Hükümet boşluğu, işleyişi durdurdu

banner37

Yeni sürüş ehliyeti sınavları ve mevcut sürüş ehliyet yenilemeleriyle ilgili hazırlanan 4 tüzük, altyapı hazır olmadığından uygulanamıyor. Bakanlar Kurulu’nun toplanamaması nedeniyle gerekli kararlar üretilemediğinden şoför okulları, 1 aydan fazladır kapalı

Hükümet boşluğu, işleyişi durdurdu
banner90
banner8

PAZARTESİ EYLEM VAR… Ülkemizde, 28 Ağustos’ta yürürlüğe giren tüzüklerin altyapı çalışmaları ile yürürlüğe giriş tarihlerinin aynı paralellikte tamamlanamaması, ehliyet sınavlarına ve ehliyet yenilemelerine ara verilmesine sebep oldu. Yaşanan bu sorun devletin maddi kazancının önünü tıkarken, şoför okullarını ve vatandaşları da mağdur etti. Giderlerinin fazla olduğunu ama 1 aydır kazançları olmadığından yakınan şoför okulları sahipleri, eyleme hazırlanıyor. Şoför okullarının pazartesi günü eylem yapacağı belirtildi.

BAKANLAR KURULU’NUN TOPLANMASI BEKLENİYOR… Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Bakanlar Kurulu toplanır toplanmaz yeni tüzüklerin uygulanması 6 aylığına ertelenecek ve çalışmalar hazır olana kadar eski tüzük uygulanacak. Bakanlık yetkilileri, şoför okullarının mağduriyetlerini giderebilmek için can suyu niteliğinde katkı yapılacağını, sınava girecek öğrencilerin oluşturduğu yığılmalar için ise müfettişlerin ek mesai yaparak sınav sayılarının artırılacağını belirtti.

Eniz ORAKCIOLU

Yeni sürüş ehliyeti sınavları ve mevcut sürüş ehliyet yenilemeleriyle ilgili hazırlanan 4 tüzük yürürlüğe girdi ancak tüzüklerin uygulanmasıyla ilgili eksiklikleri ortaya çıkınca, sınavlar durduruldu.


Tüzüklerin uygulanabilmesi altyapı çalışmalarının da hazır olması gerekiyor. Fakat, hükümet boşluğundan kaynaklı Bakanlar Kurulu’nun toplanamaması nedeniyle gerekli kararlar alınamıyor.


Bu sebepten dolayı şoför okulları, 1 aydan fazladır kapalı…

Şoför okulu sahipleri, ehliyet sınavlarının yapılamaması nedeniyle öğrencilerin biriktiğini ama belirsizlikten dolayı da ders veremediklerini söyledi.


Okullarını kapatan 43 şoför okulundan ekmek yiyen 150 kişi ve aileleri, mağdur oldu.


Şoför okulu sahipleri, pandemi sürecinde ve son aylarda yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS’a anlattı.


Şoför okulu temsilcileri mağduriyetlerinin büyük olduğunu söyleyerek, pazartesi eylem yapacaklarını vurguladı.


Şoför okulları, hem devletin maddi kayba uğradığını, hem vatandaşın mağdur olduğunu, hem de kendilerinin büyük zarara girdiğini anlattı.


Bir aydır hiçbir şekilde gelirleri olmadığının altını çizen şoför okulları, personel gideri, personel yatırımları, dükkan kiraları ve diğer harcamalarının devam ettiğinden yakındı.


Başbakanın olmaması, Bakanlar Kurulu’nun toplanamaması nedeniyle mağduriyetlerinin giderilemediğini belirten şoför okulu sahipleri, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istedi.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, şoför okullarının mağduriyetine karşılık can suyu niteliğinde bir katkı sağlanacağını ve sınava girecek olanların oluşturduğu yığılma için müfettişlerin ek mesai yaparak, daha çok sınavla bunun giderileceğini söyledi.


