emre uygun bir bütçe hazırlamaya kalkmış olsaydık 2019 bütçesinde öngörülen artışlar çok daha açık ve bu kez uygulanamaz bir bütçe yasası hazırlamanın yanında Genel Bütçeye uygun olarak hazırlanacak diğer kurumlar için de bütçelerini hazırlayamaz ve uygulanamaz kılacaktı.

Bu uygulamayı yasa gücünde kararname yerine yasa ile yapmaya kalksaydık, bütçe sunulmuş, uygulamaya konulmuş ama uygulanamaz bir durumla karşı karşıya kalacak ve maaşlar ödenemez, ilaçlar alınamaz, sosyal yardımlar ödenemez durumda olacaktık. Kısacası ekonomi tam anlamıyla ve bütünüyle bundan zarar görecek ve kaçınılmaz bir resesyon dönemine girmiş olacaktık. Böylesi bir konunun ekonomi ile sıkı sıkıya bağlı olup olmadığı hususunda keşke bir ekonomistin görüşü alınsaydı.”

 

“Ocak 2019 maaşlarını etkileyecek”

Maliye Bakanı Denktaş, Bakanlar Kurulu tarafından alınan söz konusu kararın HP olanağından faydalanmakta olan tüm kesimler için uygulandığını belirterek, söz konusu uygulamanın Ocak 2019 maaşlarını etkileyeceğini ve konunun bütçenin hazırlanabilmesi ile ilgili olduğunu kaydetti.

Söz konusu kararnameyi geçirinceye kadar ilgili tüm sendikalarla görüşüldüğüne vurgu yapan Denktaş, kararın Bakanlar Kurulu’nda defalarca değerlendirildiğini belirtti.

2011 yılında yapılıp uygulanan kararnameyi de incelediklerini söyleyen Denktaş, söz konusu kararı başka bir çıkış yolunun olmadığının kanaatine vardıktan sonra aldıklarını, bu nedenle de alınan kararın ivediliği ve zaruriliğinin tartışılmaz olduğunu dile getirdi.

Denktaş, “Unutulmaması gereken diğer bir önemli husususun da bütçemizin %79.79’unun maaş nitelikli ödemelerden oluştuğu ve her %1’lik kısmının 35 milyon Türk Lirası’na denk geldiğidir. Bu zor koşullarda KKTC ekonomik çarkının dönebilmesi ve maaşlarına HP yansıyan ile yansımayan iki komşu arasındaki eşit olmayan uygulamayı da değerlendirdiğimizde, kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavurduğumuz bu dönemde yapmış olduğunuz bu açıklamanın bizleri üzdüğünü belirtir ve size en içten sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75