Hükümet değişimi bize en az iki ay kaybettirdi

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Cumhuriyet Meclisi’nin 9’uncu dönem 2’nci yasama yılında yapılan çalışmaları hakkında bilgi verdi

Hükümet değişimi bize  en az iki ay kaybettirdi
banner90
banner8

TASARILARLA İLGİLİ BAŞBAKANLIKTAN BİLGİ BEKLİYORUZ… Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, hükümetin değişmesinin ardından komitelerde bulunan yasa tasarılarının askıda kaldığını söyledi ve prosedür gereği olarak da bu konuda Başbakanlığa bilgilendirici bir yazı yazdıklarını belirtti. Bu tasarıların değerlendirilip, hangi tasarıların önümüzdeki dönemde görüşülüp görüşülmeyeceği yönünde meclis başkanlığına bilgi verilmesini beklediklerini kaydeden Uluçay, bu bilginin gelmesinin ardından yeni dönemde de görüşülmeye devam edilecek yasa tasarılarını komite gündemlerine ekleyeceklerini kaydetti.

ÖNEMLİ YASA TASARILARI VAR… Teberrüken Uluçay, hükümet değişimi neticesinde Cumhuriyet Meclisi’nin en az iki ay kaybettiğini söyledi ve Mayıs ayı başında HP’nin 4’lü koalisyon hükümetinden çekildiğini hatırlattı. Bu nedenle de komitelerin çalışamadığını söyleyen Uluçay, komitelerde özveri ile hazırlanmış ve ülke ekonomisi için de büyük önem taşıyan yasa tasarıları olduğunu ifade etti.

DOKUNULMAZLIKLA İLGİLİ İKİ ÇALIŞMA… Uluçay, Meclis Başkanı olduğu süre zarfında biri Aytaç Çaluda diğeri de Hüseyin Özgürgün olmak üzere iki vekilin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili çalışma yapıldığını söyledi. Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılması kararı alındığını hatırlatan Uluçay, Özgürgün içinse komite kurulduğunu belirtti ve “Özgürgün ile ilgili komite çalışmalara 19 Ağustos’ta başlayacak ve Eylül sonunda tamamlanacak” dedi.

“BİZ YARGI DEĞİLİZ”…Uluçay, Cumhuriyet Meclisi’nin dokunulmazlıklar konusundaki görevinin, bir komite oluşturmak ve Başsavcılıktan gelen bulgular ışığında da ilgili vekilin dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmamasına karar vermek olduğunu belirtti. Teberrüken Uluçay, komitenin bu konuda karar verirken de ya dokunulmazlığın kaldırılmasına ya da kaldırılmayıp, milletvekilliği bittiğinde yargılanmasının devam etmesine karar verebileceğini anlattı. Uluçay ayrıca komite kararının da genel kurul onayı istediğini söyledi.

Ceren ÖZBİL

   Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Cumhuriyet Meclisi’nin 9’uncu dönem 2’nci yasama yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

   Uluçay, bu süre zarfında onlarca yasa tasarısı üzerinde çalışılıp, dış ilişkilere de büyük önem verdiklerini anlattı ve bunlar dışında da Avrupa Birliği Uyum Yasaları konusunda da ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.

   Ayrıca bu dönem içerisinde iki vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasının da gündeme geldiğinden söz eden Uluçay, birinin dokunulmazlığının kaldırıldığını diğer vekille ile ilgili konuyu incelemek ise özel bir komite oluşturulduğunu ifade etti.

  Uluçay tüm bunların dışında da hükümet değişikliği nedeniyle komitelerde askıya alınan yasa tasarılarının durumu ile ilgili bilgi almak için Başbakanlığa yazı yazdıklarını kaydetti.

“Yoğun bir tempoda bütçe görüşmelerine başladık”

   Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Meclis Başkanlığı görevine başladığı dönemde 2017 yılının sonunda seçim kararı alınmış olması nedeniyle 2018 yılının bütçesinin geçmediğini belirtti ve bu nedenle bir süre bütçe görüşmelerinin yapıldığını anlattı.

   Uluçay, meclisin göreve başlar başlamaz yaptığı en önemli işlerden bir tanesinin 2018 bütçesini görüşüp, bu bütçeyi geçirmek olduğunu kaydetti ve netice itibariye 2018 Nisan-Mayıs aylarında 2018 yılına ait bütçe görüşmelerinin yoğun bir tempoda yapıldığını ifade etti.

