banner6

Hükümet protesto edildi

banner37

Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, hükümet icraatlarını protesto etmek üzere Cumhuriyet Meclisi önünde eylem gerçekleştirdi. Eylemde, basın açıklaması da yapıldı.

Hükümet protesto edildi
banner8

Meclis önünde saat 11.00’de başlayan eyleme, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN), DAÜ Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) destek verdi.

Hazırlanan ortak açıklamayı KTÖS Başkanı Emel Kurtuluş Tel okudu.

Açıklamada, UBP-DP hükümetinin bir yandan toplumu yok oluşa sürükleyen asimilasyon ve entegrasyon politikalarını halka dayatırken, diğer yandan da, Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarını içinden çıkılmaz hale getirdiği savunuldu.

banner134

“Ganimet düzeni devam ediyor”

“Ganimet düzeninin” devam ettiği ve topluma ait arazilerin, sahillerin, dağların hükümet üyelerinin yakınlarına peşkeş çekildiği savunulan açıklamada, bunun “buzdağının görünen yüzü” olduğu ve gerçekte yapılan “tahribatın” daha büyük olduğu ifade edildi.

Devam eden görüşme sürecini çökertmek ve Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesini ortadan kaldırmaya yönelik vatandaşlık dağıtılma işlemlerinin sürdüğünün iddia edildiği açıklamada, yıllardan beri devam eden bu uygulamanın, seçimlerde hükümet olmayı garanti etmeye yönelik bir silaha dönüştüğü görüşüne de yer verildi.

“İstediğimi yaparım…”

Hükümetin  “istediğimi yaparım” keyfi tutumuyla hareket ettiği savunulan açıklamada, eğitim, sağlık ve sosyal yaşamla ilgili ortaya çıkan sorunların temelinde hesapsız, kitapsız ve hukukun açık açık çiğnendiği vatandaşlık dağıtılması uygulamasının yatmakta olduğu, artan nüfusla beraber iç sorunların dev gibi büyürken, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik de karmaşa yaratıldığı iddia edildi.

Ortak açıklamada şunlara yer verildi:

“Hukukun sadece güçlüden yana olduğu dayatmasına verilebilecek bir başka örnek ise, çalışma yasalarını altüst eden yasadışı bir şekilde özel şirketler üzerinden sözde temizlik işçisi olarak, asgari ücretin altında istihdam edilerek asıl ve sürekli personelin yapması gereken görevleri yaptıran ve iş gücü anlaşması ile de çağdaş köleliği dayatan bu anlayış, işbirlikçi UBP-DP hükümetinin son marifetleridir.

Kıbrıs Türk toplumunun kültürünü, kimliğini, inanç biçimini, demografik yapısını değiştirmek için TC’den dayatılan asimilasyon ve entegrasyon ve dini siyasete alet etme politikalarını uygulayan işbirlikçi UBP-DP hükümetine karşı çıkmak her yurtseverinin görevidir.

Bu çerçevede toplumun iradesini hiçe sayan ve aile fertlerine menfaat sağlayan bir işbirlikçi UBP-DP hükümetini şiddetle protesto ediyor tüm halkımıza ve siyasi partilere çağrı yapıyoruz:

Ülkemizdeki bu gidişata, bu kirli işlere, dayatmayla oluşturulan bu kokuşmuş düzene karşı, toplumsal yok oluşa karşı hep birlikte toplumsal muhalefeti yükselteceğimizi vurgularız.”

Meclis oturumunu izlediler

Basın açıklaması yapan grubun bir bölümü daha sonra, Meclis Genel Kurulunu izlemek üzere toplantının yapıldığı salona gitti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 14:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104