Bakanlık, tüzüklerin uygulanması noktasında oluşan sıkıntının pandemiden kaynaklandığını, Sağlık Bakanlığı’nın gündeminin yoğun olduğunu, bu nedenle Sağlık Tüzüğü için gerekli çalışmaların yapılamadığını belirtti. Bakanlık, Bakanlar Kurulu’nun toplanır toplanmaz, tüzük uygulamasının 6 ay erteleneceğini duyurdu.

Tilki: Hem şoför okulları, hem

vatandaş mağdur edildi


Bağımsız Şoför Okulları Birliği Başkanı Emirzade Tilki, 1 Kasım 2020 tarihinde Sürüş Ehliyetleri Müfettişliği’nden aranarak, pazartesi yani 2 Kasım tarihindeki sınavların iptal edildiğinin kendisine iletildiğini belirtti.


Tilki, hazırlanan ve 2017 yılında geçen tüzüklerin uygulanmaya başlanacağından dolayı sınavların iptal edildiğini, o günden beridir de sınavların yapılmadığını kaydetti.


Bakanlar Kurulu tarafından 1 Kasım itibari ile uygulanmaya başlanacak tüzüklerle ilgili hiçbir hazırlık yapılmadığını anlatan Tilki, bu kararın iptalinin veya uzatılmasının da yine Bakanlar Kurulu tarafından olabileceğine işaret etti.


Tilki, Başbakan’ın olmaması ve Bakanlar Kurulu’nun toplanamamasının ise hem şoför okulu çalışanları ve sahiplerini, hem de vatandaşı mağdur ettiğini vurguladı.


Şoför okullarının çok zor günler yaşadığının altını çizen Tilki, mağduriyetin boyutlarının büyük olduğuna dikkat çekti. Kurulan Trafik Komitesi’nde bir tane bile şoför okulu temsilcisinin olmadığına dikkat çeken Tilki, kendileri yerine işi bilmeyenlerin karar aldığından yakındı.


Tilki, hazırlanan “Sürüş Eğitim İzni Tüzüğü”, “Sağlık Tüzüğü”, “Şoför Okulları ve Eğitmenleri ile İlgili Tüzük” ve “Motorlu Araçlar Yol Trafik Tüzüğü” olmak üzere 4 tüzükte kabul edilemez noktalar olduğunun altını çizerek, Sağlık Tüzüğü’nden örnek verdi.


Tilki, “Tüzükte ehliyet yenilemek veya yeni ehliyet alacak olanlara sağlık raporu şart koşuluyor. 7 farklı alandaki doktorun onayı isteniyor. 18 yaşındaki bir genç, göz muayenesine geçirilebilir, ama sağlık muayenesinin anlamı yoktur” dedi.

Aksertel: Tüzükler geçti, uygulanamıyor


Bağımsız Şoför Okulları Birliği Genel Sekreteri Cihan Aksertel, pandemi sürecinde tüm diğer sektörler gibi şoför okullarının da kapatıldığını hatırlatarak, açıldıktan bir süre sonra 10 Eylül 2020 tarihinde, sendikaların yapmış olduğu greve destek veren müfettişlerden dolayı 2 hafta sınavların yapılmadığını anlattı.

Aksertel, 2017’de, Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst döneminde Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Yasası altında hazırlanan 4 tüzüğün Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini anlatarak, Bakanlar Kurulu tüzüklerin 2019 yılında yürürlüğe girme kararının da o dönemde aldığını hatırlattı.


2019 yılında Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan döneminde tüzüğün en erken zamanda yürürlüğe girmesi için müsteşarını görevlendirdiğini belirten Aksertel, bakanlığın defalarca şoför okulları ile toplantılar yaparak, tüzüklerin tartışıldığını, eksik ve değişmesi gerekenlerin not alındığını söyledi.

banner134
Aksertel, bu toplantıların haricinde Ulaştırma Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu ve 2 Şubat 2019 tarihinde tüm şoför okullarının katıldığı bir çalıştay yapıldığını kaydederek, tüzüklerin çalıştayda konuşularak, ülkemize uygun olmayan maddelerinin not alındığını, buna rağmen tüzüklerde hiçbir değişiklik yapılmadan 1 Haziran tarihinde tüzüklerin uygulanmaya başlanması kararının Bakanlar Kurulu’nca verildiğini vurguladı.