   Teberrüken Uluçay, bütçenin dışında bakıldığı zaman 15 aylık 4’lü koalisyon hükümeti döneminde 94 adet yasa tasarısı ve yasa önerisinin Meclis’ten geçtiğini ancak yaklaşık 50/60 adet yasa tasarısının hükümet değişikliğinden sonra askıda kaldığını söyledi.  

“Hangi tasarıların yeniden ele alınacağı konusunda Başbakanlığa bilgi verdik, dönüş bekliyoruz”

   Uluçay, hükümetin değişmesinin ardından komitelerde bulunan yasa tasarılarının askıda kaldığını söyledi ve bu nedenle de prosedür gereği olarak bu konuda Başbakanlığa bilgilendirici bir yazı yazdıklarını belirtti.

   Bu tasarıların değerlendirilip, meclis başkanlığına hangi tasarıların önümüzdeki dönemde görüşülüp, görüşülmeyeceği yönünde bilgi verileceğini kaydeden Uluçay şu şekilde konuştu:

   “Meclis Başkanlığı olarak biz yeni hükümet oluşur oluşmaz Başbakanlığa bir yazı göndeririz ve bu yazıda meclisin gündeminde olan yasa tasarılarını belirtiriz. Bunların içerisinde hangilerinin hükümet programına uygun olup, görüşüleceğinin bize bildirilmesini isteriz. Bu meclisin, hükümet değişikliklerinde uyguladığı bir prosedürdür. Çünkü şu anda gündemde olan yasa tasarıları bir anda kadük durumuna düştü. Ama daha sonra yeni oluşan hükümet eğer bu konuda önceliklerini belirleyip, bize görüşeceklerini bildirirse biz meclis olarak yeni hükümetin belirlediklerini tekrar ilgili komitelerin gündemlerine dahil ederiz. Otomatik olarak da komiteler bu tasarıların görüşmesine kaldıkları yerden devam edebilir.”

“Önemli yasa tasarıları var”

   Uluçay, komitelerde özellikle ülke ekonomisiyle ilgili birçok yasa tasarısı olduğunu belirtti ve bunların hem    

KKTC’nin Avrupa Birliği ile uyumunu sağlayan yasa tasarıları, hem de KKTC ile TC arasında 2008’den beri yapılmakta olan protokoller çerçevesinde öngörülen yasa tasarıları olduğunu belirtti.

   Bunun yasamanın üzerine düşen görevlerden olduğunu kaydeden Uluçay, ortak listede beklemede olan ciddi anlamda yasa tasarıları olduğunun da altını çizdi.

banner134
   Kamu Reformu’nun da bunlardan bir tanesi olduğunu hatırlatan Teberrüken Uluçay, “Başbakanlıktan bilgi gelir gelmez, görüşülmeye devam edilecek yasa tasarılarını komite gündemine dahil edip, çalışmalara başlayacağız” dedi.

“Komiteler yaz tatilinde de çalışacak”

   Uluçay, 1 Temmuz itibariye Cumhuriyet Meclisi’nin yaz tatiline girdiğini söyledi ve tekrardan da 1 Ekim’de açılacağını ifade etti.

   Ancak bu süre zarfında komitelerin çalışabilmesi için gerekli yetkiyi aldıklarını söyleyen Uluçay, “Zaten bir önceki hükümet döneminde komite başkanı olanlar, şimdi başkan vekili oldu. Bu nedenle komite gündemindeki tasarılara hakimdirler. Biz şimdi yaz döneminde milletvekillerimizi motive edeceğiz, büyük bir ihtimalle Ağustos’un ikinci yarısı, Eylül başı gibi komiteler çalışmaya başlayacak” dedi.

“Hükümet değişimi bize iki ay kaybettirdi”

   Teberrüken Uluçay, hükümet değişimi neticesinde Cumhuriyet Meclisi’nin iki ay kaybettiğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

