banner6

Hükümet gitti reform beklemede

banner37

Hükümet gitti reform beklemede
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda; yerel yönetimlerle ilgili mevzuat hazırlamak üzere tüm partilerden toplam 5 üyenin görev yaptığı geçici ve özel (AD-HOC) komite salı günü oluşturuldu.

   Bu komitenin kurulmasının hemen ertesi günü Cumhurbaşkanı, hükümetin istifasını kabul etti. Yaşanan bu gelişmenin ardından yerel yönetimlerle ilgili mevzuat hazırlamak üzere oluşturulan AD-HOC Komite toplantılarını erteleme kararı aldı.

   Bilindiği üzere AD-HOC Komite, meclis kararı ile kurulan bir komite olması nedeniyle hükümetin istifası durumunda sona ermiyor. Yani yasal olarak şu anda komitenin toplanmasına bir engel yok.

   Ancak oluşacak yeni hükümetin yerel yönetimler reformuyla ilgili farklı düşüncesinin olması ya da bu komitenin devamını istememesi durumunda bu süreçte yapılacak tüm çalışmalar da boşa gidebilir.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan AD-HOC Komite üyelerinden UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak hükümetin istifasıyla bu komitenin sona ermediğini, CTP Milletvekili Devrim Barçın, hükümetin istifası nedeniyle yeniden hükümetin kurulup, yasa tasarı ve önerilerini meclise sunmasının bekleneceğini, DP Milletvekili Hasan Tosunoğlu AD-HOC Komite’nin toplanmama kararının doğru olmadığını, YDP Milletvekili Talip Atalay da ortak hareket etmenin çok önemli olduğunu belirtti.

Yeşilırmak: AD-HOC Komite

hükümetin istifasıyla sona ermiyor

   UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak, AD-HOC Komite’nin meclis kararı ile kurulan bir komite olması nedeniyle, hükümetin istifasıyla sona eren bir komite olmadığını söyledi.

   Ancak kendilerinin görüşmeleri bir süre durdurma kararı aldıklarını ifade eden Yeşilırmak bunun nedeninin de farklı bir hükümet kurulması durumunda bu reformla ilgili farklı düşünceler olması ya da AD-HOC Komite’nin devam etmemesinin istenebileceği ihtimali olduğunu belirtti.

   Yeşilırmak, bu konuda hukuk görüşü de aldıklarını söyledi.

Barçın: Tüm yasa tasarı ve

önerilerinin görüşmesi durdu

   CTP Milletvekili Devrim Barçın, Meclis İçtüzüğü gereği yeni hükümet kurulana kadar komitelerdeki tüm yasa tasarı ve önerilerinin görüşülmesinin durduğunu söyledi ve bu nedenle yeniden hükümetin kurulup, yasa tasarı ve önerilerini meclise sunmasının bekleneceğini ifade etti.

   Barçın seçim yasaklarının devreye girebilmesi için de seçim tarihinin açıklanması gerektiğini kaydetti ve bu konuda da Yüksek Mahkeme’nin seçim tarihinin belirlenmesi konusunda meclisten talepte bulunduğunu ancak hükümetin Anayasa’yı çiğneyerek seçim tarihini belirlemeye yönelik bir adım atmadığını söyledi.

   Bu süreçte Anayasa’nın delik deşik edilmesiyle birlikte, ülkede hukuksal anlamda da ciddi sorunlar yaşandığını ifade eden Barçın, “hükümet belediyelerin gelirlerinin artırılması ile ilgili hiçbir yasayı gündemine almıyor. Siyasette bir kaos var. Bu kaos içinde daha da zor günlere gideceğiz” dedi.  

Tosunoğlu: AD-HOC Komite’nin

toplanmaması kararını doğru bulmuyorum

   DP Milletvekili Hasan Tosunoğlu, şahsi görüşünün AD-HOC Komite’nin toplanmama kararı alınmasının doğru ve sağlıklı olmaması yönünde olduğunu ifade etti.

   Tosunoğlu, bu reformun ülkeyi ilgilendiren bir konu olup, hızlı bir şekilde görüşülmesi gerektiğini düşüncesinde olduğunu belirtti ve “Meclis ayrı bir şeydir, hükümet ayrı bir şeydir. Bu nedenle muhalefetin bu konudaki önerisini doğru bulmuyorum” dedi.

Atalay: Pazartesine kadar beklenecek 

   YDP Milletvekili Talip Atalay, AD-HOC Komite’nin toplantılarına devam etmesinde yasal bir engel olmadığını ancak komite olarak pazartesine kadar bekleme kararı aldıklarını ifade etti.

   Pazartesi konunun tekrar değerlendirileceğini kaydeden Atalay, AD-HOC komitenin hükümet ve muhalefetin ortak hareket etmesi için çok güzel bir örnek olduğunu belirtti.

   Atalay, “ülke olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Bu nedenle hükümet ve muhalefetin yani 50 milletvekilinin ortak hareket etmesi çok önemli ve değerlidir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110