Kararın pandemiden dolayı sürekli ertelendiğini anlatan Aksertel, son olarak 2 Kasım tarihinde sınava girecek öğrencilerin kayıtlarının yapıldığı ve sınav listelerinin hazırlanmasına rağmen telefon ile 2 gün kala cumartesi günü sınavların iptal edildiğini kaydetti. Aksertel, Savcılığın Bakanlar Kurulu kararı olmadan sınavların başlayamayacağı yönünde görüş belirttiğine dikkat çekerek, devletin tüzüklerin uygulanması noktasında hazır olamadığından dolayı tüm sınav ve ehliyet yenilemenin durdurulduğuna işaret etti.

“1 aydır hiçbir gelirimiz yok”


Birlik olarak Ulaştırma Bakanı, Maliye Bakanı, Sağlık Bakanı, Cumhurbaşkanı ve tüm parti başkanları ile görüştüklerinin altını çizen Aksertel, hiçbir sonuç alamadıklarına dikkat çekti. Aksertel, bir ayı aşan bir süredir hükümetin kurulamadığına dikkat çekerek, “Onlar koltuk peşinde, bizler ekmek derdinde” şeklinde konuştu.


Şoför okulları, öğrenciler ve halkın mağdur olduğunu vurgulayan Aksertel, pasaport günleri, çalışma ve oturma izinlerinin, muhaceretlerin ve öğrenci ehliyetlerinin günlerinin bittiğini söyledi. Öğrencilerin yatırmış oldukları paraları geri istediğinden bahseden Aksertel, bu paraların birçoğunun devlete yatırıldığını belirtti.

Aksertel, 1 aydır sınavların yapılmadığından dolayı hiçbir gelirlerinin olmadığını ifade ederek, gelirleri olmamasına rağmen giderlerin devam ettiğini, yanlarında çalışanların maaşlarını ödeyemediklerini, kiralarını karşılayamadıklarını söyledi. Aksertel, giderin sadece personel maaşları ve kira olmadığını, iş yapmamalarına rağmen sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve vergi harçlarının da halen talep edildiğini vurguladı.


“Bu durumun esas sorumlusu Ulaştırma Bakanlığıdır” diyen Aksertel, devletin, şoför okullarını batırmak ve yok etmek üzere olduğunu belirtti.

Bakanlık: Altyapı çalışmaları tamamlanamadı


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, 28 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik), Ehliyet, Sınav ve Sürüş Ehliyet Müfettişleri ile İlgili Usul ve Kurallar, Şoför Okulları ve Eğitmenleri ile İlgili Esas ve Kıstasları ve Sürüş Eğitim İzni ve Sürüş Ehliyetleri Sağlık Tüzükleri çerçevesinde altyapı çalışmalarının tüzüklerin yürürlüğe giriş tarihi ile aynı paralellikte tamamlanamaması nedeniyle tüzüklerin uygulanması ile ilgili eksikliklerin ortaya çıktığını ifade etti.


Seçim yasakları, hükümet boşluğu, Bakanlar Kurulu’nun toplanamaması gibi etkenlerin bu yöndeki değişiklikleri hayata geçirme noktasında engel teşkil ettiğinden, ilgili tüzüklerin yürürlük durumlarını değiştirme imkânı kalmadığı ifade edildi. Açıklamada, bu çerçevedeki yasal düzenlemeler yapılana kadar geçecek süre zarfında, yeni sürüş ehliyeti sınavları ve mevcut sürüş ehliyet yenilemelerinin kısa ve geçici bir süre yapılamayacağı kaydedildi.


Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Bakanlar Kurulu toplanır toplanmaz, yeni tüzüklerin uygulanması noktasında yaşanan sıkıntıların giderilebilmesi için 6 aylık öteleme kararı alınacak. Bu 6 aylık sürede yeni tüzüklerin uygulama noktasındaki sorunların çözümü için çalışılacağı ve bu zaman zarfında eski tüzüğün uygulanacağı bilgisi verildi.