   “Mayıs ayının başında Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay 4’lü koalisyon hükümetinden çekildi. Bu nedenle de Mayıs-Haziran ayında komiteler çalışamadı. Bu çerçeveden bakıldığında da 3 ile 6 ay arasında meclisin bir kaybı oldu. Bu aslında bizim son dönemlerde yakalayamadığımız istikrarın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Birçok yasa tasarısı büyük emeklerle hazırlanıyor, hükümet gündemine geliyor. Orada süzgeçten geçiyor. Meclisin gündemine geliyor, ancak hükümetin ömrü bu tasarıyı sonuçlandırmaya yetmiyor.     Bundan dolayı zaman kaybına uğruyoruz. Meclis çalışmalarının rasyonel olmasını engelliyoruz. Geçen dönem 3 hükümet değişikliğine gidilmişti, son seçiminin ardından şu ana kadar iki hükümet değişikliğine gidildi. Bu süreç kesinlikle bizi etkilememelidir. Bu nedenle de biz milletvekillerimizi motive edip, yaz dönemi başta olmak üzere süratle yılsonuna kadar yapılması gereken çalışmaları yapmak için de bu çalışmaları yapacağız.

“Dış ilişkilerde önemli işler gündeme getirdik”

   Teberrüken Uluçay, Cumhuriyet Meclisi olarak yurt dışında birçok toplantıya katılarak ülkeyi temsil ettiklerini ve spor ambargosu gibi konularda da ciddi çalışmalar yaptıklarını anlattı. Önümüzdeki dönemde de bunların devamını getirmeyi hedeflediklerinden söz eden Uluçay şu şekilde konuştu:

   “Biz Cumhuriyet Meclisi olarak elbette yasa faaliyetlerimizin dışında dış ilişkilerde de önemli işler gündeme getirdik. Cumhuriyet Meclisi’nin resmi olarak temsil edildiği Avrupa Konseyi Parlamenterler toplantılarına katılan bir heyetimiz var. Armağan Candan ve Ersan Saner bu toplantılara katılıyor. AKPA toplantılarına katıldık. Ülkemizin içerisinde bulunduğu durumu en iyi şekilde aktardık. Avrupa Parlamentosu çalışmalarına katılan bir heyetimiz var. Yine 3 milletvekillimiz katılıyor. Bunlarda Erek Çağatay, Fikri Toros ve Oğuzhan Hasipoğlu’dur. Biz bunları yaparken Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile de gereken koordinasyonu sağlıyoruz. Cumhuriyet Meclisi Dış ilişkilerinde böyle bir dönemi geçirdik. Bir yol kat ettiğimizi ve etkili olduğumuzu düşünüyorum.  Bunların yanı sıra benim Cumhuriyet Meclisi Başkanı olarak Cumhuriyet Meclisi’nde organize ettiğim toplantılar oldu. Daha sonra Suudi Arabistan’daki İslam İşbirliği Teşkilatı’nın devlet başkanları ve başkanlar düzeyindeki toplantılarına katıldım. Bu bizim için önemliydi. Ülkemizde son yaşanan doğal gazla ilgili gelişmeler ve bu konudaki düşüncelerimizi orada da paylaştık. Birçok ülkeden gelen temsilci ile görüşme konuşma fırsatı yakaladık. Bunun dışında Avrasya Parlamenterler Asamblesi’nin çalışmalarına katıldım. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durumları aktardım. Önümüzdeki dönemde ekonomide de kendimizi geliştirmek adına bu ülkelerle daha yakın ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. Bu konuda özel bir takım çalışmalar hedefliyoruz. Cumhuriyet Meclisi olarak bu alanda ülkemizin ilgili kurumlarıyla da görüşme yapacağız.”

“Spor ambargosunun kaldırılması için çalışma yaptık”

   Uluçay, ülkeye uygulanan spor ambargosunun kaldırabilmesi için önümüze çıkan fırsatları değerlendirdiklerini ve ilgili muhataplarla görüşme şansı bulduklarını söyledi.

   Özellikle futbolda yaşanılan sıkıntıları aktarma şansları olduğunu belirten Uluçay, “Son dönemde yaşadığımız MTG-Salamina karşılaşmasından sonra bunu örnek aldık. Konuyu muhataplara aktardık. ‘Bununla ilgili benzer paralel bir çalışma yapabilir miyiz’, ‘KKTC’de şampiyon olan takımların Asya Futbol Federasyonu’nun yaptığı etkinliklere katılması’, ‘bizim futbol federasyonu ile Asya Futbol Federasyonu arasındaki ilişkileri geliştirebilir miyiz’, ‘FİFA ile olan ilişkilerin geliştirilmesinde bir katkımız olabilir mi’ gibi konularda girişimlerde bulunduk. Futbol Federasyonumuzla birlikte bir ekip oluşturduk. Bir süre önce Paris’te düzenlenen FİFA toplantısına bir ekip gönderdik. Detay bir çalışma yapıldı. Bundan sonraki süreçte bu çalışmaları daha detaylı bir noktaya taşıyabilir miyiz diye çalışacağız. Bunun yanında Türkiye’den bir takımla bizim takımlarımız arasında bir maç yapılmasını planlıyoruz. Cumhuriyet Meclisi olarak ülkemizde yaşanan bir takım sıkıntıların ortadan kalması için dışilişkiler bağlamında da milletvekillerimizle birlikte elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Doğalgaz konusu çatışma değil, federasyon için fırsata dönüşmeli”

   Uluçay, son dönemde çıkması muhtemel doğal gazın bir çatışma aracı olmaması gerektiğini ve uzlaşı aracı olması gerektiğini ısrarla vurguladı.

   Bütün dış temaslarda bunu gündeme getirdiklerinden söz eden Uluçay şu şekilde konuştu:

   “Temennimiz çıkması muhtemel doğal gazın ekonomik değerinin, ekonomik akçeye dönüşmesidir. Bunun da sadece Kıbrıs’taki Türk ya da Rum toplumuna değil, Akdeniz’deki bölge ülkelerine de olumlu sonuçlar getirmesini istiyoruz. Bu çerçevede de aslında Güney Kıbrıs ile işbirliğini geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda Güney Kıbrıs’a çağrı yapıyoruz.  Bu çağrı orada çıkması muhtemel doğal gazın ülkemizi yeniden bir federasyon çatısı altında bir araya gelebilmesi için bir fırsata dönüştürülmesi yönündedir. Konuya bu çerçeveden bakılmaması gerekir.   Ekonomik akçeye dönüştürülmesi gerekirken de ülkemizin siyasi geleceği açısından da önemli katkı sağlayabileceğine inanıyoruz.”

“AB’ye uyum konusunda da ciddi çalışmalar yapıldı”

   Uluçay, AB Uyum Komitesi’nin AB uyumu çerçevesinde ortaya koyduğu çalışmalar da olduğundan söz etti ve AB’den gelen temsilcilerle bu dönemde 3 ay da 4 kez toplantı yapıldığını belirtti.

   Teberrüken Uluçay, “AB yetkililerinin de işaret ettiği gibi bu konuda olumlu gelişmeler ve çalışmalar yapıldı” dedi.

“Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili çalışmalar yapıldı”

   Uluçay, Cumhuriyet Meclisi’nin dokunulmazlıklar konusundaki görevinin, bir komite oluşturmak ve Başsavcılıktan gelen bulgular ışığında da ilgili vekilin dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmamasına karar vermek olduğunu belirtti. Teberrüken Uluçay komitenin bu konuda karar verirken de ya dokunulmazlığın kaldırılmasına ya da kaldırılmayıp, milletvekilliği bittiğinde yargılanmasının devam etmesine karar verebileceğini anlattı. Uluçay ayrıca komite kararının da genel kurul onayı istediğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

   “Bu süreçte iki tanede dokunulmazlıkla ilgili çalışma yapıldı. O da meclisin iç tüzüğü gereği ele aldığımız bir prosedürü hayata geçirmemizdir. Dokunulmazlık tabu değildir. Milletvekilleri dokunulmazlığı sadece kürsü dokunulmazlığı şeklinde de kullanabilir. Diğer konularda normal halkımızın tabi olduğu yasa ve kural çerçevesinde biz de kendimizi onlara adapte edersek sorun kendiliğinden çözülür. Prosedür gereği bize Başsavcılıktan istinat dosyası gönderilirse biz de prosedürün gerektiğini yapmak zorundayız. Daha önce Aytaç Çaluda için öyle bir istinat dosyası gönderildi. Biz de prosedür gereği özel bir komite kurduk. Bunun sonucunda da dokunulmazlık kaldırıldı. Son dönemde de Hüseyin Özgürgün ile ilgili bir dosya geldi. Meclis 1 Temmuz’da tatile gireceği için özel komiteyi oluşturduk. Özel komitenin çalışma takvimini de genel kuruldan geçirdik. Çalışmalara 19 Ağustos’ta başlayacak ve Eylül sonunda tamamlanacak. Her halükarda genel kurul çalışması Ekim ayına kalacaktır. Bu özel komitenin başkan ve başkan yardımcısını da önümüzdeki hafta yapacağımız toplantı da belirleyeceğiz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75