Bakanlık, bu sürede şoför okullarının mağduriyetine karşılık can suyu niteliğinde bir katkı sağlanacağını ve sınava girecek olanların oluşturduğu yığılma için ise müfettişlerin ek mesai yaparak, daha çok sınavla bunun giderileceğini söyledi.


Bakanlık, tüzüklerin uygulanması noktasında oluşan sıkıntının pandemiden kaynaklandığını, Sağlık Bakanlığı’nın gündeminin yoğun olduğunu, bu nedenle Sağlık Tüzüğü için gerekli çalışmaların yapılamadığını belirtti.

Şoför okulu sahipleri ne dedi?

Sami Güneş:


“Yaşanan bu mağduriyetten dolayı elimizde ehliyet almayı bekleyen birçok öğrenci var. Yeni tüzük yürürlükten kalkarak sınavlar başlasa bile birikim çok fazla. Müfettiş sayısı da az, 5 müfettişle biriken onca öğrenciyi nasıl bir anda sınava sokabileceğiz konusunda planlama yapılması şart. Bu şartlarda mağduriyetin uzun bir süre çözülemeyeceği ortada. Şu an şoför okulları kapalı, çalışanlar da ödeneksiz izinde, mağduriyetimiz büyük. Devletin elini taşın altına koyarak mağdur edilen insanların ve bizlerin mağduriyetinin bir şekilde giderilmesi lazım.”

Direnç Güneydeniz:


“Devletin yaptığı hatalardan dolayı vatandaşların ehliyetlerini yenileyememesi de büyük bir sorundur. Polis, bitmiş olan ehliyete bu dönemde göz yumsa da, vatandaşın yaptığı herhangi bir kazada, sigorta, ehliyetin süresinin geçmesi nedeni ile kazayı kapsamayabilir. Bu noktada hem vatandaş, hem şoför okulları mağdur, devlet ise para kaybediyor. Ülkemizde 43 şoför okulundan 150 kişi ekmek yiyor ve bunların ailelerini de hesaba katınca 400-500 kişi bu durumdan mağduriyet yaşıyor.”

Peyman Bıkmaz:


“Benim 2 okulum var, biri Güzelyurt’ta, biri Lefkoşa’da. 1 Kasım’dan bu yana 2 okulum da kapalı, tüm şoför okulları gibi biz de çok mağduruz. Bu mağduriyetin sebebi devlet ve tüzüklerdir. Sağlık Tüzüğü’nde yeni ehliyet alacak olan ve ehliyetini yenileyecek olan herkesin devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alması gerekir. Bu raporu almak da o kadar kolay değildir. Biz eğitmenler rapor aldığımız için işlemin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Öte yandan tüzük, şeker hastalarının ehliyet alamamasından bahseder. Kaldı ki adamızın yüzde 80’i şeker hastası ve tansiyon hastasıdır. Tüzüklerin acilen şoför okullarının da olduğu bir ortamda gözden geçirilmesi gerekmektedir.”

Halil Yiğit:


“30 yıldan fazladır bu sektörde çalışıyorum. 30 yıldır ilk kez böyle bir şeyle karşılaştık. 1 aydan fazladır işlerimiz durdu. Sınav bekleyen, kurs bekleyen öğrencilerimiz var. Kısacası bütün şoför okullarının elinde birikmiş öğrenciler var. Şoför okulları ile birlikte bütün öğrenciler mağdurdur. Herkesin çalışanı, dükkan kirası var, gider olarak bizlerin cebinden çıkan parayı kazanamadığımız bu dönemde mağduriyetimizi kim karşılayacak. Bugün her şoför okulu, devlete, haftada 20 bin TL’lik dosya yatırır. Ehliyet tazeleme ve çevrimlerde de yüksek miktarda para kaybediyor. Kısacası devletin kendi maddi zararı da var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75